Jaka dieta przy wirusowym zapaleniu wątroby?

Duda-Gmurczyk Elżbieta / 14.06.2011
 
 AAA
Jaka dietę stosować gdy mam wirusowe zapalenie wątroby (WZW) typu B?
Witam, W przypadku wirusowego zapalenia wątroby zaleca się stosowanie diety lekkostrawnej. Jej zasady są następujące:

- należy ograniczyć ilość potraw zawierających duże ilości błonnika pokarmowego, dlatego razowe pieczywo i przetwory zbożowe zamieniamy na produkty z jasnej mąki, grube kasze (gryczana, pęczak, jęczmienna) zamieniamy na drobne (jaglana, manna), warzywa i owoce podajemy tylko w formie gotowanej i przecieranej oraz soków; należy unikać marynowanych i kiszonych warzyw oraz grzybów,
- należy zrezygnować z wzdymających potraw, takich jak warzywa kapustne, strączkowe, cebulowe, gruszki, śliwki, czereśnie, odstawić ostre przyprawy,
- należy wykluczyć z diety używki (kawę, mocną herbatę i kakao, alkohol, colę) oraz napoje gazowane,
- w jadłospisie powinny przeważać chude nabiały (mleko, jogurty, kefiry, serki do 3 proc. tłuszczu),
 należy wybierać mięsa i wędliny drobiowe, rzadziej mięsa czerwone, należy unikać mielonek, parówek, kiełbasy, podrobów, - potrawy powinny być gotowane i duszone, unikamy smażenia, a także grillowania i pieczenia bez przykrycia,
- posiłki powinny być spożywane bardzo regularnie - co 2 godziny,

Są to oczywiście ogólne, restrykcyjne zasady, które można złagodzić i zmodyfikować w zależności od indywidualnego samopoczucia i tolerancji na poszczególne produkty. W tym celu należy się jednak osobiście zwrócić do dietetyka. Pozdrawiam serdecznie.


www.setpoint.pl
Znajdź z nami swój punkt równowagi!
Publikowane w Serwisie porady ekspertów mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego specjalistę w wyniku bezpośredniej konsultacji. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść porad ekspertów oraz za jakiekolwiek szkody użytkowników powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez użytkowników do treści porady.

Wyślij pytanie do eksperta

oceń
tak 2 66.67%
nie 1 33.33%

Galerie


Opinie (6)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~az 2011-07-17 (18:57) 3 lata 4 miesiące 3 dni 2 godziny i 31 minut temu

Przestancie szczepic swoje dzieci,czytajcie Sanclera jakie to szkodliwe.Jest tam duzo wypowiedzi znanych naukowcow medycznych i lekarzy-szok.

odpowiedz

0
0
~az 2011-07-17 (18:51) 3 lata 4 miesiące 3 dni 2 godziny i 37 minut temu

Marugo zrob sobie oczyszczanie watroby z kamieni wedlug ksiazki Huldy Clark ,ktora jest dostepna w j. polskim.

odpowiedz

0
0
~marugo 2011-07-17 (17:52) 3 lata 4 miesiące 3 dni 3 godziny i 36 minut temu

Jestem nosicielem HCV,nie stosuję żadnej diety poza abstynencją,nawet nie wiem czy jest jakaś specjalna dieta.Zdarzaja mi sie bóle brzucha i wzdęcia.Może ktos wie czy ma to związek z wirusem?

odpowiedz

0
0
~wŁADYSŁAW 2011-07-17 (17:41) 3 lata 4 miesiące 3 dni 3 godziny i 47 minut temu

Od wielu lat choruję na WZW typu B i C.Opisaną dietę musiałem stosować będąc w szpitalu zaraz po wykryciu u mnie wirusa.Lecz nauka idzie do przodu i od 10 lat jem wszystko.Prowadzący mnie lekarz hepatolog powiedział:proszę jeść wszystko, co szkodzi to odstawić.I tak robię.Praktycznie przez cały okres wzw zauważyłem, że szkodzi mi kapusta i przetwory z niej ale w większych ilościach.Unikam (może to instynktowne) surowych owoców i warzyw albo po prostu nie mam na nie "smaka".

odpowiedz

1
1
~Karen 2011-07-17 (15:40) 3 lata 4 miesiące 3 dni 5 godzin i 48 minut temu

Kawa naturalna działa korzystnie na wątrobę, można ją pić.

odpowiedz

1
0
~zuouiu 2011-07-17 (14:21) 3 lata 4 miesiące 3 dni 7 godzin i 7 minut temu

najlepiej zapytaj się lekarza nie stosuje się diety na wzw b, oprócz zakazu spożywania alkoholu

odpowiedz

Twoja historia

opisz swoją historię

Horoskop

wybierz znak zodiaku wybierz znak zodiaku
Ryby Wodnik Koziorożec Strzelec Skorpion Waga Panna Lew Rak Bliźnięta Byk Baran

\\ codzienny 20.11.2014

Ryby 20.02-20.03

W najbliższych dniach szczęście będzie Ci sprzyjać w sprawach zawodowo-finansowych. W tej sferze życia otworzą się przed Tobą duże możliwości. Jeśli tylko wytrwasz w swoich postanowieniach, to możesz wiele osiągnąć. W wolnych chwilach pracuj nad zacieśnieniem więzi rodzinnych. Dbaj o serdeczne kontakty międzyludzkie. Nie bój się zmian.

