FitnessAromaterapia, czyli leczenie zapachami

Aromaterapia, czyli leczenie zapachami

Aromaterapia, czyli leczenie zapachami
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
08.07.2010 16:21, aktualizacja: 09.07.2010 17:21

Ta dziedzina medycyny naturalnej staje się ostatnio coraz popularniejsza. Jej nazwa może jednak mylić. Aromaterapia nie polega na leczeniu zapachami w ogóle, ale na leczeniu za pomocą pachnących, lotnych substancji wytwarzanych przez rośliny - olejków eterycznych. Aromaterapia wykorzystuje wiedzę zarówno o wpływie zapachu na stan emocjonalny i samopoczucie człowieka, jak też inne ich właściwości.

Ta dziedzina medycyny naturalnej staje się ostatnio coraz popularniejsza. Jej nazwa może jednak mylić. Aromaterapia nie polega na leczeniu zapachami w ogóle, ale na leczeniu za pomocą pachnących, lotnych substancji wytwarzanych przez rośliny - olejków eterycznych. Aromaterapia wykorzystuje wiedzę zarówno o wpływie zapachu na stan emocjonalny i samopoczucie człowieka, jak też inne ich właściwości.

Ludzie od dawna wykorzystywali działanie olejków roślinnych do celów terapeutycznych. Autorem terminu aromaterapia oraz pierwszej książki o niej był Francuz Gatefosse, który podczas pierwszej wojny światowej leczył rannych żołnierzy za pomocą olejku lawendowego.

Olejki roślinne są silnymi koncentratami, które różnymi metodami otrzymuje się z pachnących części roślin. Wykazują one działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne, rozkurczające, rozgrzewające. Ich woń korzystnie wpływa na psychikę oraz zwiększa odporność.

Zapach, który leczy

Każdy olejek ma swoje unikalne właściwości i może być stosowany przy innych dolegliwościach. Przy bólach głowy zalecany jest olejek geraniowy, miętowy, lawendowy. Wysokie ciśnienie obniżą olejek różany, majerankowy, z szałwii muszkatołowej. Przy przeziębieniach zalecany jest tymiankowy, eukaliptusowy, sosnowy z drzewa herbacianego.

Cellulit łagodzi cyprysowy, jałowcowy, paczulowy. Przy zaburzeniach trawienia sprawdza się olejek z kopru włoskiego, rumianku rzymskiego, a także kolendrowy i kminkowy. Można kupić gotową mieszankę, bądź sporządzić ją samemu w warunkach domowych.

Jak stosować aromaterapię?

Najprostszą i najwygodniejszą formą aromaterapii jest kąpiel. Ta z dodatkiem olejków eterycznych wspomaga leczenie chorób krążenia, skóry, bezsenności, łagodzi bóle mięśni i bóle związane z takim urazami jak zwichnięcia. Także odpręża! Przed kąpielą aromaterapeutyczną należy wziąć prysznic, gdyż nie dodaje się do niej środków myjących. Do wanny z wodą wkrapiamy od kliku do kilkunastu kropli olejku i dokładnie mieszamy. Taka kąpiel powinna trwać od 15 do 30 minut.

Innym sposobem jest masaż aromaterapeutyczny, do którego wykorzystuje się mieszaniny olejków rozpuszczone w naturalnych olejach roślinnych. Taki masaż ma działanie relaksujące, pomaga w uwolnieniu od nadmiernego napięcia mięśni, poprawia krążenie krwi i ogólne samopoczucie. Aromaterapia w powietrzu obejmuje klasyczne inhalacje lub rozpylanie albo odparowywanie olejków w pomieszczeniu, w którym przebywamy.

W warunkach domowych możesz stosować ją za pomocą specjalnych kominków aromaterapeutycznych. W przypadku bólu mięśni, nerwobóli i stanów zapalnych skóry, wskazane są ciepłe kompresy z bawełnianej ściereczki nasączonej olejkami. Zimne natomiast zaleca się przy bólach głowy i siniakach. Do popularnych sposobów aromaterapii należą też bambusowe kadzidełka oraz pot-pourri, czyli dekoracyjna mieszanina płatków kwiatów, suszonych owoców, liści nasączona wonią olejków.

Ważne zasady

Aromaterapia stosowana jest w wielu gabinetach specjalistycznych. Z jej dobrodziejstw możemy też korzystać samodzielnie w domu. Istnieją jednak pewne zasady, których należy przestrzegać, jeśli sami zaczniemy stosować zapach olejków jako terapię na nasze dolegliwości.

- Jeśli masz skłonność do alergii, wykonaj wcześniej test alergiczny
- Nie stosuj olejków eterycznych doustnie ani bez rozcieńczenia
- Używaj tych olejków, których zapach najbardziej Ci odpowiada
- Nie wykonuj masażu przy stanach zapalnych skóry
- Pamiętaj o specjalnych przeciwwskazaniach stosowania aromaterapii, jeśli jesteś w ciąży, cierpisz na epilepsję, masz nadciśnienie, bierzesz tabletki antykoncepcyjne
- Stosuj dawkę zalecaną przez producenta
- Unikaj słońca przez 6 godzin po zastosowaniu olejku cytrusowego
- Stosuj olejki eteryczne wysokiej jakości. Własności aromaterapeutyczne mają jedynie olejki naturalne, które nie są przerobione, rozcieńczone.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także