Łyżeczkowanie macicy bezpieczne?

Olejniczak Tomasz / 12.04.2011
 
 AAA
Witam! Podczas badania USG (dopochwowo) lekarz stwierdził obecność dwóch polipów endometrialnych (jeden ok. 10 mm) i wypisał mi skierowanie na łyżeczkowanie macicy. Czy to jest konieczny zabieg, na czym polega i czy jest bezpieczny? Dziękuję za odpowiedź.
Polip endometrialny to miejscowy, niezłośliwy przerost błony śluzowej endometrium. Przyjmuje kulistą lub owalną postać. Może przebiegać bezobjawowo, jednak częściej doprowadza do obfitych i przedłużających się krwawień miesiączkowych. Choć w większości przypadków jest to zmiana niezłośliwa, w 0,1 proc. może ulegać przemianie nowotworowej. Zazwyczaj pojawia się u pacjentek około 5 lub 6 dekady życia, ale jeśli wystąpi u młodszych kobiet, może doprowadzać do niepłodności wskutek uniemożliwienia implantacji i ewentualnego rozwoju zarodka w jamie macicy. Z tych wszystkich powodów polipy endometrialne należy leczyć. Dostępne są dwie metody usuwania polipów. Pierwsza to wspomniane łyżeczkowanie - krótki zabieg przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym, po którym jeszcze tego samego dnia można wrócić do domu. Druga metoda to histeroskopia - oglądanie jamy macicy specjalną kamerą z jednoczasową resekcją chorobowej zmiany. Zabieg częściej odbywa się w warunkach sali operacyjnej. Jego przewagą jest kontrola wzroku i jednoczesna pewność, że usunięto cały polip. Po każdym z zabiegów należy odebrać wynik badania mikroskopowego usuniętej zmiany.

Publikowane w Serwisie porady ekspertów mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego specjalistę w wyniku bezpośredniej konsultacji. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść porad ekspertów oraz za jakiekolwiek szkody użytkowników powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez użytkowników do treści porady.

Wyślij pytanie do eksperta

oceń
tak 2 100%
nie 0 0%

Galerie


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

Twoja historia

opisz swoją historię

Horoskop

wybierz znak zodiaku wybierz znak zodiaku
baran byk bliźnięta rak lew panna waga skorpion strzelec koziorożec wodnik ryby

\\ codzienny 23.09.2014

Baran 21.03-20.04

Arcykapłan. Zachowaj dzisiaj szczególną ostrożność i powściągliwość w słowach. Licz się z tym, co mówisz, nie składaj obietnic bez pokrycia. Dziś przyjdzie Ci podjąć wiele ważnych i trudnych decyzji. Zanim to jednak zrobisz, to sporządź listę za i przeciw. Niech Twoje wybory będą oparte na racjonalnym myśleniu i zdrowym rozsądku.


\\ codzienny 23.09.2014

Byk 21.04-20.05

Koło Fortuny. To doskonały czas, abyś wyszedł na prostą. Los pomoże Ci pomyślnie załatwić wszelkie sprawy. Fortuna Ci sprzyja, więc dobrze wykorzystaj możliwości, jakie daje Ci świat, aby się wzbogacić. Pamiętaj, że ten kto nie ryzykuje, nic nie zyskuje, więc śmiało bierz się do działania. Zagraj w gry liczbowe, możliwa jest spora wygrana.


\\ codzienny 23.09.2014

Bliźnięta 21.05-21.06

Sprawiedliwość. Działaj zgodnie z własnym sumieniem. Nie słuchaj rad osób, którym nie ufasz. Jeżeli czeka Cię sprawa urzędowa, sądowa, możesz liczyć na pozytywne jej zakończenie. Otrzymać dziś możesz wiadomość, na którą bardzo długo czekałeś. To dobry dzień na zawarcie ciekawej i fascynującej znajomości.


\\ codzienny 23.09.2014

Rak 22.06-22.07

Dwójka Pucharów. Na Twoim horyzoncie może pojawić się ktoś wyjątkowy, kto radykalnie odmieni Twoje życie. Już dziś miej oczy szeroko otwarte, żebyś nie przegapił prawdziwej miłości, swojej szansy na szczęście. Osoba, którą możesz spotkać na życiowej drodze, okaże się Twoją bratnią duszą, drugą połówką pomarańczy. Już niedługo będziesz w związku z partnerem docelowym, tylko pozwól zadziałać przeznaczeniu. Otwórz serce na miłość i niech wypełni się to, co jest Ci pisane.