\\ codzienny 20.11.2014

Wodnik 21.01-19.02

Interesy i sprawy zawodowe nie sprawią Ci dzisiaj żadnych kłopotów. Wyjątkowo dobra passa szczególnie dotyczy finansów. Długo oczekiwany awans lub podwyżka właśnie dzisiaj mają szansę na realizację. Zachowaj tylko wyjątkową czujność, aby nie przegapić dogodnego momentu. Odśwież uczucia. Patrz innym na ręce.

\\ codzienny 20.11.2014

Koziorożec 22.12-20.01

Dzisiaj skup się wyłącznie na przedsięwzięciach, które już wcześniej zaplanowałeś. Nie podejmuj się żadnych dodatkowych zajęć. Trudno im będzie podołać. Przy podejmowaniu ważnych decyzji staraj się zyskać na czasie. On pracuje na Twoją korzyść. Uważaj na wszystko, co podpisujesz. Nie przegap życiowej szansy. Wszelkie ryzyko musi być kontrolowane.

\\ codzienny 20.11.2014

Strzelec 23.11-21.12

Przed południem pozostaniesz jeszcze pod wpływem wczorajszych aspektów. Będziesz wyjątkowo drażliwy i podatny na irytacje. Nie licz więc na dobre samopoczucie ani zbytnią aktywność. Zwłaszcza intelektualną. Sprawy i zadania wymagające polotu sprawią Ci poważne trudności. W miłości rozczarowania i kłopoty. Nadzieje na awans mogą być płonne.

\\ codzienny 20.11.2014

Skorpion 24.10-22.11

W pracy i w finansach w miarę pomyślny okres. W tych sferach Twojego życia nastąpią teraz duże i pomyślne zmiany. Możliwe jednak będą opóźnienia w załatwianiu pewnych ważnych spraw. W trudnych życiowych momentach możesz liczyć na wsparcie rodziny i sprawdzonych przyjaciół. Spójrz na swoje życie realnie. Efekty Twoich wysiłków będą zaskakujące.

\\ codzienny 20.11.2014

Waga 23.09-23.10

Dzisiaj możesz liczyć na powodzenie w pracy jak również u płci przeciwnej. To odpowiedni moment na twórczy wysiłek. Rozwiązywanie problemów urzędowych nie sprawi kłopotu. Z łatwością pokonasz pojawiające się trudności. Rozmowa z szefem przebiegnie w miłej atmosferze. Dla samotnych możliwość nawiązania ciekawej znajomości.

\\ codzienny 20.11.2014

Panna 24.08-22.09

Dzień nerwowy i niekorzystny dla zawodowych interesów. Postępuj więc ostrożnie, ale nie rezygnuj ze swoich planów. Dzięki wsparciu Saturna i Słońca pokonasz przeszkody. Nie odkładaj na później żadnych spraw czy obowiązków. Realizuj je na bieżąco. Twoje zawodowe ambicje zostaną zaspokojone. Nie licz na ludzką sprawiedliwość.

\\ codzienny 20.11.2014

Lew 23.07-23.08

Dzisiaj możesz mieć momenty niepokoju a nawet załamania. Nie poddawaj się jednak i panuj nad emocjami. Mimo pojawiających się przeszkód, kontynuuj to, co zacząłeś. Gwiazdy sprzyjają Twoim sprawom uczuciowo-sercowym. W razie wątpliwości oparcie znajdziesz w rodzinie. Przyda Ci się więcej pewności siebie. Wykorzystaj daną Ci szansę.

\\ codzienny 20.11.2014

Rak 22.06-22.07

Dzisiejsza aura nie sprzyja dobrym stosunkom z otoczeniem. Nie unikniesz drobnych przykrości w życiu prywatnym ani zawodowym. Uczucia będą zmienne. Praca i wysiłki w nią włożone nie dadzą takich efektów, jakich się spodziewasz. Nie licz dziś na żadne brawurowe osiągnięcia. Wycofaj się z sytuacji konfliktowych. Potrzebujesz ciszy i spokoju.

\\ codzienny 20.11.2014

Bliźnięta 21.05-21.06

Dzisiaj możesz liczyć na więcej korzystnych wpływów astralnych. Dadzą Ci one możliwość podołania wszelkim obowiązkom. Twoje relacje z otoczeniem staną się bardziej spokojne i serdeczne. Przez to wszelkie zaistniałe problemy będą znacznie łatwiejsze do rozwiązania. Znajdziesz oparcie w bliskich. Odzyskasz wiarę w siebie.

\\ codzienny 20.11.2014

Byk 21.04-20.05

Dzień nie zapowiada się zbyt harmonijnie. W pracy jak i w domu należy się liczyć z różnego rodzaju komplikacjami. Trudno Ci będzie odróżnić rzeczywistość od fikcji. Zajmij się sprawami, które nie wymagają koncentracji ani odpowiedzialności. Możliwe kłopoty ze zdrowiem. Na Wielką Miłość musisz jeszcze poczekać.

\\ codzienny 20.11.2014

Baran 21.03-20.04

Dzień będzie nerwowy. Nie najlepiej też rokuje prowadzonym przez Ciebie interesom. Różnego rodzaju przeciwności pojawiać się będą na każdym kroku. Należy do nich podchodzić wyjątkowo rozważnie. Szczególnie tam, gdzie chodzi o duże pieniądze. Nie trać kontroli nad sobą. Sytuacja w domu dość napięta. Wysiłki mało opłacalne.

inne horoskopy tygodniowy miesięczny

Bądź z nami na bieżąco