Trwa ładowanie...

Jak dobrać idealny biustonosz dla karmiącej?

Jaką funkcję spełnia biustonosz dla karmiącej? Biustonosz dla kobiety karmiącej pełni kilka funkcji. Przede wszystkim jego krój i zastosowane w nim rozwiązanie w postaci odpinanej miseczki umożliwia wygodne odsłonięcie piersi do karmienia bez konieczności zdejmowania ramiączka. Specjalny panel, zwykle wykonany z bawełny, wszyty wewnątrz miseczki i przymocowany do ramiączka sprawia, że po odpięciu miseczki ramiączko nadal znajduje się na swoim miejscu.

Jak dobrać idealny biustonosz dla karmiącej?Źródło: Piotr Fajfer/ biustonosz dla karmiącej, miękki bez fiszbiny
d3ezrrw
d3ezrrw

Jaką funkcję spełnia biustonosz dla karmiącej? Biustonosz dla kobiety karmiącej pełni kilka funkcji. Przede wszystkim jego krój i zastosowane w nim rozwiązanie w postaci odpinanej miseczki umożliwia wygodne odsłonięcie piersi do karmienia bez konieczności zdejmowania ramiączka. Specjalny panel, zwykle wykonany z bawełny, wszyty wewnątrz miseczki i przymocowany do ramiączka sprawia, że po odpięciu miseczki ramiączko nadal znajduje się na swoim miejscu.

Poza tym biustonosz taki spełnia takie same zadania jak w każdym innym przypadku, czyli podtrzymuje biust. W przypadku mam karmiących piersią to szczególnie ważne. Dobre podtrzymanie piersi w okresie laktacji, szczególnie w okresie, kiedy nie jest ona ustabilizowana, zapewnia wygodę. Może zmniejszyć ból, kiedy zdarzy się nawał pokarmu, a także chroni przed niedrożnością kanalików mlecznych umiejscowionych pod piersiami, do którego może dojść, kiedy pierś niepodtrzymana załamuje się od dołu w stronę brzucha.

Kiedy najlepiej kupić (wybrać) biustonosz dla karmiącej?

Okres pierwszych kilku tygodni po porodzie to czas, kiedy dobranie odpowiedniego biustonosza jest bardzo trudne, ponieważ piersi mogą zmieniać wielkość z godziny na godzinę. Ilość produkowanego pokarmu nie jest jeszcze dokładnie dopasowana do zapotrzebowania dziecka.

Mogą także występować nawały pokarmu. W tym czasie wahania mogą sięgać nawet kilku rozmiarów miseczki. Wydaje się, że największe wahania rozmiaru występują u pań z mniejszym biustem, choć to także sprawa bardzo indywidualna.

Biustonosz do karmienia najlepiej dobierać po ustabilizowaniu laktacji, kiedy nie ma już dużych skoków rozmiarowych pomiędzy stanem przed karmieniem i po nim. Okres ten najczęściej trwa kilka tygodni. Oczywiście po ustabilizowaniu laktacji różnice w wielkości przed i po karmieniu także mogą występować. Wtedy dobranie biustonosza nie jest już tak trudne i możemy kupić biustonosz, który posłuży nam dłużej.

d3ezrrw

Niemniej jednak w okresie połogu, mimo dużych zmian objętości piersi w ciągu doby, także musimy w czymś chodzić, tym bardziej, że karmienia takiego maluszka mogą być częste i długie. Dopasowanie rozmiaru miseczek na ten czas może być bardziej skomplikowane, ponieważ nie da się dobrać biustonosza tak, aby pasował na wszystkie możliwe rozmiary piersi, jakie możemy mieć w ciągu doby. Dlatego dobrym pomysłem na ten najtrudniejszy okres wydaje się kupienie dwóch biustonoszy – jednego z mniejszymi miseczkami, i jednego z większymi.

O ile biustonosz za duży o pół rozmiaru miseczki możemy skorygować choćby ramiączkami i nie stanowi to większego problemu, o tyle miseczki za małe o 2-3 rozmiary to fatalna dla karmiącej sytuacja i ogromny dyskomfort. Można również dobrać na ten pierwszy okres biustonosz bez fiszbin, w którym dobór rozmiaru nie musi być tak bardzo precyzyjny, bo nie ma fiszbin, które przy choćby odrobinę za małej miseczce robią krzywdę.

Na co przede wszystkim zwracać uwagę wybierając biustonosz dla karmiącej?