\\ codzienny 23.09.2014

Lew 23.07-23.08

Paź Pucharów. W Twoim życiu pojawi się ktoś wyjątkowy i wywróci Twój świat do góry nogami. Będzie to osoba niezwykle wrażliwa o duszy romantycznej i artystycznej. Dzięki niej wzbogacisz swoje wnętrze, dokonasz rozwoju duchowego, nauczysz się swobodnego wyrażania uczuć i emocji. Sprawi ona, że staniesz się bardziej wrażliwy na potrzeby innych ludzi i zapragniesz nieść pomoc potrzebującym. Osoba ta pozwoli Ci poznać Twoje przeznaczenie i drogę życiową.


\\ codzienny 23.09.2014

Panna 24.08-22.09

Trójka Pucharów. Dziś uda Ci się zakończyć pewne zadanie lub przedsięwzięcie i osiągniesz wymarzony cel. To doskonały moment na świętowanie, radowanie się z sukcesu i zwycięstwa. Czekać mogą na Ciebie zaręczyny, przyjęcie urodzinowe lub miłe spotkanie w gronie znajomych i przyjaciół. Poznać dziś możesz ciekawe i fascynujące osoby, które to umilą Ci czas i sprawią, że doskonale będziesz się bawił w ich towarzystwie. Wszystkie sprawy załatwisz dzisiaj bardzo szybko, zdecydowanie i po swojej myśli.


\\ codzienny 23.09.2014

Waga 23.09-23.10

Trójka Denarów. To ostatni dzwonek, abyś ostro wziął się do pracy. W przeciwnym wypadku możesz stracić możliwość podwyżki lub awansu. Naucz się działać pod presją i pokonywać stres. Zachowaj zdrowy rozsądek i śmiało realizuj swoje plany. Spróbuj działać w grupie, stwórz zgrany zespół, który zaprowadzi Cię do upragnionego celu.


\\ codzienny 23.09.2014

Skorpion 24.10-22.11

Królowa Denarów. W Twoim życiu uczuciowym i zawodowym wszystko zacznie się układać po Twojej myśli. Poczujesz spokój wewnętrzny i bezpieczeństwo finansowe, gdyż stać Cię będzie na spełnienie wszelkich pragnień oraz potrzeb. To doskonały moment, abyś pomyślał o założeniu rodziny. Będziesz dzisiaj wyjątkowo miły, życzliwy, wyrozumiały, empatyczny, wspaniałomyślny w stosunku do otoczenia. Pojawić mogą się u Ciebie bardzo silne instynkty macierzyńskie, co sprawi, że Ty sam zaczniesz komuś matkować.


\\ codzienny 23.09.2014

Strzelec 23.11-21.12

Czwórka Mieczy. Już pora, abyś się zatrzymał, odpoczął i nabrał sił do życia. Twoje kłopoty i problemy, wkrótce się zakończą. Uda Ci się pokonać długo utrzymujący się stres lub choroby, które to opanowały Twój organizm. Musisz być tylko spokojny, cierpliwy i pozwolić, by wszystko toczyło się we własnym rytmie. Chwila samotności, zadumy i refleksji, pozwoli Ci spojrzeć na daną sytuację z dystansem, umożliwi poznanie problemu z innej perspektywy i przyczyni się do znalezienia właściwego rozwiązania.


\\ codzienny 23.09.2014

Koziorożec 22.12-20.01

Dziesiątka Buław. Dziś możesz poczuć się zmęczony i przytłoczony nadmiarem obowiązków. Każdy będzie coś od Ciebie chciał i wymagał. Możesz być zawalany robotą, obowiązkami i nikt nie będzie się liczył z Twoim zdaniem. Szef ani pracownicy nie docenią Twojego zaangażowania. Zmuszony będziesz do pracy po godzinach.


\\ codzienny 23.09.2014

Wodnik 21.01-19.02

Piątka Buław. Narażony możesz być dzisiaj na ogromny stres i napięcie. Zmuszony do rywalizacji i konkurowania z kimś o władzę, stopnie i pozycję. To dobry moment, abyś pokazał innym ludziom, ile jesteś wart. Bądź pewny siebie, zaangażowany w realizację własnych celów i sumiennie wypełniaj wszystkie obowiązki. Nie bój się bronić własnego zdania lub poglądów i bądź gotów podjąć każde ryzyko, by tylko odnieść sukces.


\\ codzienny 23.09.2014

Ryby 20.02-20.03

Koło Fortuny. Dziś zaczyna się dla Ciebie wspaniały etap w życiu, pełen szczęścia, miłości, sukcesów w sferze uczuciowej jak i zawodowej. Śmiało poddaj się nadchodzącym zmianom. Bądź bardziej otwarty i spontaniczny. Nie bój się próbować nowych rzeczy. Wykorzystaj szanse jaką los Ci daje i pomnażaj swój kapitał.


inne horoskopy tygodniowy miesięczny

Bądź z nami na bieżąco