Jak dbać o tatuaż?

Jak dbać o tatuaż?

Jak dbać o tatuaż?
Źródło zdjęć: © iStock.com
22.02.2018 14:46, aktualizacja: 26.02.2018 08:54

Tatuaże damskie – nawet te drobne, niewidoczne pod ubraniem – wymagają nieprzerwanej pielęgnacji. W pierwszy dniach od wizyty w studio co kilka godzin trzeba smarować je maścią, a kiedy już się zagoją – kupić porządny krem nawilżający z filtrem.

Jak zabezpieczyć tatuaż?

Gotowy tatuaż jeszcze w studio powinien zostać nasmarowany wazeliną, która zatyka kanaliki układu limfatycznego i zapobiega wydobywaniu się osocza na powierzchnię skóry. Wraz z nim wypłynąć mogą spore ilości tuszu. Dla ochrony przed podrażnieniami i bakteriami znajdującymi się w powietrzu świeży tatuaż zabezpiecza się zwykłą folią spożywczą. Trzeba ją zdjąć po około 4 godzinach, by skóra mogła swobodnie oddychać. Folię (nigdy nie opatrunek z gazy!) w razie potrzeby można nałożyć ponownie, po wcześniejszym natłuszczeniu tatuażu, np. jeśli malunek został zrobiony zimą i trzeba go schować pod ubraniem. Nie zaleca się odcinania dopływu powietrza do rany na noc.

Jak dbać o świeży tatuaż i ile trwa gojenie?

W domu co 3–4 godziny należy smarować tatuaż nie wazeliną, a maścią z dekspantenolem, który jest metabolizowany do kwasu pantotenowego, czyli witaminy B5 przyspieszającej regenerację skóry. Tatuażyści najczęściej polecają Bepanthen, Alantan Plus albo Aquaphor. Balsamy do ciała i inne kosmetyki z konserwantami czy substancjami zapachowymi najlepiej odstawić i zastąpić je szarym mydłem, żelem antybakteryjnym lub płynem do higieny intymnej (jego pH hamuje rozwój drobnoustrojów).

Gojenie się tatuażu zwykle trwa 3 tygodnie, ale powrót nabłonka do normalnej grubości może zająć nawet 3 miesiące. Żeby się nie przeliczyć, warto jednak wziąć pod uwagę indywidualne skłonności organizmu i to, że tatuaże u dziewczyn są bardziej narażone na stany zapalne niż tatuaże u chłopaków ze względu na większą wrażliwość skóry.

Jak zapobiegać uszkodzeniom świeżego tatuażu?

Świeży tatuaż może się rozmazać pod wpływem wody, dlatego trzeba uważać podczas codziennych czynności higienicznych. Na kilka tygodni należy zrezygnować z gorących kąpieli na rzecz szybkich pryszniców i odłożyć zwykłe ręczniki na dno łazienkowej szuflady. Do wycierania tatuażu nadaje się tylko ręcznik papierowy, i to pod warunkiem, że przykłada się go bardzo delikatnie. Nie wolno dopuścić, by tatuaż się przesuszył. W przeciwnym razie powstaną na nim swędzące strupki, które mogą zostawić ślady w postaci ubytków, zwłaszcza jeśli zostaną rozdrapane. Wtedy trzeba będzie wrócić do tatuażysty i uzupełnić tusz w tatuażu. Po tatuowaniu przez kilka tygodni nie wolno też pić alkoholu, który opóźnia proces gojenia się ran, a tym samym zwiększa ryzyko infekcji bakteryjnych. Poza tym lepiej wystrzegać się wysiłku fizycznego, który wywołuje intensywne pocenie, oraz wystawiania tatuażu na słońce.

Jak dbać o tatuaż, który nie chce się goić?

Pielęgnacja tatuażu powinna zachodzić w sterylnych warunkach, bo kontakt skóry z jakimikolwiek bakteriami może doprowadzić do zakażenia.

Czerwienienie się rany i obrzęk to znak, że trzeba natychmiast przemyć tatuaż (żelem antybakteryjnym lub spirytusem salicylowym, ale nie wodą utlenioną, która odbarwia tusz), a następnie nałożyć maść antybakteryjną. Aby pozbyć się opuchlizny, można na chwilę przyłożyć do ciała woreczek z lodem. Jeśli tatuaż się nie goi, najlepiej umówić wizytę u dermatologa, który przepisze antybiotyk.

Jak długo trzeba smarować tatuaż?

Pielęgnacja tatuażu powinna trwać nieprzerwanie, by malunek przez długie lata był w jak najlepszej kondycji. Nawilżanie nie powinno kończyć się wraz z wygojeniem rany. Na ogół po 3 tygodniach od wizyty w studio nie jest już konieczne używanie maści, ale trzeba ją zastąpić balsamem, olejkiem czy kremem z filtrem UV. Smarowanie tatuażu to jednak nie wszystko – zapobiec szybkiemu blaknięciu malunku pozwoli rezygnacja z opalania się i wizyt w solarium.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także