Spodnie rurki

  A A A

Spodnie to okrycie nóg męskich lub damskich w formie nogawek, połączonych ze sobą na górze. W tym konkretnym przypadku są bardzo obcisłe i ciasno przylegające do skóry.

SKĄD POCHODZĄ SPODNIE RURKI?

Pierwsze spodnie noszone były już w starożytności. Ludy azjatyckie, ludy stepowe, wschodnioeuropejskie, galicyjskie czy germańskie zakładały to podstawowe odzienie w celu ochrony kończyn dolnych. Jak się można domyślać, nie mogły być zbyt obszerne, gdyż utrudniałyby życie ludom dosiadającym koni, dlatego w użytku były te dość wąskie. Świadczą o tym znaleziska, nawet z połowy IV wieku. Wiek później nogawico-spodnie krojono i zszywano z kolorowych pasów, ciętych ze skosów tkaniny, dzięki czemu uzyskano strój doskonale przylegający do ciała, co podkreślało kształty męskich nóg i pośladków. Na terenie obecnych Niemiec odkryto spodnie, przypominające obecne rurki. Oczywiście przez wiele stuleci spodnie podlegały przeobrażeniom by w końcu wylądować na damskich nogach, ku uciesze nas wszystkich.

Korzeni już w czasach nam zdecydowanie bliższych niż średniowieczne możemy się doszukiwać w latach 60-tych XX-tego wieku. Moda zmieniała się wraz z buntem młodzieży przeciwko starszej generacji. Życiem młodych zawładnął egzystencjalizm, wyrażający się w ubiorze, w którym dominował czarny kolor. Znaczący wpływ na ubiór w Europie miały również nowinki docierające zza oceanu. Między innymi rock -and- roll, będący elementem szerokiej fali buntu przeciwko każdej tradycji.

ciekawostka

W naszym języku rurki kojarzą się dosłownie jako wąskie proste nogawki, do których z trudem wciska się nogi. Z języka angielskiego to po prostu słowo "slim", czyli wąski lub "skinny", czyli druga skóra.

The Wall Street Journal odnotował, że popyt na rurki powiększa się. Mężczyźni coraz chętniej pokazują swoje krągłości, wylewające się z obcisłych spodni. No cóż, dajmy biedakom szansę, tym razem na podkradanie inspiracji z naszej szafy!

SŁAWNE KOBIETY NOSZĄCE RURKI

Właśnie wśród gwiazd rurki zrobiły furorę. Nie wszystkim jednak to wychodzi na zdrowie, jedne prezentują się lepiej, drugie gorzej. Z pewnością spotkacie w nich Iman, Viktorię Beckham, Rachel Bilson, Anję Rubik, Lindsay Lohan.

warto wiedzieć

Pierwsze dość wąskie spodnie zaczęli zakładać młodzi mężczyźni z wyższych warstw społecznych w stylu "new edwardian boys". Pojawił się styl, który natychmiast został podchwycony przez mężczyzn z klas niższych i tak powstał styl "teddy boys". Charakterystyczne wąskie spodnie z materiału szybko zostały zastąpione przez wąskie dżinsy, do tego w kanonie była wykrochmalona koszula, muszka i buty w szpic. Równocześnie rosła fascynacja filmem i jego gwiazdami, które pozwalały sobie na eksponowanie atrakcyjności seksualnej. Podkreślały to jeszcze, nosząc wąskie spodnie, pulowerki i sukienki.

KIEDY ZAKŁADAĆ SPODNIE RURKI?

W sytuacjach nieformalnych rurki będą się znakomicie odnajdywać. Jeśli jesteś freelancerką i masz pełną dowolność w ubieraniu się, to możesz je zakładać w każdej chwili. Chociaż w życiu każdej z was zdarzają się okazje bardziej wyjątkowe. W sytuacji pełnienia roli świadkowej na ślubie rurek raczej nie polecam. To samo dotyczy pracy w urzędach i biurach, gdzie dress code musi być respektowany, nawet jeśli pracodawca go nie narzuca. Widok pani na poczcie w mocno opiętych rurkach z wylewającym się brzuszkiem, schylającej się w poszukiwaniu przesyłki, jest mocno kontrowersyjny.

JAK I DO CZEGO NOSIĆ RURKI?

Jest to jeden z tych doskonałych wynalazków, który pozwala na kompozycję z różnymi elementami z Twojej szafy. Noś je do szerokich kardiganów, luźnych oversizowych swetrów, dopasowanych golfów o grubszym splocie i skórzanych kurtek. To zdecydowanie wersja jesienna. W porze letniej i wiosennej noś je z jasnym trenczem, lekkimi kurteczkami, bluzkami typu motyl czy tunikami. Generalnie, jeśli Twoja sylwetka Ci na to pozwala, ubieraj się warstwowo. Rurki są sprzymierzeńcami kozaków. Spodnie się nie wałkują, nie marszczą i idealnie leżą.

Musimy pamiętać, że nie są to spodnie dla pań z dużym brzuszkiem, bardzo obszernymi udami czy łydkami. Czasem tego typu sylwetki wyglądają lepiej w kryjących rajstopach lub wręcz w legginsach. Stojąc przed lustrem, rozważ swoje proporcje i zdecyduj, jaki wariant będzie lepszy. Jeśli nie jesteś w stanie tego zrobić sama, udaj się po poradę do stylisty.

Rurki o niższym stanie również nie są dla wszystkich z Was, tylko długonogie wyglądają dobrze w tym fasonie, mogąc nosić do nich płaskie obuwie. Kobietki o niższej sylwetce powinny nosić je do butów na obcasie. Jeśli chodzi o inne elementy garderoby nie pasujące do rurek, to właściwie nie ma czego wymieniać, ze wszystkim prezentują się doskonale, jedyna kwestia sporna to - jak zwykle - typ sylwetki.

Katarzyna Krzyszkowska-Sut

tagi: spodnie rurki|rurki|wąskie spodnie|rurki damskie|biblia mody

Spodnie rurki
fot. Eastnews
The Wall Street Journal odnotował, że popyt na rurki stale się powiększa.
fot. Eastnews
The Wall Street Journal odnotował, że popyt na rurki stale się powiększa.
W czasie rewolucji seksualnej wąskie spodnie podkreślały seksapeal i zadowolenie z własnego ciała.
fot. Eastnews
W czasie rewolucji seksualnej wąskie spodnie podkreślały seksapeal i zadowolenie z własnego ciała.
Rurki świetnie sprawdzą się we wszelkich nieformalnych stylizacjach.
fot. Eastnews
Rurki świetnie sprawdzą się we wszelkich nieformalnych stylizacjach.
Musimy pamiętać, że nie są to spodnie dla pań z dużym brzuszkiem, bardzo obszernymi udami czy łydkami.
fot. Eastnews
Musimy pamiętać, że nie są to spodnie dla pań z dużym brzuszkiem, bardzo obszernymi udami czy łydkami.
Spodnie rurki
fot. Eastnews
Agnieszka Chylińska w czarnych rurkach na rozdaniu nagród Eski Nord.
fot. AKPA
Agnieszka Chylińska w czarnych rurkach na rozdaniu nagród Eski Nord.
oceń
tak 3 100%
nie 0 0%

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

Biblia Mody