Zeznania przeciwko rodzinie

Jastrzębski Artur / 30.10.2009
 
 AAA
Mój brat został oskarżony o kradzież. Niedługo ma odbyć się rozprawa, na którą zostałam wezwana w charakterze świadka. Nie chcę mu zaszkodzić. Czy mam prawo odmówić składania zeznań w sprawie brata?
Zgodnie z art. 182§1 kodeksu postępowania karnego osoba najbliższa dla oskarżonego może odmówić zeznań w charakterze świadka. Osobą najbliższą jest małżonek, wstępny, zstępny, rodzeństwo, powinowaty w tej samej linii lub stopniu, osoba pozostająca w stosunku przysposobienia oraz jej małżonek, a także osoba pozostająca we wspólnym pożyciu (art. 115 kodeksu karnego). Jako siostrze przysługuje więc Pani prawo do odmowy zeznań.

W doktrynie podkreśla się, iż decyzję o skorzystaniu z przysługującego mu prawa świadek podejmuje samodzielnie, nawet jeśli nie jest on pełnoletni (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 20 stycznia 1981 r., I KR 329/80). Ponadto prawo do odmowy zeznań nie jest ograniczone w czasie, a zatem może Pani w każdym momencie skorzystać z tego prawa. W szczególności jeśli złożyła Pani zeznania w postępowaniu przygotowawczym, przed sądem może skorzystać Pani z prawa odmowy zeznań. Zgodnie z art. 186 kodeksu postępowania karnego, konsekwencją procesową takiej sytuacji będzie brak możliwości wykorzystania jako dowodu lub odtworzenia poprzednio złożonych przez Panią zeznań.

Artur Jastrzębski - prawnik, który specjalizuje się w prawie cywilnym, handlowym oraz gospodarczym.

Publikowane w Serwisie porady ekspertów mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego specjalistę w wyniku bezpośredniej konsultacji. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść porad ekspertów oraz za jakiekolwiek szkody użytkowników powstałe na skutek lub w związku z zastosowaniem się przez użytkowników do treści porady.

Wyślij pytanie do eksperta

oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Galerie


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

Twoja historia

opisz swoją historię

Horoskop

wybierz znak zodiaku wybierz znak zodiaku
Ryby Wodnik Koziorożec Strzelec Skorpion Waga Panna Lew Rak Bliźnięta Byk Baran

\\ codzienny 21.04.2015

Ryby 20.02-20.03

Dzisiaj Twoja równowaga emocjonalna zostanie mocno zachwiana. Nie do końca przemyślane posunięcia i popełnione błędy mogą Cię drogo kosztować. Szukaj wokół siebie ludzi, którzy Cię obdarzą życzliwością. Teraz bardzo jej potrzebujesz. Nie rezygnuj z życia osobistego na rzecz pracy. Zapewnij sobie wsparcie bliskich.

\\ codzienny 21.04.2015

Wodnik 21.01-19.02

Twoje dzisiejsze kontakty z ukochaną osobą sprawią Ci wiele radości. Niewykluczone jednak, że czasem pomiędzy Tobą a partnerem pojawią się drobne konflikty. W takich sytuacjach staraj się natychmiast je rozwiązać. Sprawy, o które toczyć się będzie spór, tak naprawdę nie są tego warte. Możesz dochodzić swoich racji w mniej burzliwej atmosferze. Zrób sobie dobry plan działania.

\\ codzienny 21.04.2015

Koziorożec 22.12-20.01

Dzisiaj Kosmos obdarzy Cię dobrą energią. Dzięki niej przeprowadzisz kilka korzystnych transakcji. Twoje zawodowe działania będą jednak wymagały wyjątkowej rozwagi. Oferty, które otrzymasz należy przestudiować bardzo dokładnie. Praca poza domem może być powodem konfliktów z najbliższymi. Staraj się utrzymywać szerokie kontakty towarzyskie. Jest szansa na poprawę sytuacji finansowej.

\\ codzienny 21.04.2015

Strzelec 23.11-21.12

Wygląda na to, że masz teraz trochę więcej szczęścia od innych. Nie rezygnuj więc z wysiłków na rzecz ważnych spraw. Zwłaszcza tych, które są związane z handlem lub biznesem. Możliwa będzie pomoc ze strony osób wpływowych. Zawiń więc rękawy i zabierz się za obowiązki. Działaj zdecydowanie. Atmosfera w uczuciach tylko chwilowo się pogorszy. Jeżeli potrafisz to podziel się z innymi dobrymi pomysłami i energią.

