Kiedy zrobić pierwsze USG w ciąży?

Olejniczak Tomasz / 20.12.2011
 
 AAA
Witam! Robiłam badanie krwi, 3 testy ciążowe i wyszło, że jestem w ciąży (jakiś 4-5 tydzień). Kiedy najlepiej jest zrobić USG? Chodzi mi o to, żeby nie było za wcześnie. W pierwszej ciąży robiłam w 6 tyg. i ledwo było coś widać. Dodam, że cykl mój jest długi - ok. 35 dni. Dziękuję z góry za odp.
Zacząć należy od tego, że tydzień ciąży liczymy od daty ostatniej miesiączki, a nie od daty zapłodnienia. Jest to częste źródło nieporozumień między lekarzem i pacjentką, ponieważ kobiety w ciąży często liczą tygodnie właśnie od momentu owulacji i współżycia. Licząc we wskazany sposób w prawidłowo przebiegającej ciąży, w czwartym tygodniu ciąży może pojawić się w macicy pęcherzyk ciążowy, w piątym tygodniu - pęcherzyk żółtkowy. Po szóstym tygodniu ciąży można uwidocznić echo zarodka, a około siódmego - czynność serca płodu. Właśnie ten moment jest najlepszy, aby wybrać się na pierwszą wizytę do ginekologa. Dzięki tej wizycie można już określić wstępnie, czy ciąża przebiega prawidłowo, czy jest to ciąża pojedyncza, czy mnoga. Jeśli na tym etapie ciąży nie uda się w ultrasonografii uwidocznić echa zarodka i czynności jego serca, taka ciąża wymaga szerszej uwagi i ostrożności oraz kontrolnej wizyty po około tygodniu. Jeśli jednak cykle miesiączkowe w Pani przypadku były nieco dłuższe niż 28 dni, warto odczekać jeszcze tydzień i umówić się na wizytę po ukończeniu ósmego tygodnia, licząc od daty ostatniej miesiączki. To badanie pozwoli wstępnie ustalić prawidłowy przebieg ciąży i wykluczyć wiele patologii okresu wczesnej ciąży.

Publikowane w Serwisie porady ekspertów mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego specjalistę w wyniku bezpośredniej konsultacji. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść porad ekspertów oraz za jakiekolwiek szkody użytkowników powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez użytkowników do treści porady.
tagi: ciąża usg

Wyślij pytanie do eksperta

oceń
tak 1 100%
nie 0 0%

Galerie


Opinie (4)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
9
~edyta 2012-01-29 (12:04) 2 lata 7 miesięcy 4 dni 16 godzin i 3 minuty temu

Ja byłam po raz pierwszy u ginekologa w czwartym miesiącu ciąży by ją potwierdzić i zawsze podczas każdego badania był i jest mąż przy mnie.Im więcej zbędnych badań to zagrożenie bakteriami i wirusami,oczywiście dobrze się czułam a tętno płodu osłuchiwał mąż uchem i mierzył.Podczas porodów też był obecny bo to nasza intymność a mam prawo do jego obecności decyduje pacjent o niej zgodnie z ustawą Praw Pacjenta z 2008 r.

odpowiedz

0
0
~xxx 2012-01-29 (11:52) 2 lata 7 miesięcy 4 dni 16 godzin i 15 minut temu

ja na pani miejscu poszlabym teraz na usg,zawsze warto wiedziec czy jest wszystko w porzadku,jezeli okazalo by sie ze jest zawczesnie mozna zawsze usg ponownie,rowniez dobrze, skoro pani miala takie dlugie cykle moze byc pani w starszej ciazy np 8 tygodniowej,pozdrawiam

odpowiedz

0
2
~ja 2012-01-29 (10:51) 2 lata 7 miesięcy 4 dni 17 godzin i 16 minut temu

po co sie pytać. Lekarz chyba wie kiedy powinno sie robic pierwsze usg w ciazy.

