Apaszka

  A A A

Wygląda niepozornie, zazwyczaj jest w kształcie kwadratu. Może być mała, taka by zdołała objąć szyję. Zawiązujemy ją na najczęściej na supełek. Z większych modeli tworzy się rozmaite wariacje, na przykład bluzki lub sukienki.

HISTORIA APASZKI

Czyżby jej historia była aż tak krótka? Z pewnością nie! Jej początków możemy się dopatrzeć, aż w XVII wieku, kiedy to chusteczka "fichu" (franc) przykrywała dekolt i górę stanika angielskiej sukienki. Przeważnie był to kawałek cienkiego muślinu lub płótna, ozdobiony białym haftem. Z czasem fichu stała się nieco większa, dlatego weszło w modę krzyżowanie jej na piersiach i zawiązywanie z tyłu, jednak od 1800 roku pojawiała się już sporadycznie, ustępując miejsca jedwabnym szalom. W latach trzydziestych XIX wieku apaszka zdobi znów męską szyję występując w formie chustki z surowego jedwabiu, a później fularu. Historia tych wędrówek oznacza, że dodatek ten towarzyszy na przemian paniom i panom od wieków i nie ma co się zastanawiać, kto komu go skradł z garderoby.

Pochodzi od francuskiego słowa apache, które wcale nie oznaczało apaszki, lecz łobuza, włóczęgę, ciemnego zbira z półświatka krążącego paryskimi zaułkami, noszącego skrawek materiału na szyi. Z tego samego powodu była nazywana również gawroszką (Gavroche to mały ulicznik z "Nędzników" Victora Hugo). Pod koniec XIX wieku przejęli ją paryscy robotnicy, a w latach dwudziestych XX wieku na dobre zagościła w damskiej modzie.

RODZAJE (KROJE, MATERIAŁY, WZORY)

Najbardziej znana, luksusowa apaszka ma wymiary 90x90 cm i waży dokładnie 65 gramów, utkana jest z 250 kokonów jedwabników, a każdy egzemplarz musi być ręcznie malowany, wyszywany i obrębiony. Mowa tu o tu apaszkach od Hermesa, które (średnio co 25 sekund) kupują kobiety na całym świecie. Są prawdziwymi arcydziełami. Inne domy mody nie zostają w tyle i zarówno Versace, Ives Saint Laurent czy Salvatore Ferragamo również doskonale radzą sobie na tym polu. W różnych kolekcjach można znaleźć podobne motywy, na przykład Dzikiego Zachodu, roślinne i zwierzęce, począwszy od kwiatów i motyli, poprzez szaleństwo kolorów rafy koralowej, a na równikowej dżungli kończąc. Wszystkie zwykle zachwycają feerią barw oraz dekoracyjnymi, czasem bardzo oryginalnymi wzorami. Ponadczasowy wzór to kratki, kropki, grochy. Najpopularniejsze tkaniny to bawełna, poliester i wiskoza.

ciekawostka

Czy wiesz że na początku firma Hermes działała jako warsztat? Założona w 1837 roku przez Thierrego Hermes'a zaczęła od produkcji akcesoriów jeździeckich: uprzęży, siodeł, butów i uzd.

NAJDZIWNIEJSZY WZÓR NA APASZCE

Ekskluzywny wzór atrapy chłodnicy BMW. Wzór apaszki przedstawia różne kształty atrapy chłodnicy z historycznych modeli tej marki i tworzy szykowny kawałek historii marki.

warto wiedzieć

Ciekawa fuzja, to połączenie paryskiego "haute couture" (Hermes) i amerykańskiej kultury ulicznej (Vans). Za sprawą słynnego stylisty powstały buty sportowe z oryginalnymi wzorami z apaszek Hermesa. To jest coś!

DO CZEGO PASUJE APASZKA?

Jeśli z czernią, to nawet najbardziej kolorowa apaszka będzie w sam raz, nada szyku, a kolorowy wzór ubarwi stylizację. Jeśli bardziej klasycznie, powinno być ton w ton. Entuzjastki barwnego stylu boho, doskonale wiedzą, że im bardziej kolorowe zestawienie, tym lepiej. Zwłaszcza, że dziś nie trzeba obawiać się dowolności w zestawianiu wzorów. W przypadku obaw przed jakimś kolorem, niech pierwszym krokiem do pokonania ich będzie właśnie apaszka. Czy klasyczna sukienka, czy skórzana ramoneska i bokserka, a może chinosy lub marchewy, apaszce nic nie przeszkodzi. Potrafi zdziałać cuda, wyszczuplić sylwetkę, ukryć niedoskonałości dekoltu, uzupełnić wieczorową kreację. Apaszka w szlufce spodni, zamiast bransoletki, na uchwycie torebki, czy jako opaska we włosach są rozwiązaniami już znanymi i niech to będzie zachętą do szukania nowych rozwiązań i pomysłów na zastosowanie tej części garderoby.

NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANE BŁĘDY

Wiązana ściśle wokół szyi, jeśli szyja jest krótka i pulchna, wiąże się z ryzykiem zachwiania proporcji. Nie pasuje do bluzek z żabotami i falbanami, co za dużo to nie zdrowo.
Duży biust z kilkoma węzłami materiału na dekolcie, będzie jeszcze większy.

Katarzyna Krzyszkowska-Sut

tagi: apaszka|chustka|Hermes|Thierry Hermes|apaszka Hermes|biblia mody

Apaszka
fot. Eastnews
Apaszka wygląda niepozornie, zazwyczaj jest w kształcie kwadratu.
fot. Eastnews
Apaszka wygląda niepozornie, zazwyczaj jest w kształcie kwadratu.
Najbardziej znana, luksusowa apaszka ma wymiary 90 x 90 cm i waży dokładnie 65 g.
fot. Eastnews
Najbardziej znana, luksusowa apaszka ma wymiary 90 x 90 cm i waży dokładnie 65 g.
Chustki zwykle zachwycają feerią barw oraz dekoracyjnymi, oryginalnymi wzorami.
fot. Eastnews
Chustki zwykle zachwycają feerią barw oraz dekoracyjnymi, oryginalnymi wzorami.
Apaszka potrafi zdziałać cuda, wyszczuplić sylwetkę, ukryć niedoskonałości dekoltu.
fot. Eastnews
Apaszka potrafi zdziałać cuda, wyszczuplić sylwetkę, ukryć niedoskonałości dekoltu.
Jolanta Kwaśniewska uwielbia jedwabne apaszki marki Hermes.
fot. Akpa
Jolanta Kwaśniewska uwielbia jedwabne apaszki marki Hermes.
oceń
tak 24 96%
nie 1 4%

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

Biblia Mody