Łyżeczkowanie macicy bezpieczne?

Olejniczak Tomasz / 12.04.2011
 
 AAA
Witam! Podczas badania USG (dopochwowo) lekarz stwierdził obecność dwóch polipów endometrialnych (jeden ok. 10 mm) i wypisał mi skierowanie na łyżeczkowanie macicy. Czy to jest konieczny zabieg, na czym polega i czy jest bezpieczny? Dziękuję za odpowiedź.
Polip endometrialny to miejscowy, niezłośliwy przerost błony śluzowej endometrium. Przyjmuje kulistą lub owalną postać. Może przebiegać bezobjawowo, jednak częściej doprowadza do obfitych i przedłużających się krwawień miesiączkowych. Choć w większości przypadków jest to zmiana niezłośliwa, w 0,1 proc. może ulegać przemianie nowotworowej. Zazwyczaj pojawia się u pacjentek około 5 lub 6 dekady życia, ale jeśli wystąpi u młodszych kobiet, może doprowadzać do niepłodności wskutek uniemożliwienia implantacji i ewentualnego rozwoju zarodka w jamie macicy. Z tych wszystkich powodów polipy endometrialne należy leczyć. Dostępne są dwie metody usuwania polipów. Pierwsza to wspomniane łyżeczkowanie - krótki zabieg przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym, po którym jeszcze tego samego dnia można wrócić do domu. Druga metoda to histeroskopia - oglądanie jamy macicy specjalną kamerą z jednoczasową resekcją chorobowej zmiany. Zabieg częściej odbywa się w warunkach sali operacyjnej. Jego przewagą jest kontrola wzroku i jednoczesna pewność, że usunięto cały polip. Po każdym z zabiegów należy odebrać wynik badania mikroskopowego usuniętej zmiany.

Publikowane w Serwisie porady ekspertów mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego specjalistę w wyniku bezpośredniej konsultacji. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść porad ekspertów oraz za jakiekolwiek szkody użytkowników powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez użytkowników do treści porady.

Wyślij pytanie do eksperta

oceń
tak 2 100%
nie 0 0%

Galerie


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

Twoja historia

opisz swoją historię

Horoskop

wybierz znak zodiaku wybierz znak zodiaku
Ryby Wodnik Koziorożec Strzelec Skorpion Waga Panna Lew Rak Bliźnięta Byk Baran

\\ codzienny 04.03.2015

Ryby 20.02-20.03

Dzień nerwowy i niespokojny. Trudno będzie o dobre porozumienie z rodziną. Wśród najbliższych poczujesz się niezrozumiany i obcy. Okaż im jednak więcej serca a wasze wzajemne relacje poprawią się. Odrodzone uczucia mają duże szanse na szczęśliwy finał. Nie stroń od ludzi. Na razie nie myśl o małżeństwie. W sferze zawodowej nie grozi Ci nic złego.


\\ codzienny 04.03.2015

Wodnik 21.01-19.02

Dzisiaj możesz wiele zdziałać. Musisz się tylko sprężyć i dobrze rozłożyć swoje siły. Być może uda Ci się wywalczyć wyższe stanowisko lub zmienić pracę na lepiej płatną. Pamiętaj jednak, że nadmierna aktywność i zbyt szybkie reakcje zamiast pomagać mogą czasem szkodzić. Poprawa w relacjach międzyludzkich. Merkury w Twoim znaku prowokuje do zmian.


\\ codzienny 04.03.2015

Koziorożec 22.12-20.01

Księżyc, który dzisiaj ustawił się w trygonie do Twojego znaku zapowiada udany dzień. Możesz bez obawy podejmować nawet najbardziej ryzykowne decyzje. W życiu zawodowym i prywatnym zostaną zrealizowane Twoje marzenia. Gwarantowana kariera i pomyślność w finansach. Nie osiadaj jednak na laurach, ale konsekwentnie realizuj swoje plany. Za sprawą miłości świat wyda Ci się piękniejszy.


\\ codzienny 04.03.2015

Strzelec 23.11-21.12

Praca zawodowa jest teraz dla Ciebie zbyt wyczerpująca, to efekt kwadratury Księżyca do Twojego znaku. Wygórowane ambicje i wymagania, jakie sobie stawiasz spowodują komplikacje i nieporozumienia z otoczeniem. Niektóre decyzje są trudne do zrealizowania. W życiu osobistym możliwe zawirowania. Pamiętaj, że na życie rodzinne ma wpływ sytuacja zawodowa. Ważne są nie tylko pieniądze, ale i satysfakcja.


