UrodaCera tłusta – jak o nią dbać i upiększać?

Cera tłusta – jak o nią dbać i upiększać?

Cera tłusta – jak o nią dbać i upiększać?
Źródło zdjęć: © Thinkstock
16.01.2011 22:01, aktualizacja: 16.01.2011 22:33

Makijaż, który spływa, zaskórniki, pryszcze, niedoskonałości. Rozszerzone pory, niezdrowe błyszczenie zaraz po wykonanym makijażu. Znasz to? Jeśli tak, to ten artykuł jest dla ciebie.

Makijaż, który spływa, zaskórniki, pryszcze, niedoskonałości. Rozszerzone pory, niezdrowe błyszczenie zaraz po wykonanym makijażu. Znasz to? Jeśli tak, to ten artykuł jest dla ciebie. Pielęgnacja i makijaż tłustej cery. Jakich kosmetyków używać, a jakich się wystrzegać? Co robić, aby wyglądać doskonale od rana do wieczora? Jak sobie radzić z typowymi problemami skóry, której gruczoły łojowe produkują za dużo sebum?

Jak rozpoznać tłustą cerę?
Występuje wówczas, gdy gruczoły łojowe produkują za dużo sebum - skóra robi się błyszcząca oraz podatna na powstawanie zmian trądzikowych. Charakteryzuje się szaro-żółtawym kolorytem (kolor ziemisty), rozszerzonymi porami, skłonnością do tworzenia się zaskórników, grudek oraz ropnych wyprysków. Jest gruba, mniej ukrwiona niż cera normalna lub sucha. Jest mniej wrażliwa na działanie czynników atmosferycznych i chemicznych, ale stosunkowo łatwo ulega zakażeniom bakteryjnym.

Skóra tłusta o wiele dłużej utrzymuje swą elastyczność, gładkość, dłużej pozostaje młoda. Przetłuszcza się w szczególności w tzw. strefie T. Należą do niej środkowa część twarzy tzn. czoło, nos, broda. W miejscach tych znajduje się największa ilość gruczołów łojowych. Bardzo rzadko w przypadku cery tłustej występują rozszerzone naczynka krwionośne. Jeżeli tak już się dzieje, umiejscowione są przy skrzydełkach nosa.

Odpowiednia pielęgnacja
Do demakijażu i pielęgnacji cery tłustej należy używać delikatnych żeli i bezalkoholowych toników o właściwościach antybakteryjnych, antyseptycznych i matujących. W pielęgnacji należy unikać mydła, preparatów na bazie alkoholu i mleczek. Mleczko może pozostawić na skórze tłusty film, a preparaty na bazie alkoholu, silnie wysuszające oraz odtłuszczające, mogą powodować nadmierne wysuszenie, co zwykle prowadzi do wzmożonej produkcji łoju.

Kremy stosowane do cer tłustych przeważnie mają konsystencję lekką - czasem żelową, lub kremowo-żelową. Nie należy używać kremów tłustych, najlepsze są preparaty nawilżające (kremy i emulsje), dostarczające składników odżywczych, które poprawiają ukrwienie skóry i regulują wydzielanie gruczołów łojowych. Dobre efekty dają peelingi (1-2 w tygodniu) i maseczki ziołowe do stosowania domowego.

Oprócz używania wysuszających i odtłuszczających kosmetyków, czynnikiem pogarszającym stan skóry jest także nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV, poprzez opalanie na słońcu i korzystanie z solariów. Korzystanie z tego typu zabiegów daje wrażenie poprawy stanu skóry, jednak w niedługim czasie może okazać się, że tak nie jest i skóra wygląda zdecydowanie gorzej niż przed opalaniem.

Makijaż tłustej cery

Makijaż będzie miał za zadanie: zmniejszyć widoczność rozszerzonych porów, zakryć zaskórniki, ewentualne pryszcze i inne niedoskonałości, zmniejszyć błyszczenie, szczególnie w strefie T, matowić skórę i nawilżyć

Jaki podkład?

