Dieta po usunięciu pęcherzyka żółciowego

Duda-Gmurczyk Elżbieta / 09.06.2010
 
 AAA
Mam 24 lata dwójkę dzieci, młodsze karmię piersią, ma 3 miesiące. Ponad tydzień temu miałam laparoskopowo usunięty pęcherzyk żółciowy, nie mam pojęcia co mogę jeść tak krótko po zabiegu. Lekarz mówił, że wszystko, oprócz tłustych i smażonych potraw, ale ja się panicznie boję. Wczoraj spróbowałam napić się mleka (0 proc.), ale zemdliło mnie. Bardzo proszę o listę produktów, które mogę bezpiecznie jeść. Jak długo mam się tak odżywiać?

W diecie po usunięciu pęcherzyka żółciowego należy ograniczyć ilość tłuszczu. W krótkim okresie po operacji (zwłaszcza jeśli tak jak w Pani przypadku, w dalszym ciągu pojawia się dyskomfort) należy starać się wprowadzać do diety głównie niewielkie ilości chudego mleka 0,5-1,5% i chudego nabiału. Należy natomiast wstrzymać się ze spożyciem kwaśnych napojów jak kefir i maślanka oraz tłustych serów (żółtych, pleśniowych, innych). Można cienko smarować masłem jednak całkowicie należy pominąć śmietanę. Z mięs należy wybierać drób i cielęcinę oraz chude ryby.
Poza ograniczeniem tłuszczu, dieta powinna mieć cechy diety lekkostrawnej. Oznacza to, że posiłki powinny być głównie gotowane lub przygotowywane na parze, rzadziej duszone, ze smażenia należy zrezygnować. Należy odstawić produkty pobudzając wydzielanie soku żołądkowego takie jak: mocne wywary mięsne i warzywne, napoje gazowane, tytoń, alkohol, kawa, mocna herbata, ostre przyprawy. Poza tym trzeba:

- wykluczyć z diety produktów wzdymających: warzywa kapustne, strączkowe, cebula, czosnek, por,
- warzywami i owocami dozwolonymi są: marchewka, buraki, szparagi, szpinak, jagody, borówki, jabłka, banany, cytrusy, brzoskwinie,
- należy ostrożnie wprowadzać do diety pozostałe warzywa i owoce sprawdzając reakcję organizmu,
- warzywa i owoce powinno się spożywać głównie w formie ugotowanej, obrane ze skórki,
- razowe przetwory zbożowe należy zstąpić jasnym,
- posiłki nie powinny być zbyt gorące ani za zimne,
Ważne jest aby posiłki były spożywane w spokoju, a każdy kęs dokładnie przeżuwany. Dietę taką należy stosować przez kilka tygodni po operacji. W tym czasie można próbować wprowadzać nowe produkty jednak tylko po jednym, po czym obserwować reakcję organizmu.

Elżbieta Duda

www.setpoint.pl
Znajdź z nami swój punkt równowagi!
Publikowane w Serwisie porady ekspertów mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego specjalistę w wyniku bezpośredniej konsultacji. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść porad ekspertów oraz za jakiekolwiek szkody użytkowników powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez użytkowników do treści porady.

Wyślij pytanie do eksperta

oceń
tak 7 70%
nie 3 30%

Galerie


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

Twoja historia

opisz swoją historię

Horoskop

wybierz znak zodiaku wybierz znak zodiaku
Ryby Wodnik Koziorożec Strzelec Skorpion Waga Panna Lew Rak Bliźnięta Byk Baran

\\ codzienny 14.02.2016

Ryby 20.02-20.03

Sprawy materialne zejdą na drugi plan - warto głębiej sięgnąć do portfela i zadbać żeby ten dzień był naprawdę wyjątkowy. Zarówno biorytm fizyczny jak i uczuciowy masz dziś w jednym z najwyższych możliwych układów, więc nie pozostaje nic innego jak oddać się szalonym porywom miłosnym.

\\ codzienny 14.02.2016

Wodnik 21.01-19.02

Zdystansuj się do materialnej strony życia i zaplanuj dobrze dzisiejszy wieczór. Dzień świętego Walentego będzie udany pod warunkiem, że nie będziesz poruszał wodniku drażliwych tematów i pozwolisz sercu kierować rozmową podczas romantycznej kolacji we dwoje.

