Dieta po usunięciu pęcherzyka żółciowego

Duda-Gmurczyk Elżbieta / 09.06.2010
 
 AAA
Mam 24 lata dwójkę dzieci, młodsze karmię piersią, ma 3 miesiące. Ponad tydzień temu miałam laparoskopowo usunięty pęcherzyk żółciowy, nie mam pojęcia co mogę jeść tak krótko po zabiegu. Lekarz mówił, że wszystko, oprócz tłustych i smażonych potraw, ale ja się panicznie boję. Wczoraj spróbowałam napić się mleka (0 proc.), ale zemdliło mnie. Bardzo proszę o listę produktów, które mogę bezpiecznie jeść. Jak długo mam się tak odżywiać?

W diecie po usunięciu pęcherzyka żółciowego należy ograniczyć ilość tłuszczu. W krótkim okresie po operacji (zwłaszcza jeśli tak jak w Pani przypadku, w dalszym ciągu pojawia się dyskomfort) należy starać się wprowadzać do diety głównie niewielkie ilości chudego mleka 0,5-1,5% i chudego nabiału. Należy natomiast wstrzymać się ze spożyciem kwaśnych napojów jak kefir i maślanka oraz tłustych serów (żółtych, pleśniowych, innych). Można cienko smarować masłem jednak całkowicie należy pominąć śmietanę. Z mięs należy wybierać drób i cielęcinę oraz chude ryby.
Poza ograniczeniem tłuszczu, dieta powinna mieć cechy diety lekkostrawnej. Oznacza to, że posiłki powinny być głównie gotowane lub przygotowywane na parze, rzadziej duszone, ze smażenia należy zrezygnować. Należy odstawić produkty pobudzając wydzielanie soku żołądkowego takie jak: mocne wywary mięsne i warzywne, napoje gazowane, tytoń, alkohol, kawa, mocna herbata, ostre przyprawy. Poza tym trzeba:

- wykluczyć z diety produktów wzdymających: warzywa kapustne, strączkowe, cebula, czosnek, por,
- warzywami i owocami dozwolonymi są: marchewka, buraki, szparagi, szpinak, jagody, borówki, jabłka, banany, cytrusy, brzoskwinie,
- należy ostrożnie wprowadzać do diety pozostałe warzywa i owoce sprawdzając reakcję organizmu,
- warzywa i owoce powinno się spożywać głównie w formie ugotowanej, obrane ze skórki,
- razowe przetwory zbożowe należy zstąpić jasnym,
- posiłki nie powinny być zbyt gorące ani za zimne,
Ważne jest aby posiłki były spożywane w spokoju, a każdy kęs dokładnie przeżuwany. Dietę taką należy stosować przez kilka tygodni po operacji. W tym czasie można próbować wprowadzać nowe produkty jednak tylko po jednym, po czym obserwować reakcję organizmu.

Elżbieta Duda

www.setpoint.pl
Znajdź z nami swój punkt równowagi!
Publikowane w Serwisie porady ekspertów mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego specjalistę w wyniku bezpośredniej konsultacji. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść porad ekspertów oraz za jakiekolwiek szkody użytkowników powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez użytkowników do treści porady.

Wyślij pytanie do eksperta

oceń
tak 5 62.5%
nie 3 37.5%

Galerie


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

Twoja historia

opisz swoją historię

Horoskop

wybierz znak zodiaku wybierz znak zodiaku
baran byk bliźnięta rak lew panna waga skorpion strzelec koziorożec wodnik ryby

\\ codzienny 22.08.2014

Baran 21.03-20.04

Księżyc. Dziś z większą uwagą będziesz przyglądał się ludziom ze swojego otoczenia. Możesz być senny i podejrzliwy. Zanim zaczniesz szukać wszędzie wrogów, zastanów się, czy Ty sam nie wymagasz od innych zbyt dużo posłuchu i zainteresowania. Unikaj dziś rozmów i dyskusji z osobami, których nie lubisz. Nie oceniaj innych ludzi po pozorach, tylko postaraj się ich dobrze poznać.

\\ codzienny 22.08.2014

Byk 21.04-20.05

Trójka Pucharów. Dzisiaj wszelkie zawirowania uczuciowe, miłosne wreszcie się zakończą. Znów poczujesz się szczęśliwy i pewny siebie, gdyż odzyskasz kontrolę nad swoim życiem. Nastanie czas gorących pojednań i odnawiania uczuć. To dobry moment, żebyś zakończył wszelkie waśnie i dawne kłótnie. Już pora wyciągnąć rękę do zgody i wykazać się chęcią porozumienia.

\\ codzienny 22.08.2014

Bliźnięta 21.05-21.06

Czwórka Denarów. Dziś możesz się zastanawiać, na co przeznaczysz pewną sumę pieniędzy. Jeszcze nie podejmuj żadnych decyzji, bo jest na to za wcześnie. Poczekaj spokojnie, aż otrzymasz obiecaną kwotę. Nie dziel skóry na niedźwiedziu, żebyś później się nie rozczarował. Dobrze się zastanów, czy jest to gra warta świeczki.