odpowiedz

12
1
~erter 2012-01-29 (08:58) 2 lata 7 miesięcy 4 dni 19 godzin i 9 minut temu

Witam jeżeli myślisz o becikowym to od 01.01.2012 usg trzeba zrobić do 10 tygodnia ciąży oczywiście nikt o tym fakcie nie mówi głośno aby później odrzucać jak najwięcej wniosków, ale to jest Polska i tuskus u władzy. pozdrawiam

odpowiedz

Twoja historia

opisz swoją historię

Horoskop

wybierz znak zodiaku wybierz znak zodiaku
baran byk bliźnięta rak lew panna waga skorpion strzelec koziorożec wodnik ryby

\\ codzienny 03.09.2014

Baran 21.03-20.04

Słońce. Dziś wyjdź z cienia i powiedz bliskiej sercu osobie jak bardzo ją kochasz. Nie bój się okazywania uczuć, bo mają one szansę zostać odwzajemnione. To doskonały czas na tworzenie związku lub umacnianie relacji w już istniejącym. Przed Tobą jest czas pełen miłości, czułych wyznań, głębokich uczuć i sprzyjających okoliczności. Poczujesz się tak, jakbyś narodził się na nowo, bo wszystkie Twoje kłopoty, zmartwienia i troski odejdą w dal.

\\ codzienny 03.09.2014

Byk 21.04-20.05

Dziesiątka Denarów. Dzisiaj możesz podjąć istotne decyzje, które to będą miały spory wpływ na Twoje dalsze życie. Mogą one dotyczyć sfery zawodowej lub uczuciowej. Spodziewać się możesz nieoczekiwanego przypływu gotówki. Możesz dziś starać się o nową pracę i ją otrzymać. Jest to doskonały dzień, by spędzić go z rodziną, wspólnie ciesząc się swoim towarzystwem.

\\ codzienny 03.09.2014

Bliźnięta 21.05-21.06

Siła. To doskonały dzień, abyś zadbał o formę i zdrowie. Zrób coś tylko z myślą o sobie. Spaceruj, biegaj, pływaj, zbieraj siły na kolejny tydzień. Taka aktywność pozwoli Ci zachować młodość i siły witalne. Pamiętaj, że "w zdrowym ciele zdrowy duch", więc warto czuć się jak młody bóg.

\\ codzienny 03.09.2014

Rak 22.06-22.07

Trójka Denarów. Dzisiaj staniesz się bardzo twórczy, kreatywny i pełen pomysłów. To dobry moment, abyś wykorzystał swoje umiejętności i zdolności w celach zarobkowych i odniósł sukces. Twoja ciężka praca i trud włożone w realizację celów zostaną wkrótce zauważone i docenione. Czeka Cię spory przypływ gotówki i bezpieczeństwo finansowe. Dziś pomyślnie zdasz każdy egzamin.

\\ codzienny 03.09.2014

Lew 23.07-23.08

Arcykapłan. Dziś zachowaj szczególną ostrożność i nie łam prawa. Jeżeli jednak coś przeskrobiesz, to miej odwagę przyznać się do tego i poddaj się karze. Musisz nauczyć się brać odpowiedzialność za swoje czyny i być świadomym tego, co robisz. Trzymaj się zasad i norm etycznych, działaj zgodnie z własnym sumieniem. Jeżeli jesteś z kimś skonfliktowany, to już dziś pomyśl o zakończeniu tego sporu, jako pierwszy wyciągnij rękę do zgody, bo jest to doskonały czas, aby wszystko na spokojnie sobie wyjaśnić.

\\ codzienny 03.09.2014

Panna 24.08-22.09

Księżyc. Dziś odczuwać możesz zmęczenie, osłabienie organizmu, nerwowość, trudności z koncentracją, przez co staniesz się bardziej smutny, znerwicowany i przytłoczony życiem. Pojawić mogą się u Ciebie zdolności parapsychologiczne, które to warto zacząć rozwijać, dlatego zapisz się na kursy lub szkolenia, gdyż Twój szósty zmysł coraz bardziej się rozwija. Zazdrość nieco zmąci Twój spokój i staniesz się bardziej nerwowy, podejrzliwy, co sprawi, że zaczniesz szukać dziury w całym i będziesz prowokował wszelkie kłótnie, nieporozumienia i awantury. Dzisiaj szczególnie nie wyolbrzymiaj problemów, nie prowokuj awantur, tylko zachowaj spokój i nie pozwól się wyprowadzić z równowagi. Wycisz się i uspokój, bo nie masz żadnych powodów do podejrzeń, kłótni, gdyż to wszystko to tylko Twoje iluzje, które to szybko miną.

