Jaka dieta przy wirusowym zapaleniu wątroby?

Duda-Gmurczyk Elżbieta / 14.06.2011
 
 AAA
Jaka dietę stosować gdy mam wirusowe zapalenie wątroby (WZW) typu B?
Witam, W przypadku wirusowego zapalenia wątroby zaleca się stosowanie diety lekkostrawnej. Jej zasady są następujące:

- należy ograniczyć ilość potraw zawierających duże ilości błonnika pokarmowego, dlatego razowe pieczywo i przetwory zbożowe zamieniamy na produkty z jasnej mąki, grube kasze (gryczana, pęczak, jęczmienna) zamieniamy na drobne (jaglana, manna), warzywa i owoce podajemy tylko w formie gotowanej i przecieranej oraz soków; należy unikać marynowanych i kiszonych warzyw oraz grzybów,
- należy zrezygnować z wzdymających potraw, takich jak warzywa kapustne, strączkowe, cebulowe, gruszki, śliwki, czereśnie, odstawić ostre przyprawy,
- należy wykluczyć z diety używki (kawę, mocną herbatę i kakao, alkohol, colę) oraz napoje gazowane,
- w jadłospisie powinny przeważać chude nabiały (mleko, jogurty, kefiry, serki do 3 proc. tłuszczu),
 należy wybierać mięsa i wędliny drobiowe, rzadziej mięsa czerwone, należy unikać mielonek, parówek, kiełbasy, podrobów, - potrawy powinny być gotowane i duszone, unikamy smażenia, a także grillowania i pieczenia bez przykrycia,
- posiłki powinny być spożywane bardzo regularnie - co 2 godziny,

Są to oczywiście ogólne, restrykcyjne zasady, które można złagodzić i zmodyfikować w zależności od indywidualnego samopoczucia i tolerancji na poszczególne produkty. W tym celu należy się jednak osobiście zwrócić do dietetyka. Pozdrawiam serdecznie.


www.setpoint.pl
Znajdź z nami swój punkt równowagi!
Publikowane w Serwisie porady ekspertów mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego specjalistę w wyniku bezpośredniej konsultacji. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść porad ekspertów oraz za jakiekolwiek szkody użytkowników powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez użytkowników do treści porady.

Wyślij pytanie do eksperta

oceń
tak 2 66.67%
nie 1 33.33%

Galerie


Opinie (6)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~az 2011-07-17 (18:57) 3 lata 8 miesięcy 15 dni 5 godzin i 34 minuty temu

Przestancie szczepic swoje dzieci,czytajcie Sanclera jakie to szkodliwe.Jest tam duzo wypowiedzi znanych naukowcow medycznych i lekarzy-szok.

odpowiedz

0
0
~az 2011-07-17 (18:51) 3 lata 8 miesięcy 15 dni 5 godzin i 40 minut temu

Marugo zrob sobie oczyszczanie watroby z kamieni wedlug ksiazki Huldy Clark ,ktora jest dostepna w j. polskim.

odpowiedz

0
0
~marugo 2011-07-17 (17:52) 3 lata 8 miesięcy 15 dni 6 godzin i 39 minut temu

Jestem nosicielem HCV,nie stosuję żadnej diety poza abstynencją,nawet nie wiem czy jest jakaś specjalna dieta.Zdarzaja mi sie bóle brzucha i wzdęcia.Może ktos wie czy ma to związek z wirusem?

odpowiedz

0
0
~wŁADYSŁAW 2011-07-17 (17:41) 3 lata 8 miesięcy 15 dni 6 godzin i 50 minut temu

Od wielu lat choruję na WZW typu B i C.Opisaną dietę musiałem stosować będąc w szpitalu zaraz po wykryciu u mnie wirusa.Lecz nauka idzie do przodu i od 10 lat jem wszystko.Prowadzący mnie lekarz hepatolog powiedział:proszę jeść wszystko, co szkodzi to odstawić.I tak robię.Praktycznie przez cały okres wzw zauważyłem, że szkodzi mi kapusta i przetwory z niej ale w większych ilościach.Unikam (może to instynktowne) surowych owoców i warzyw albo po prostu nie mam na nie "smaka".

odpowiedz

1
1
~Karen 2011-07-17 (15:40) 3 lata 8 miesięcy 15 dni 8 godzin i 51 minut temu

Kawa naturalna działa korzystnie na wątrobę, można ją pić.

odpowiedz

1
0
~zuouiu 2011-07-17 (14:21) 3 lata 8 miesięcy 15 dni 10 godzin i 10 minut temu

najlepiej zapytaj się lekarza nie stosuje się diety na wzw b, oprócz zakazu spożywania alkoholu

odpowiedz

Twoja historia

opisz swoją historię

Horoskop

wybierz znak zodiaku wybierz znak zodiaku
Ryby Wodnik Koziorożec Strzelec Skorpion Waga Panna Lew Rak Bliźnięta Byk Baran

\\ codzienny 02.04.2015

Ryby 20.02-20.03

To korzystny dzień dla realizacji Twoich zamierzeń i planów. Osoby, z którymi się zetkniesz, będą wyjątkowo sympatyczne. Dzięki ich wpływom, możesz liczyć na większe dochody lub gratyfikacje. Kontakty z rodziną wyraźnie się ocieplą. Wasze wzajemne relacje ulegną znacznej poprawie. Sprawy uczuciowe będą miały korzystny przebieg.

