Uroda5 produktów, które poprawiają stan cery

5 produktów, które poprawiają stan cery

5 produktów, które poprawiają stan cery
Źródło zdjęć: © 123RF.COM
14.06.2016 00:00, aktualizacja: 14.06.2016 09:52

Jędrna, promienna i zadbana cera decyduje o dobrym wyglądzie. Co robimy, by ją odżywić i zregenerować? Zwykle kupujemy kremy, balsamy, jakieś serum czy maseczkę lub poddajemy się zabiegom w gabinecie kosmetycznym. Czasami sięgamy po suplementy diety. Wszystko po to, by doraźnie poprawić kondycję skóry. Pamiętajmy jednak, że żadna tabletka nie zadziała tak dobrze, jak naturalny składnik pożywienia i dobrze zbilansowany jadłospis. Bo niestety jest tak, że chwilowe działania przynoszą krótkotrwałe efekty. Co warto na stałe włączyć do diety, by poprawić
kondycję naszej cery? Przekonajmy się.

Awokado

Pomoże nam awokado, które zawiera mnóstwo witamin i minerałów, m.in.: A, B1, B2, C, PP, K, wapń, potas i fosfor oraz kwas pantotenowy, lecytynę i dużo naturalnych fitosteroli w stężeniu większym niż choćby w oliwie z oliwek. Awokado jest bardzo dobrym źródłem witaminy E, będącej jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy, który podobnie jak witamina C, pozwala neutralizować wolne rodniki. Witamina E nazywana jest często strażnikiem lub witaminą młodości. W młodym organizmie regeneruje się sama, ale wraz z upływem czasu i coraz większą ilością
szkodliwych promieni UV konieczne jest jej uzupełnienie. Oprócz awokado cennym źródłem witaminy E jest oliwa z oliwek oraz orzechy, nasiona i kiełki pszenicy.

W kosmetyce i w kuchni najczęściej wykorzystujemy olej i miąższ awokado. Możemy w prosty sposób przygotować z niego zarówno pastę na kanapkę, jak i maseczkę pielęgnacyjną.

Pestki dyni

Zbawienny wpływ na cerę mają także pełne ziarna, ponieważ zawierają cynk, a ten łagodzi objawy przy cerze trądzikowej i oczyszcza zatkane pory przy cerze tłustej. Pestki dyni to świetne źródło tego mikroelementu, który przyspieszają procesy regeneracji skóry, redukują wiotczenie i zmniejszają pojawiające się zmarszczki. A dzięki temu, że cynk wspomaga produkcję kolagenu, wpływa także na opóźnienie procesów starzenia się skóry. Ten pierwiastek występuje także często w maściach i kremach wspomagających leczenie trądziku.

Oprócz pestek dyni cynk znajduje się także w małżach i ostrygach, czerwonym mięsie, fasoli, migdałach, pełnoziarnistym pieczywie.

Marchew

Marchew zawiera beta-karoten, czyli prekursor witaminy A, której postępujący wraz z wiekiem ubytek w skórze jest widoczny gołym okiem. Mniejszy poziom beta-karotenu skutkuje zmarszczkami, ciemnymi plamami i przebarwieniami, a także nierównym kolorytem. Te wszystkie defekty powstają na skutek nadmiernego działania promieni słonecznych, a zapobiec może im właśnie witamina A, czyli retinol. Poprawia ona powierzchnię naskórka likwidując plamy, wyrównując koloryt i rozjaśniając, a w głębi skóry bierze udział w tworzeniu kolagenu, co zwiększa jędrność i elastyczność cery. Oprócz marchwi witamina A znajduje się również w wątróbce, szpinaku, słodkich ziemniakach, morelach, jarmużu. Włączając je do swojego menu, zauważysz, że szara pozbawiona blasku cera stała się zaróżowiona i wygląda na znacznie zdrowszą.

Papryka

Jest doskonałym źródłem witaminy C, która odgrywa istotną rolę w produkcji kolagenu w skórze, dzięki czemu cera staje się gładsza, bardziej napięta i nawilżona. Witamina C poprawia także stan kruchych i skłonnych do pękania naczyń krwionośnych oraz ujednolica koloryt skóry. Jest również bogata w przeciwutleniacze, które pomagają chronić komórki skóry przed uszkodzeniem przez wolne rodniki. Uszkodzenia te to nic innego jak widoczne na skórze zmarszczki. Oprócz papryki doskonałym źródłem witaminy C są owoce jagodowe, natka pietruszki, brokuły czy warzywa kapustne.

Łosoś

Zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3, które znajdują się w tłustych rybach (np. łosoś, makrela czy śledź) sprawiają, że skóra jest miękka i delikatna. Jedzenie tłustych ryb zalecane jest osobom cierpiącym na trądzik i mającym problemy z bardzo przesuszoną cerą. Komórki skóry funkcjonują prawidłowo, a więc m.in. wyglądają ładnie, dzięki płaszczowi lipidowemu, który je otacza. Jeśli brakuje w nim dobrych kwasów tłuszczowych (omega-3) warstwa lipidowa ulega przesuszeniu, skóra łuszczy się i uwrażliwia, co efekcie skutkuje szarą, ziemistą cerą i uwidocznieniem zmarszczek. Osoby, które nie jedzą ryb (np. wegetarianie) powinny sięgnąć po orzechy, nasiona dyni, olej z siemienia lnianego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (15)
Zobacz także