Blisko ludziCzy masz szansę na karierę w Nowym Roku?

Czy masz szansę na karierę w Nowym Roku?

Czy masz szansę na karierę w Nowym Roku?
Źródło zdjęć: © wp.pl
30.12.2008 11:33, aktualizacja: 14.05.2010 22:53

Sukces w pracy zależy nie tylko od naszych umiejętności i wiedzy. O tym, czy możemy sprostać konkurencji na rynku pracy i zdobyć upragniony awans, decydują też cechy charakteru.

Sukces w pracy zależy nie tylko od naszych umiejętności i wiedzy. O tym, czy możemy sprostać konkurencji na rynku pracy i zdobyć upragniony awans, decydują następujące cechy: odporność na stres, dostosowanie się do sytuacji i ludzi, wytrwałość w dążeniu do celu, oraz umiejętność przystosowania się do zmieniających się warunków ekonomiczno-gospodarczych.

W obliczu obecnego kryzysu, widma zwolnień, najważniejsza staje zdolność dostosowania się do przemian na rynku pracy. Dziś na rynku wygra ten, kto umiejętnie dostosuje się do panujących zmian, oraz jeśli to konieczne zmieni zawód i zdobędzie odpowiednie kwalifikacje. Zobacz zatem, czy jesteś gotowa do zmian w nowym roku?

Wybierz jedną odpowiedz i podlicz, których literek A, B lub C masz najwięcej:

  1. Masz do wykonania ważny projekt. Jak się do niego zabierasz? A. Proszę o dokładne wytyczne mojego przełożonego lub trzymam się ustalonych firmowych standardów pisania projektów . B. Oczekiwania szefa porównuję ze swoimi pomysłami i robię tak, by „wilk był syty i owca cała.” C. Od początku do końca, realizuję swoją wizję projektu, mam ochotę na kreatywność i odejście od sztywnych reguł.
  1. W jaki sposób gospodarujesz zarobionymi pieniędzmi? A. Dzielę pieniądze na trzy kupki: rachunki, życie, inne wydatki. B. Jak mam pieniądze, to je po prostu wydaję, nie oszczędzam. C. Zawsze część pensji inwestuję lub przeznaczam na samorozwój.
  1. Co daje Ci największe poczucie spełnienia w życiu zawodowym? A. Obecna stabilizacja zawodowa. B. Świadomość, że mam możliwości rozwoju i awansu w obecnej pracy. C. Podejmowanie stale nowych wyzwań oraz praca na „swoim”.
  1. Czym jest dla Ciebie Twoja obecna praca? A. Jest przede wszystkim, sposobem zarabiania na życie. B. Jest źródłem satysfakcji, pomimo drobnych nieprzyjemności. C. Jest ciekawa, ale w skrytości serca marzę o innej pracy lub własnej firmie.
  1. Twój szef kolejny raz niesłusznie Cię skrytykował. Co robisz? A. Mówię sobie: „Cóż, szef ma zawsze rację” i odchodzę ze schyloną głową . B. Próbuję dociec, dlaczego jest niezadowolony z mojej pracy i staram mu wytłumaczyć mu, że tym razem nie ma racji. C. Jeśli taka sytuacja się powtarza, to mówię szefowi, że ja inaczej oceniam swoją pracę i zaczynam się rozglądać za nową posadą, nie zamierzam marnować się w takiej firmie.
  1. Twoja przyjaciółka opowiada Ci o możliwości atrakcyjnej pracy. Twoja reakcja to: A. Dziękuje przyjaciółce za troskę, ale wolę zostać tu gdzie jestem. B. Wypytuje o szczegóły nowej pracy i zastanawiam się czy przypadkiem nie warto z tej propozycji skorzystać C. Cieszę, się z tej informacji, pytam o możliwości dostania się do tej pracy i wysyłam CV.
  1. Porażki traktujesz jako: A. Bolesne doświadczenie życiowe. B. Cenną lekcje od życia. C. Naukę na przyszłość w stylu: „Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni”

8.Podczas podróży służbowej w pociągu, poznałaś interesującą osobę, która zaprasza Cię na spotkanie. Co robisz?
A. Dziękuje za zaproszenie i myślę sobie: „Pewnie tak powiedziała z grzeczności”.
B. Podaje swój telefon i oczekuje że ta osoba do mnie oddzwoni.
C. Z ochotą wymieniam się numerami telefonów i następnego dnia ustalam konkretny termin spotkania .

