Elizabeth Taylor rozprowadzała nielegalne leki na HIV

4 lata po śmierci na jaw wychodzą sekrety legendy Hollywood. Okazuje się, że Elizabeth Taylor nielegalnie dystrybuowała leki pomagające walczyć z wirusem HIV. Ta historia od razu nasuwa skojarzenie z opartym na prawdziwej historii filmem „Witaj w klubie” z Matthew McConaughey w roli głównej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
(Eastnews)

Cztery lata po śmierci na jaw wychodzą sekrety legendy Hollywood. Okazuje się, że Elizabeth Taylor nielegalnie dystrybuowała leki pomagające walczyć z wirusem HIV . Ta historia od razu nasuwa skojarzenie z opartym na prawdziwej historii filmem „Witaj w klubie” z Matthew McConaughey w roli głównej.

Główny bohater filmu - Ron Woodroof, w którego wcielił się McConaughey (za tę rolę otrzymał Oscara), to elektryk i jeździec rodeo. Dowiaduje się, że jest nosicielem wirusa HIV i pozostało mu zaledwie kilkadziesiąt dni życia. Środki, które mogą uratować mu życie, nie są zaaprobowane przez amerykańską Agencję Żywności i Leków. Mężczyzna szuka alternatywnych form terapii. Z Meksyku nielegalnie sprowadza medykamenty i zakłada klub, którego członkowie po opłaceniu składki mogą z nich korzystać.

Elizabeth Taylor w latach 80. założyła fundację "AmFAR", zajmującą się badaniami nad AIDS .
- Mogę spożytkować sławę, od której próbowałam bez skutku uciec przez wiele lat i wykorzystać ją w dobrym celu - mówiła w wywiadzie udzielonym w 1992 roku magazynowi „Vanity Fair”.

Fundacja funkcjonuje do dziś, a zbiórki pieniędzy wspierają celebryci, m.in. Sharon Stone. Nie jest to jedyny wkład, jaki zmarła w 2011 roku legenda kina miała w walkę z tą chorobą. Na jaw właśnie wyszła tajna i zabroniona prawem działalność charyzmatycznej Liz.

Kathy Ireland, przyjaciółka aktorki zdradziła szczegóły w wywiadzie udzielonym stacji Entertainment Tonight. Okazuje się, że gwiazda wspierała nosicieli wirusa HIV lekami, a także gotówką. Zdarzało się, że sprzedawała swoją biżuterię, by mieć środki na pomoc najbardziej potrzebującym.

- Niektóre rzeczy, które robiła, nie były legalne, ale ocaliła życie wielu osób. Grożono jej nawet śmiercią, ale kochałam ją właśnie za jej odwagę - powiedziała Kathy Ireland. Dodajmy, że proceder odbywał się w rezydencji gwiazdy w Bel Air, dzielnicy Los Angeles.

Wirus HIV zebrał żniwo wśród wielu bliskich jej osób. Nosicielką była żona jej syna (Aileen Getty). Asystent aktorki Roger Wall popełnił samobójstwo, gdy w 1991 usłyszał trzyliterową diagnozę.

Elizabeth Taylor to legenda Hollywood. W swej karierze otrzymała wiele nagród, w tym dwa Oscary: w 1961 roku za rolę Glorii Wondrous w filmie "Butterfield 8" i w 1967 roku za rolę Marthy w "Kto się boi Virginii Woolf?".

Dodajmy, że nadal jest jedną z najwięcej zarabiających nieżyjących gwiazd.
Odeszła w 2011 roku w wieku 79 lat. Szacuje się, że w ciągu roku po śmierci „zarobiła” ok. 210 milionów dolarów – jak ogłosił w 2012 roku magazyn „Forbes”. Większość dochodów pochodzi ze sprzedaży jej biżuterii, kostiumów i dzieł sztuki. Gwiazda ma też swój własny zapach perfum „White Diamonds”. Inne źródła stanowią tantiemy z filmów. Po roli w „Kleopatrze” aktorka zawsze twardo negocjowała, by dostawać 10 procent zysków, które przyniesie produkcja.

Katarzyna Gruszczyńska, WP Kobieta

Mam HIV i nie wstydzę się o tym mówić

Trwa ładowanie
.
.
.
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Podziel się na Facebooku