\\ codzienny 02.04.2015

Wodnik 21.01-19.02

Gwiazdy nadal Ci sprzyjają. Słońce, Merkury i Uran dostarczą Ci energii, dzięki której odzyskasz dobre samopoczucie i chęci do działania. Należy jednak liczyć się z tym, że nie wszystkie Twoje plany uda się sfinalizować. Splot nieprzewidzianych wydarzeń przyniesie z sobą nieoczekiwane problemy. Wykorzystaj swoje talenty i umiejętności.

\\ codzienny 02.04.2015

Koziorożec 22.12-20.01

Pierwsza część dnia może być dość niespokojna. Z każdą godziną jednak sytuacja zacznie się klarować. Współpracownicy staną się bardziej wyrozumiali i chętni do pomocy. Osoba, którą raczej trudno Ci nazwać swoim przyjacielem, dostarczy Ci bardzo cennych informacji. Skorzystaj z nich. Uważaj, bo Twoje zarobki mogą stać się źródłem konfliktów z kolegami.

\\ codzienny 02.04.2015

Strzelec 23.11-21.12

Dzisiaj nie masz większych powodów, aby narzekać na brak energii. Jedynym kłopotem może być to, jak najlepiej ją wykorzystać. W sprawach partnerskich potrzebna wyrozumiałość i cierpliwość we wzajemnych stosunkach. Problemy związane z życiem osobistym mogą mieć wpływ na pracę zawodową. Wolne popołudnie spędź z ukochaną osobą. Nie podejmuj się dodatkowych obowiązków.

\\ codzienny 02.04.2015

Skorpion 24.10-22.11

Dzisiaj Twoje decyzje muszą być podejmowane z wyjątkową ostrożnością. Także angażowanie się w zbyt wiele spraw jednocześnie może być przyczyną kłopotów. Jeśli uda Ci się porozumieć ze współpracownikami, to szybko je pokonasz. Wolne popołudnie poświęć wyłącznie sprawom prywatnym. Podróże we dwoje gwarantują wiele radości.

\\ codzienny 02.04.2015

Waga 23.09-23.10

To dzień wyjątkowo dużych możliwości i aktywnego działania. Możesz z powodzeniem zająć się nawet najbardziej skomplikowanymi sprawami. W sytuacjach trudnych koledzy zaoferują Ci swoją pomoc i wsparcie. Rezultaty Waszych wspólnych wysiłków będą takie, jakich się spodziewasz. Daj partnerowi więcej wolności. Czas sprzyja rozwijaniu potencjału twórczego.

\\ codzienny 02.04.2015

Panna 24.08-22.09

Księżyc nadal przebywa w Twoim znaku, co zapowiada dobry i miły dzień. Będziesz cieszył się ogólną sympatią i bardzo łatwo będziesz też wzbudzał w sobie sympatię dla innych. Jeśli jeszcze jesteś samotną Panną, to gwiazdy obiecują Ci dzisiaj wyjątkowe szczęście w miłości. Być może Twoje serce dokona konkretnego wyboru.

\\ codzienny 02.04.2015

Lew 23.07-23.08

Przed Tobą w miarę miły i spokojny dzień. Staraj się tylko niczym go nie zepsuć. Zachowaj zdwojoną czujność i opanowanie, aby nie dać się niepotrzebnie sprowokować. Dzisiaj nawet mało znaczące problemy mogą stać się powodem poważnych nieporozumień. Unikaj konfliktów z powodu drobiazgów. Czas nie sprzyja romansom. Użyj taktu i dyplomacji. Skorzystaj z okazji, aby odpocząć.

\\ codzienny 02.04.2015

Rak 22.06-22.07

Dzisiaj nadarzy się mnóstwo okazji do nawiązania ciekawych znajomości, zawdzięczać je będziesz Księżycowi w sekstylu do Twojego znaku. Niektóre z nich z czasem przerodzą się w gorące uczucie. Na razie jednak nastaw się bardziej na przyjaźń niż na związek. W pracy nie będzie to dzień ważny.

\\ codzienny 02.04.2015

Bliźnięta 21.05-21.06

Dzisiaj zarówno w domu jak i w pracy grożą konflikty i napięcia, to wina nieharmonijnego aspektu Księżyca do Twojego znaku. W takiej atmosferze trudno nawiązać dobre porozumienie z otoczeniem. W pracy staraj się nie podejmować żadnych ważnych decyzji. Jest nadzieja, że sprawy związane z odległymi miejscami ułożą się pomyślnie. Staraj się wyglądać atrakcyjnie. Musisz wiedzieć, czego chcesz.

\\ codzienny 02.04.2015

Byk 21.04-20.05

Wysiłki włożone w dom mogą się dzisiaj okazać bardzo pożyteczne. To bardzo odpowiedni dzień dla zacieśniania kontaktów rodzinnych. Dzięki dobrym relacjom z otoczeniem wiele Twoich pragnień i planów ma szansę się spełnić. W razie potrzeby bliskie osoby na pewno udzielą Ci poparcia. Zwiększy się chęć przeżywania uniesień miłosnych. Nie odrzucaj żadnej propozycji pomocy.

\\ codzienny 02.04.2015

Baran 21.03-20.04

Dzisiaj będziesz energiczny i kreatywny w swoich działaniach. Z łatwością przekonasz innych do swoich pomysłów. Być może nawet niektóre przedsięwzięcia zaowocują premią. Wszystkie Twoje plany i sprawy są na dobrej drodze. Unikaj jednak wszelkiego niepotrzebnego ryzyka. Ukochana osoba nie poskąpi Ci komplementów. Korzystaj z dobrych rad specjalistów.

inne horoskopy tygodniowy miesięczny

Bądź z nami na bieżąco