Fitness5 kg mniej w tydzień? Prawda o cudownych właściwościach octu jabłkowego

5 kg mniej w tydzień? Prawda o cudownych właściwościach octu jabłkowego

5 kg mniej w tydzień? Prawda o cudownych właściwościach octu jabłkowego
Źródło zdjęć: © 123RF.COM
20.04.2017 15:50, aktualizacja: 14.09.2017 18:16

Ocet jabłkowy - kontrowersyjny wspomagacz odchudzania. Czy ten popularny na całym świecie produkt naprawdę działa? Naukowcy i dietetycy wreszcie zabrali głos w tej sprawie.

Ocet jabłkowy przyspiesza trawienie, pobudza wydzielanie soków żołądkowych i syntezę enzymów trawiennych. Dodatkowo skutecznie usuwa złogi, dzięki czemu możesz liczyć na oczyszczenie organizmu i bonus w postaci szczuplejszej sylwetki. Tak sądzono do tej pory, a wiele kobiet spożywało go na potęgę.

Na forach internetowych przerzucały się poradami dotyczącymi octu w dyskusjach pod hasłem: "Jak schudnąć 5 kg w tydzień".

"Schudłam na occie 5 kg w 10 dni, ale piłam 5 razy dziennie, średnio co 2 godziny" - pisze Ela na forum Kafeteria.pl. "Piję rano i po południu, 1,5-2 łyżki rozrabiam z wodą i wypijam to, mając zatkany nos, żeby nie czuć smaku. Żadne diety na mnie wcześniej nie działały, ciągle chodziłam głodna, a po tym naprawdę nie chce się jeść" - przekonuje na tym samym forum Anka.

Jednak nie wszystkie internautki są aż tak entuzjastycznie nastawione. "Piłam ocet dla przeczyszczenia jelit, ale nie uwierzę nigdy w to, że jakiś preparat pomoże schudnąć, trzeba ograniczyć kalorie i spożywać te zdrowe" - pisze jedna z kobiet na forum Kafeteria.pl. "Piję ocet jabłkowy od dawna. Mam ładną cerę i włosy, nie chudnę" - relacjonuje inna.

Teraz naukowcy, których cytuje CNN, stwierdzili, że ocet jabłkowy pomaga stracić zbędne kilogramy tylko w minimalnym stopniu. Eksperci pochylili się nad rzekomo cudownymi właściwościami tego specyfiku, który stosujemy również na podrażnione gardło, oparzenia słoneczne czy problemy z włosami.

Obraz
© 123RF.COM

- Ludzie, którzy stosują ocet jabłkowy, wcale nie chudną w spektakularny sposób - przekonuje w rozmowie z CNN dietetyk Lisa Dryer. Jej obserwacje potwierdza Carol Johnston, która od 2004 roku bada wpływ octu jabłkowego na organizm ludzki. - Utrata wagi jest skromna - przyznaje.

Poleca, by traktować ten produkt jako dodatek do planu dietetycznego na zasadzie: może pomoże, na pewno nie zaszkodzi. Jednak podstawą jest dieta, pamiętanie o odpowiednich porcjach posiłków i oczywiście wykupienie karnetu na siłownię.

- Jeśli przestrzegasz tych zasad, spożywanie octu jabłkowego może podbić efekty w minimalny sposób - podsumowuje Lisa Dryer.

Okazuje się, że ocet jabłkowy ma też inne, mniej popularne zastosowania. Niektórzy używają go jako środka do wybielania zębów, jednak eksperci nie polecają tych metod. - Nakładasz na zęby kwas, co może szybko zniszczyć szkliwo - komentuje Alice Boghosian, dentystka z Chicago i rzeczniczka Amerykańskiego Stowarzyszenia Dentystycznego.

Zobacz także: Właściwości octu jabłkowego

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (25)
Zobacz także