\\ codzienny 21.04.2015

Skorpion 24.10-22.11

Złe samopoczucie nie pozwoli Ci dziś spokojnie pracować. Zanim więc wyjdziesz z domu, wypij szklankę melisy lub innych ziółek uspokajających. W pracy skup się na zajęciach intelektualnych i zrezygnuj ze współpracy z innymi. Działania samodzielne dadzą Ci zdecydowanie więcej zadowolenia. Miłość jest Twoją siłą napędową. Rezultaty Twoich działań mogą być pozytywne.

\\ codzienny 21.04.2015

Waga 23.09-23.10

Twoje wysiłki i zaangażowanie w zawodowe przedsięwzięcia zaczynają przynosić efekty. Pozbądź się jednak zachłanności i nie ulegaj żadnym pokusom szybkiego wzbogacenia się. Zwłaszcza z pominięciem litery prawa. Jedno życzenie za dużo może przekreślić dotychczasowe wysiłki i starania. Sprawy rodzinne mogą mieć wpływ na decyzje zawodowe. Działaj rozważnie.

\\ codzienny 21.04.2015

Panna 24.08-22.09

Dzisiaj najbardziej Ci będzie dokuczać brak równowagi wewnętrznej. Nie podejmuj się więc zadań wymagających dużej koncentracji i skupienia na detalach. Każdy Twój krok i słowo muszą być dobrze przemyślane. Wymagana rozwaga w finansach. Szukaj wsparcia osób życzliwych. Unikaj ryzyka i hazardu.

\\ codzienny 21.04.2015

Lew 23.07-23.08

Dzisiejszy dzień nie sprzyja zawodowym interesom. Dobrze się więc zastanów, zanim podpiszesz nową umowę. Może się bowiem okazać, że nie tylko nic nie zyskasz, ale raczej stracisz. Z pozoru tylko jest ona bardziej korzystna od starej. Możliwe nieporozumienia ze wspólnikami. W stałych związkach bez napięć i wstrząsów. Unikaj ryzykownych operacji finansowych.

\\ codzienny 21.04.2015

Rak 22.06-22.07

Dzisiaj nie bierz na siebie obowiązków ponad swoje siły. Tym bardziej, że sytuacja rodzinna może Cię do tego zmuszać. Nie spodziewaj się też żadnej pomocy z zewnątrz. Miej na uwadze zdrowie, które wymaga szczególnej troski. Sprawy z nim związane powinny być teraz dla Ciebie najważniejsze. Relacje z bliskimi dość napięte. Uważaj na oszustów.

\\ codzienny 21.04.2015

Bliźnięta 21.05-21.06

Dzisiaj prowadzone przez Ciebie interesy zakończą się pozytywnie. Księżyc goszczący w Twoim znaku oraz opozycja Saturna będzie miał na to duży i korzystny wpływ. Twoje ambicje i sumienność w wykonywaniu obowiązków zostaną zauważone i docenione. W sferze finansów możliwe są dość znaczne zmiany. Niepozorny flirt przemieni się w miłość. W pracy murowany sukces.

\\ codzienny 21.04.2015

Byk 21.04-20.05

Dzisiaj nie wszystkie plany potoczą się po Twojej myśli. Przygotuj się więc na drobne przeszkody i utrudnienia. W pracy, mimo różnic opinii, sprawy wyglądają nieźle. Nie podejmuj się tylko zadań, z których nie będziesz się mógł wywiązać. Twoje samopoczucie dalekie dziś jest od komfortu. Poświęć więcej uwagi swoim najbliższym. Nie obiecuj niczego na wyrost.

\\ codzienny 21.04.2015

Baran 21.03-20.04

Dzisiaj w Twoich codziennych działaniach niewykluczone są drobne przeszkody i utrudnienia. Mogą też wystąpić niepotrzebne napięcia i sprzeczki w rodzinie. Uważaj więc na słowa, bo może się zdarzyć, że z pozoru całkiem niewinna dyskusja zamieni się w poważny konflikt. Bądź rozsądny. Sprawy osobiste wymagają większej uwagi.

inne horoskopy tygodniowy miesięczny

Bądź z nami na bieżąco