Bardzo ważne jest, aby biustonosz był prawidłowo dobrany. Biust karmiący jest często cięższy niż wtedy, kiedy nie produkuje pokarmu i podtrzymanie jest bardzo istotne. Tymczasem wiele pań ulega przekonaniu, że na czas karmienia potrzebny jest luźny biustonosz - nic bardziej mylnego.

Należy zwracać szczególną uwagę na to, z jakiego materiału wykonany jest biustonosz. Większość staników dla mam karmiących piersią ma wnętrze miseczek obszyte bawełną lub innym przyjemnym w dotyku, nie podrażniającym skóry materiałem. Obwód stanika do karmienia powinien być dość szeroki, stabilny, czyli dobrze pracując na całej szerokości oraz niezbyt rozciągliwy. Takie biustonosze mają często większą niż standardowo regulacje obwodu biustonosza – np. sześciostopniowe zapięcie.

d3ezrrw

Na szczególną uwagę zasługują fiszbiny, które powinny być idealnie dopasowane. Zbyt wąskie będą nie tylko niekomfortowe w noszeniu, ale także mogą zagrażać zdrowiu matki karmiącej.

Czy biustonosz dla karmiącej powinien mieć fiszbiny lub inne usztywnienia?

Obecnie na rynku dostępne są biustonosze do karmienia bezbiszbinowe i na fiszbinach. Nie ma odgórnego, automatycznego przymusu ani zakazu noszenia fiszbin. Choć często doradza się kobietom karmiącym piersią noszenie wyłącznie całkowicie miękkich, elastycznych, luźnych biustonoszy, reklamowanych jako "rosnące razem z biustem". Nie jest to dobra rada, ponieważ biust karmiący potrzebuje dobrego podtrzymania.

To, jaki biustonosz będzie najlepszy dla danej kobiety, jest kwestią indywidualną, kluczowy jest dobór rozmiaru. Można nosić biustonosze do karmienia na fiszbinach. Zwykle zapewniają one nieco lepsze podtrzymanie niż bezfiszbinowe. Musimy natomiast zwracać większą uwagę na dobór fiszbin. Powinny być odpowiedniej szerokości, aby nie wchodziły na piersi.

Może być też tak, że w czasie karmienia kobieta potrzebować będzie szerszych fiszbin, niż nosiła wcześniej, ponieważ trzeba uwzględnić, że kanaliki mleczne znajdują się nie tylko tam, gdzie widzimy pierś, ale także pod pachą.

d3ezrrw

Kiedy nie karmimy, kanaliki nie podejmują pracy, więc nie grozi im brak drożności, natomiast w czasie laktacji trzeba je uwzględnić. Tu także kwestia doboru rozmiaru jest bardzo ważna. W przypadku za małej miseczki fiszbiny będą leżały na piersi, a to u mamy karmiącej jest niedopuszczalne i niebezpieczne.

Dobrze byłoby też zwracać uwagę na elastyczność fiszbin. Niektóre panie w czasie karmienia będą się lepiej czuły nosząc biustonosz z miękkimi fiszbinami. Może być i tak, że szczególnie w pierwszych tygodniach karmienia, lepszy okaże się biustonosz całkowicie miękki, bez fiszbin.

Co zrobić, by zmieścić do biustonosza wkładki laktacyjne?

Wkładki laktacyjne są używane praktycznie przez wszystkie kobiety karmiące piersią. Wybierając się na zakupy warto zabrać ze sobą dodatkowy komplet wkładek i umieszczać je w każdym przymierzanym biustonoszu, ponieważ wkładka zajmuje około 1 rozmiaru miejsca w miseczce. Trzeba więc uwzględnić jej objętość. Jeśli dobierzemy biustonosz bez wkładek, może się okazać, że później nie będzie miejsca na ich umieszczenie w miseczkach.

(fot. Piotr Fajfer/ biustonosz dla karmiącej, zapięta klapka)
Źródło: (fot. Piotr Fajfer/ biustonosz dla karmiącej, zapięta klapka)
(fot. Piotr Fajfer/ biustonosz dla karmiącej, odpięta klapka)
Źródło: (fot. Piotr Fajfer/ biustonosz dla karmiącej, odpięta klapka)
(fot. Piotr Fajfer/ biustonosz dla karmiącej, miękki z fiszbiną)
Źródło: (fot. Piotr Fajfer/ biustonosz dla karmiącej, miękki z fiszbiną)
(fot. Piotr Fajfer/ biustonosz dla karmiącej, miękki bez fiszbiny)
Źródło: (fot. Piotr Fajfer/ biustonosz dla karmiącej, miękki bez fiszbiny)
d3ezrrw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ezrrw