\\ codzienny 03.09.2014

Waga 23.09-23.10

Siła. Wzrośnie dziś Twoja intuicja i umiejętność komunikowania się, więc jest to odpowiedni dzień na egzaminy, poszukiwanie pracy i ważne spotkania. To również właściwy czas na załatwianie spraw urzędowych lub sądowych. Nie obawiaj się ujawniać swoich uczuć, także tych mniej pozytywnych, ale uważnie dobieraj słowa. Ten dzień wyjątkowo sprzyja otwartej komunikacji. Dzięki temu, możesz wyjaśnić nie jeden problem w domu lub pracy.

\\ codzienny 03.09.2014

Skorpion 24.10-22.11

Arcykapłanka. Dzisiejszy dzień upłynie Ci spokojnie. W pracy miła i przyjazna atmosfera. W domu bez konfliktów i zadrażnień. Spróbuj coś zrobić tylko dla siebie, relaks bardzo Ci się przyda. Pamiętaj, że jak Ty będziesz szczęśliwy i pozytywnie nastawiony do życia, to Twój nastrój udzieli się innym.

\\ codzienny 03.09.2014

Strzelec 23.11-21.12

Cesarzowa. Doskonały dzień na szukanie pracy. Musisz się tylko dobrze przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej, żebyś wypadł profesjonalnie i nie dał się niczym zaskoczyć. Osoby, które mają pracę też nie powinny narzekać, przed nimi miły i spokojny dzień. Popołudnie i wieczór postaraj się spędzić w sympatycznym towarzystwie, pozwoli Ci to na chwilę odpoczynku. Pamiętaj, że nie samą pracą i obowiązkami się żyje.

\\ codzienny 03.09.2014

Koziorożec 22.12-20.01

Mag. To doskonały moment na rozwijanie swoich pasji i zainteresowań. Odkryć możesz dziś w sobie nowe talenty. Staniesz się bardzo twórczy, kreatywny, a Twoje pomysły znajdą uznanie w oczach otoczenia. Możesz zacząć pogłębiać swoje umiejętności, nabywać nowe doświadczenia i wiedzę w nieznanych dotąd dziedzinach. Poczujesz, że nauka i efektywna praca nad sobą dają Ci dużo przyjemności, satysfakcji i wzbogacają Twój intelektualny rozwój.

\\ codzienny 03.09.2014

Wodnik 21.01-19.02

Dziewiątka Pucharów. Dziś dobry humor i radosny nastrój towarzyszyć Ci będą przez cały dzień. To dobry dzień na budowanie związku lub poszukiwanie prawdziwej miłości. Śmiało podejmuj ważne decyzje, które to wprowadzą rewolucyjne zmiany w Twoim życiu. Pozwól dziś sobie na spontaniczność i odrobinę szaleństwa. Nie oceniaj zbyt surowo swoich wybryków, tylko ciesz się chwilą.

\\ codzienny 03.09.2014

Ryby 20.02-20.03

Cesarz. Bądź dziś ostrożny, rozważny, spostrzegawczy i pilnuj swoich spraw. Pamiętaj, że konkurencja czuwa i ktoś może próbować Cię wykorzystać, oszukać, niszcząc dorobek Twojego życia. To dobry moment, żebyś zakończył wszelkie konflikty, wyjaśnił nieporozumienia i wykonał gest pojednania, zawierając przymierze. Dziś szczególnie przestrzegaj prawa i uporządkuj dokumenty. Zajmij się też domem, dokonaj drobnych napraw.
inne horoskopy tygodniowy miesięczny

Bądź z nami na bieżąco