\\ codzienny 14.02.2016

Koziorożec 22.12-20.01

Dziś możesz sobie pozwolić na dodatkowe wydatki i zainwestować w wyjątkowy wieczór. Walentynki są tylko raz w roku, a Ty masz dziś wyjątkowo sprzyjający układ planet. Weź los w swoje ręce i zadbaj o niepowtarzalną atmosferę, a spełnisz swoje fantazje i będziesz pamiętał te dzień bardzo długo.

\\ codzienny 14.02.2016

Strzelec 23.11-21.12

Dzień świętego Walentego jeśli dobrze go zorganizujesz może dać Ci wiele pozytywnych emocji. Przejmij inicjatywę, zaplanuj wspólny czas, nie szczędź środków materialnych i przygotuj coś wspaniałego, a przy pozytywnym układzie planet czeka Cię wieczór pełen erotycznych uniesień.

\\ codzienny 14.02.2016

Skorpion 24.10-22.11

Energia będzie Was dziś wprost roznosić, więc warto odpowiednią ją ukierunkować. Spektakularnych sukcesów w biznesie dziś nie odniesiecie, ale możecie dużo zdziałać w sprawach sercowych. Zaplanujcie dzień świętego Walentego w najdrobniejszych szczegółach, a będziecie pamiętać go latami.

\\ codzienny 14.02.2016

Waga 23.09-23.10

Zostaw dziś sprawy materialne daleko za sobą i o ile to możliwe nie angażuj się zbyt mocno w życie zawodowe. Dzień świętego Walentego zapowiada się całkiem przyjemnie zarówno dla singli jak i par - pamiętaj jednak o zaplanowaniu romantycznego wieczoru i zadbaj o wszystko. Świetne samopoczucie.

\\ codzienny 14.02.2016

Panna 24.08-22.09

Pomysły na które dziś wpadniesz okażą się genialne dla rozwoju twojej kariery zawodowej. Notuj wszystko i w kolejnych dniach ambitnie wprowadzaj plany w życie. Dzień świętego Walentego i korzystny dla uczuć układ planet wróżą romantycznie spędzone chwile. Bardzo dobre samopoczucie.

\\ codzienny 14.02.2016

Lew 23.07-23.08

Rewelacyjny dzień na rozpoczęcie nowego projektu biznesowego. Plany, które urodzą się dziś w Twojej głowie mogą zmienić Twoje życie. Dzień świętego Walentego będzie bardzo udany o ile go dobrze zaplanujesz i nie będziesz Lwie improwizował w ostatniej chwili, bo to się może nie udać.

\\ codzienny 14.02.2016

Rak 22.06-22.07

W biznesie wszystko się dziś uda o ile będziesz działał odważnie i zdecydowanie. Dobra pora aby pomyśleć o podniesieniu swoich kwalifikacji zawodowych. Walentynki zapowiadają się wyśmienicie - zaplanuj wieczór, otwórz serce i ciesz się życiem! Dobre samopoczucie i kondycja psychofizyczna.

\\ codzienny 14.02.2016

Bliźnięta 21.05-21.06

Merkury i Słońce spotkają się w trygonie co wróży zakończenie pewnego etapu w życiu. Bacznie obserwuj otoczenie, słuchaj co do Ciebie mówią bliscy i podejmuj decyzje zgodne z tym co podpowiada Ci serce. Samopoczucie się poprawi i poczujesz przypływ sił witalnych.

\\ codzienny 14.02.2016

Byk 21.04-20.05

Wyjątkowa intuicja i umiejętność planowania pozwoli odkryć nowy pomysł na siebie. Warto przeanalizować swoje mocne i słabsze strony w odniesieniu do pasji i zainteresowań. Dzień świętego Walentego szykuje dla Ciebie magiczne niespodzianki, więc otwórz serce i daj się ponieść emocjom.

\\ codzienny 14.02.2016

Baran 21.03-20.04

Szczęście Ci sprzyja, więc śmiało możesz podejmować długoterminowe decyzje dotyczące biznesu. Walentynki będą bardzo udane za sprawą korzystnego układu planet na Twoim niebie, więc warto przejąć inicjatywę. Bardzo dobre samopoczucie pozwoli naładować akumulatory na kolejne dni.
inne horoskopy tygodniowy miesięczny