Wybieraj raczej podkłady na bazie wody. To kosmetyki w stanie płynnym, nazywane potocznie fluidami. Do tej grupy należą produkty o zróżnicowanej sile krycia, od lekkich transparentnych podkładów, po gęste, dobrze kryjące emulsje.

Kremy koloryzujące. To kosmetyki pośrednie pomiędzy preparatem pielęgnacyjnym a podkładem. Nie posiadają właściwości kryjących, a jedynie wyrównują koloryt. Najlepiej sprawdzają się latem, gdyż pięknie podkreślają opaleniznę.

Podkłady nawilżające. Kosmetyki te mają niski współczynnik krycia, posiadają za to składniki nawilżające, które pielęgnują skórę. Kosmetyki te nie zakrywają faktury skóry.

Fluidy kryjące, matujące. Dość dobrze tuszują niedoskonałości skóry.

Innym rodzajem podkładów są podkłady bezwodne - to kosmetyki o konsystencji stałej, wytwarzane na bazie substancji tłuszczowych, wosków i silikonów. Mają silne właściwości kryjące. Do tej grupy należą na przykład podkłady w kompakcie. Nie są jednak one polecane dla tłustej cery, gdyż podkreślają nieładnie rozszerzone pory.

Niewskazane są też jakiekolwiek rozświetlające podkłady, zawierające błyszczące drobinki które dodatkowo podkreślą niedoskonałości skóry i niezdrowe błyszczenie.

Jaki korektor?
Do zatuszowania zaskórników i punktowych niedoskonałości cery najlepszy będzie korektor w sztyfcie. Posiada najlepsze właściwości kryjące. Stosowany do punktowej korekcji skaz i defektów takich jak: wypryski, krostki, przebarwienia, rozszerzone naczynia krwionośne. Korektory stosowane do tego rodzaju defektów powinny mieć dokładnie taki sam odcień jak podkład. Korektory w sztyftach należy nakładać za pomocą specjalnego pędzelka. Najlepiej jeśli jest on płaski, wąski, zakończony prosto i wykonany z naturalnego włosia. Aby zachować zasady higieny, korektor pobiera się na szpatułkę. Następnie przy użyciu pędzelka kosmetyk aplikuje się na partie wymagające korekty. Na koniec rozprowadza się go gąbką lateksową, dzięki czemu preparat wtapia się w podkład.

A może baza pod podkład?
Po oczyszczeniu skóry odpowiednim preparatem, zakwaszeniu jej tonikiem i nałożeniu kremu, należy odczekać chwilę, aby kosmetyk zdążył się wchłonąć i dopiero wówczas można dodatkowo rozprowadzić bazę pod podkład. To profesjonalne preparaty, zazwyczaj o lekkiej, beztłuszczowej formule, przygotowujące skórę do aplikacji podkładu. Bazy wygładzają cerę, poprawiają jej napięcie i jędrność, umożliwiają łatwą i równomierną aplikację kosmetyku. Są też bazy matujące oraz kolorowe, mające na celu uporanie sobie z przebarwieniami cery. Niestety bazy mogą wysusza cerę, więc najlepiej stosować je okazjonalnie.

Jaki puder?
Puder kup jak najlżejszy, o transparentnym, przejrzystym odcieniu i noś go zawsze w torebce, by w każdej chwili móc poprawić makijaż.

Kosmetyki kolorowe
Zapomnij o kosmetykach kremowych lub o konsystencji musu. Idealne będą cienie czy róże w kamieniu lub kosmetyki mineralne.

Kropka nad i
Na zawsze w Twojej torebce powinny zagościć bibułki matujące. Pomogą zwalczyć nieładne błyszczenie cery w ciągu dnia, gdy wykonanie większych poprawek nie jest możliwe.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także