\\ codzienny 04.03.2015

Skorpion 24.10-22.11

Nie najlepsze samopoczucie pokrzyżuje Ci dziś wiele planów. Wydarzenia, które nastąpią, nie sprzyjają spokojnej dyskusji. Sprzeczka z partnerem popsuje błogi nastrój. Tylko spokój i rozważne postępowanie przywróci Wasze stosunki do normy. Twój związek wymaga większej otwartości. Nie szukaj sobie wrogów. Zniechęcenie może wziąć górę nad witalnością.


\\ codzienny 04.03.2015

Waga 23.09-23.10

Dzisiaj możesz być zbyt podatny na różne niezbyt korzystne wpływy. Skłonność do wywoływania konfliktów utrudniać jednak może kontakty z otoczeniem. W interesach nie łatwo będzie znaleźć wspólny język i potrzebnych sprzymierzeńców. Spójrz na niektóre sprawy z innej strony. Nie pozwól się lekceważyć. Pojawią się szanse na awans. Zdobądź się na więcej luzu.


\\ codzienny 04.03.2015

Panna 24.08-22.09

Dzisiaj uda Ci się wyprowadzić na prostą kilka skomplikowanych spraw. Rozmowa z kimś ważnym podbuduje Cię i doprowadzi do skutecznego działania. Zbytnia nerwowość w pracy może jednak osłabić Twój system nerwowy. Najlepiej zregenerujesz go w czasie snu. Nie zarywaj więc nocy. Dobrze Ci zrobi krótka drzemka w ciągu dnia. Możesz teraz przebierać wśród adoratorów. Nie trwoń niepotrzebnie swojej energii.


\\ codzienny 04.03.2015

Lew 23.07-23.08

Dzisiejszy trygon Wenus z Jowiszem korzystnie wpłynie na samopoczucie. Możesz więc pozwolić sobie na większy wysiłek fizyczny i umysłowy. Twoje propozycje zawodowe będą przyjęte bez zastrzeżeń. W razie potrzeby pomoc i wsparcie otrzymasz od współpracowników. Twoi rywale są teraz bezsilni. Zdobędziesz osobę, na której Ci zależy. Nie bój się ryzyka.


\\ codzienny 04.03.2015

Rak 22.06-22.07

Dzień przyniesie szczęście w sprawach miłosnych i zawodowych. Zwracaj jednak dużą uwagę na słowa. Zwłaszcza te na piśmie. Staraj się, aby wszystkie były przemyślane i jasno sformułowane. Tylko wtedy unikniesz poważnych kłopotów. Przewodnikiem Twojego postępowania powinno być umiarkowanie. Relacje z partnerem nabiorą większego znaczenia. Ciekawy obrót przyjmą sprawy związane z zagranicą.


\\ codzienny 04.03.2015

Bliźnięta 21.05-21.06

Dzisiaj jakikolwiek wysiłek fizyczny może Ci sprawić trudności. To znak, że jesteś przepracowany i z Twoim zdrowiem nie jest najlepiej. Jeśli jednak na wieczór planujesz jakąś imprezę lub wycieczkę, to nie zmieniaj planów. Kosmiczna aura wyjątkowo sprzyja takim działaniom. Skoncentruj się na sobie. W sprawach dotyczących wydatków zajmij odpowiednie stanowisko.


\\ codzienny 04.03.2015

Byk 21.04-20.05

Odpowiednia pora na intensywne działania zawodowe. Sprawy i plany związane z zagranicą zakończą się pomyślnie. Porozmawiaj z kolegami, którzy mogą Ci pomóc w tej kwestii. Ich wskazówki będą wyjątkowo trafne. Możliwa bardzo interesująca znajomość. Być może na dłuższy okres. Naucz się bronić własnego zdania. Nie bierz na swoje barki zbyt wielu trudnych spraw.


\\ codzienny 04.03.2015

Baran 21.03-20.04

Dzisiaj możesz liczyć na powodzenie i pomyślność w każdym działaniu. Musisz być jednak bardziej kreatywny i uparty w tym, co chcesz osiągnąć. W pracy wszystkie propozycje i oferty przestudiuj bardzo uważnie. Niektóre mogą zawierać kruczki i pułapki. Szukaj dobrych doradców. Bliscy mogą być pomocni. Moment sprzyja kontaktom z ważnymi osobami. Możliwe kłopoty ze snem.


inne horoskopy tygodniowy miesięczny

Bądź z nami na bieżąco