\\ codzienny 22.08.2014

Rak 22.06-22.07

Sprawiedliwość. Dziś staniesz się obrońcą wszelkich zasad moralnych i norm etycznych. Dobro innych stanie się dla Ciebie wartością nadrzędną. Będziesz walczył o to, w co tak głęboko wierzysz. W pracy będziesz bardziej zorganizowany i uważny. Sumiennie przestrzegać będziesz wszelkich terminów.

\\ codzienny 22.08.2014

Lew 23.07-23.08

Szóstka Buław. To dobry moment, abyś spojrzał na sprawy z nieco innej perspektywy. Pozwoli Ci to zauważyć, że dany problem, kłopot nie jest tak trudny do rozwiązania jak Ci się wcześniej wydawało. Musisz tylko uwierzyć w swoje możliwości, doświadczenie życiowe, a wszystko dobrze się ułoży. Jeżeli podążać będziesz wytyczoną przez siebie drogą z pewnością uda Ci się odnieść zwycięstwo. Pamiętaj, że na wiele spraw nie masz wpływu i powinny się one toczyć własnym rytmem, daj im czas, by same się rozwiązały.

\\ codzienny 22.08.2014

Panna 24.08-22.09

Kochankowie. Zainteresuj się tym, co słychać u znajomych i przyjaciół. Dzwoń, umawiaj się na spotkania i randki. Osoby samotne mogą dziś poznać fascynującą osobę. Wcześniej zaplanowane spotkania towarzyskie okażą się strzałem w dziesiątkę. Będzie to bardzo przyjemny i miły dzień.

\\ codzienny 22.08.2014

Waga 23.09-23.10

Księżyc. Dzisiaj możesz widzieć wszystko w nierzeczywistym świetle. Wstrzymaj się z ocenami i osądami. Jutro ta sama sytuacja, może Ci się pokazać w zupełnie innym świetle. Nie oceniaj nikogo po pozorach. Pamiętaj, że wypowiedzianych słów już się nie cofnie, a mogą one kogoś bardzo zranić i wyrządzić wielką krzywdę.

\\ codzienny 22.08.2014

Skorpion 24.10-22.11

Głupiec. Dziś odnajdź w sobie wewnętrzne dziecko i zacznij szczerze cieszyć się życiem. Pozwól sobie na spontaniczność, beztroskę, optymizm, dziecięcą niewinność i radość życia. To dobry moment, byś zaczął wszystko od nowa, inaczej spojrzał na świat. Pozwól dziś sobie na rozrywkę i zabawę. Spędź miło czas w gronie znajomych i przyjaciół.

\\ codzienny 22.08.2014

Strzelec 23.11-21.12

As Pucharów. Na Twojej drodze może pojawić się ktoś wyjątkowy, kto pobudzi Twoje serce do szybszego bicia. Nie wzbraniaj się przed tym uczuciem, tylko śmiało zacznij działać. Pokaż tej osobie, że jest dla Ciebie ważna i sam zrób pierwszy krok. Masz szanse na miłość i stworzenie wspaniałego związku. Słuchaj swojego wewnętrznego głosu, kieruj się intuicją, a z pewnością odniesiesz sukces i podejmiesz odpowiednie decyzje w sprawach sercowych.

\\ codzienny 22.08.2014

Koziorożec 22.12-20.01

Słońce. Czeka Cię cudowny, niezwykły, pełen radości i przygód dzień. Śmiało dążyć będziesz do realizacji swoich marzeń, planów, pomysłów i celów. Przypływ sił, determinacja, pewność siebie i optymistyczne podejście do świata, pozwolą Ci na awans w pracy. Twoja sytuacja finansowa znacznie się polepszy i stać Cię będzie na różne przyjemności i prezenty. Będziesz mógł kupić sobie rzeczy o jakich do tej pory tylko marzyłeś.

\\ codzienny 22.08.2014

Wodnik 21.01-19.02

Sprawiedliwość. Trudno będzie Ci się porozumieć z otoczeniem, przez co narażony będziesz na konflikty, nieporozumienia i utarczki słowne. Uważaj na swoją mowę ciała, gdyż każdy gest jak i słowo mogą zostać wykorzystane przeciw Tobie. Ktoś szykować, może jakiś podstęp-intrygę, która ma na celu zniszczenie Twojego dobrego imienia, dlatego bądź ostrożny. Zachowaj w tajemnicy wszelkie sekrety, plany życiowe, nie chwal się też nikomu swoim stanem posiadania. Pamiętaj, że wiele osób Ci zazdrości i zrobią wszystko, aby zmącić Twój spokój, świadomie zniszczą Twoje szczęśliwe i dostatnie życie.

\\ codzienny 22.08.2014

Ryby 20.02-20.03

Cesarzowa. Pozwól sobie na odrobinę wytchnienia w samotności. Trochę rozrywki, dobrej zabawy i wypoczynku dobrze Ci zrobi. Wybierz się na zakupy, do teatru, kina, zrób coś tylko dla siebie. Czekają na Ciebie propozycje spotkań towarzyskich, więc śmiało przyjmuj wszelkie zaproszenia. Ciesz się życiem, baw i flirtuj, postępuj tak jakby świat miał się zaraz skończyć, niczego nie żałuj.
inne horoskopy tygodniowy miesięczny

Bądź z nami na bieżąco