9..Jak widzisz swoją przyszłość?
A. Chcę być tu gdzie jestem i robić to co do tej pory, tak czuje się bezpiecznie.
B. Chcę zrozumieć przyczyny moich dotychczasowych niepowodzeń i nauczyć się postępować inaczej.
C. Chcę czerpać z życia satysfakcję i uwolnić od ograniczeń, które obecnie narzuca mi moja praca.

Jeśli wybrałaś najwięcej odpowiedz A

Cechuje Cię ostrożność w działaniu. Lubisz sytuacje jasne, pewne i bezpieczne. W pracy, którą obecnie wykonujesz rzeczywiście znajdujesz radość i satysfakcje. Chociaż narzekasz na pracę, niskie zarobki, najchętniej pracowałabyś w obecnej firmie do emerytury. Możliwe jednak, że nie jesteś z niej, aż tak zadowolona, ale po prostu boisz się czekającej Cię zmiany i pracujesz w myśl zasady: „Lepsze stare znane niż nowe niepewne.”

Psycho-Rada – Spróbuj otworzyć się na nowe zainteresowania, od czasu do czasu sprawdź swoją wartość rynkową, czytaj ogłoszenia o pracy i sprawdzaj czy Twoja aktualna wiedza, wciąż cieszy się popytem. Wybierz się, czasem na rozmowę o pracę. Warto bowiem, od czas do czasu, zakosztować nowych wrażeń i zobaczyć siebie w innej sytuacji.

Jeśli wybrałaś najwięcej odpowiedz B

Cechuje Cię umiarkowane ryzyko w działaniu. Chętnie podejmujesz się nowych wyzwań pod warunkiem, że są one Ci chociaż trochę znane. Lubisz swoją pracę, ale czujesz też chęć zmiany obecnej sytuacji. Kuszą Cię nowe propozycje i chcesz nauczyć się nowych umiejętności. Coś jednak czasem Cię, blokuje przed podjęciem zmiany.

Psycho-Rada – Zastanów się, co tak naprawdę powstrzymuje Cię przed zmianą. Czy nie są to przypadkiem Twoje wewnętrzne obawy jak: brak wiary w siebie i swoje umiejętności? Sprawdź, czy te obawy są uzasadnione i zobacz, co obecnie wymaga się od specjalistów w Twojej dziedzinie. Jeśli masz pewne braki w wiedzy to zapisz się na odpowiednie kursy. Zainwestuj w siebie i rozwijaj się.

Jeśli wybrałaś najwięcej odpowiedz C

Masz duszę bizneswoman. Jesteś aktywna, otwarta na zmiany i interesują Cię wszelkie nowości. Potrafisz dobrze wyczuć potrzeby rynku, dlatego też doszkalasz się na rozmaitych kursach i szkoleniach. Czerpiesz inspirację od innych ludzi, a zmiany i nowości stanowią dla Ciebie źródło energii do działania. Jesteś pracowita, pomysłowa i konsekwentna w działaniu. Masz szansę na założenie własnej firmy lub awans.

Psycho-Rada - Lubisz zmiany, szybko się uczysz i pędzisz przez życie galopem. Umiesz dostosowywać się do zmian. Z łatwością osiągasz to, co zaplanujesz. Opanuj czasem, swoją pokusę ciągłych zmian, bo warto nauczyć się danej umiejętności rzetelnie, niż kilku pobieżnie. Pamiętaj także że: „Nie samą pracą człowiek żyje, jest czas działania i czas odpoczynku.”

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także