ModaKasia Sokołowska – bezkonkurencyjna reżyserka pokazów mody

Kasia Sokołowska – bezkonkurencyjna reżyserka pokazów mody

Kasia Sokołowska – bezkonkurencyjna reżyserka pokazów mody
Źródło zdjęć: © East News
18.09.2015 18:33, aktualizacja: 18.09.2015 18:57

Producent i scenograf polskich pokazów mody już od ponad 15 lat. Jurorka Top Model. Do niedawna szara eminencja w polskim show biznesie. Kasia Sokołowska ma nieoficjalny monopol na organizację większości polskich pokazów mody. Zdyscyplinowana, świetnie zorganizowana, projektanci bezgranicznie jej ufają i powierzają realizację najbardziej odlotowych pomysłów. Dzięki udziałowi w telewizyjnym show, aktualnie reflektory skierowane są na nią.

Producent i scenograf polskich pokazów mody już od ponad 15 lat. Jurorka Top Model. Do niedawna szara eminencja w polskim show biznesie. Kasia Sokołowska ma nieoficjalny monopol na organizację większości polskich pokazów mody. Zdyscyplinowana, świetnie zorganizowana, projektanci bezgranicznie jej ufają i powierzają realizację najbardziej odlotowych pomysłów. Dzięki udziałowi w telewizyjnym show, aktualnie reflektory skierowane są na nią.

Jako 7-letnie dziecko dostała się do zespołu muzyki dawnej Scholares Minores pro Musica Antiqua w Poniatowej. Do tego 10-tysięcznego miasteczka na Lubelszczyźnie przeniosła się z rodzicami. Koncertowała na całym świecie przez 15 lat. Grała na instrumentach dętych, smyczkowych i szarpanych, takich jak: krumhorn, kortholt, cornamusa, viola da gamba, fidel, rebek, wszystkie flety proste. Śpiewała i tańczyła w strojach z innej epoki. Dyrygentami byli państwo Danielewiczowie, którzy od podstaw stworzyli ten zespół. W latach 80. po raz pierwszy wyjechała z zespołem na trzytygodniowe tournée w Turcji. Każdy kolejny wyjazd był lekcją samodzielności.

Studiowała na czterech kierunkach. Poznała tajniki dziennikarstwa, studiowała kulturoznawstwo, kształciła także warsztat na wydziale aktorstwa i reżyserii. Miała nawet ze sobą epizod w modelingu. Była to przygoda i możliwość dorobienia do stypendium. Zawsze żyła w biegu i poszukiwała spełnienia. Liczne kierunki studiów pomogły jej odpowiedzieć na pytanie, co chce robić w życiu, a jakiej pracy za żadne skarby nie chciałaby wykonywać. Już w trakcie studiów organizowała pokazy dyplomowe. Mimo, że teatr pociągał ją bardzo mocno, postanowiła spróbować swoich sił w branży mody.

Jak sama przyznaje, jest wielką fanką swojej pracy, ale pracoholizm jej nie grozi. Jest całkowicie oddana swojej pasji. Rocznie organizuje i koordynuje około 70 eventów oraz produkuje prawie wszystkie pokazy FashionPhilosophy Fashion Week w Łodzi. Jej pierwszym klientem był duet projektantów Paprocki i Brzozowski, z którymi pracuje do dziś.

Każdy pokaz jest zupełnie inny, dostosowany do charakteru marki oraz wizji projektanta, pomimo tego, że wszystkie mają taki sam harmonogram. Najpierw rodzi się pomysł, potem powstaje plan działania, aby finalnie modelki mogły wziąć udział w próbach, wyjść w czasie pokazu, zapozować i wrócić na backstage. Sama twierdzi, że praca polega głównie na tworzeniu klimatu kolekcji. Uważa, że ubranie to 50 % sukcesu, kolejne pięćdziesiąt to dobrze organizowany pokaz, stosowna playlista oraz oświetlenie.

„Uprawiam zawód drugiego planu” – tak mówi sama o sobie. „Wspieram projektanta w artystycznej wizji, przenoszę na język sceny to, o czym marzy, i koordynuję artystycznie działanie wszystkich ekip. Pracuję na każdym etapie przygotowań, aż do wielkiego finału, jakim jest pokaz. Czasem, jak stoję w reżyserce, mam wrażenie, że jestem kapitanem, który rozpoczyna i kończy rejs” – dodaje w wywiadzie dla magazynu „Twój Styl”.

W trzeciej edycji programu Top Model Kasia Sokołowska pojawiła się w roli jurorki. Trafiła do stacji TVN, mając na koncie liczne sukcesy zawodowe. Ludzie z branży mody komentowali, że w programie pojawiała się właściwa osoba na właściwym miejscu. Marcin Tyszka był zachwycony jej wyborem do jury. Sokołowska zdobyła uznanie widzów i uczestników programu dzięki swojemu profesjonalizmowi, celnym komentarzom oraz doświadczeniu, którym chętnie dzieli się z modelkami. Nie tylko świetnie się sprawdziła się na wizji, ale także stała się ikoną stylu dla milionów Polek.

Miłośniczka szpilek oraz jedna z posiadaczek najlepszych nóg w show biznesie. Chętnie nosi polskie marki. Łukasz Jemioł, z którym poznała się 12 lat temu w Łodzi wspomina, że kiedyś dredy i buty na platformach były jej znakiem rozpoznawczym. Obecnie polscy projektanci zabiegają o to, aby pokazała się w ich projektach. Nic dziwnego, że została twarzą maki Apart i MMC. Jest wzorem do naśladowania dla pokolenia 40-latek.

Sokołowska reżyseruje nie tylko pokazy mody, ale także skomplikowane technicznie i logistycznie wielkie wydarzenia. Pracuje dla dużych koncernów. Specjalizuje się w złożonych widowiskach zawierających ceremonie rozdania nagród, otwarcia czy premiery. Była odpowiedzialna za finał programu Top Model 2. Uwielbiają ją wszyscy projektanci, ponieważ sumiennie wywiązuje się zawsze ze swoich obowiązków. Jej asystentka Kasia Stefaniuk bardzo ceni sobie ich partnerską współpracę.

W wolnym czasie Sokołowska gromadzi nagrania z muzyką dawną, chóralną oraz jazzową. Regularnie odwiedza operę i filharmonię, nigdy nie opuszcza ważnych premier. Kiedy jest szczęśliwa, bardzo głośno słucha "Requiem" Mozarta lub koncertów skrzypcowych Bacha. Z powodu swoich zainteresowań często namawia projektantów na ciekawą oprawę muzyczną. Podczas pokazu Roberta Kupisza puściła nagranie Deep Purple, a od wielu lat współpracuje z muzykiem i realizatorem dźwięku Tomaszem Butowttem.

Przyjaźni się z Kingą Rusin, Marcinem Tyszką oraz Dawidem Wolińskim.

Katarzyna Sokołowska, zwykle schowana za kulisami pokazów mody, teraz przeżywa rozkwit popularności. Często udziela wywiadów, ale niechętnie mówi o swoim życiu prywatnym. Zwykle chce rozmawiać o swojej pracy, scenografii, muzyce, doborze modelek, o tym, co się dzieje na backstage’u. Jeżeli podczas pokazu mody zauważycie kobietę z ogromnymi słuchawkami w uszach koordynującą przebieg całego show, to z pewnością będzie ona.

Justyna Majka
Absolwentka filologii angielskiej oraz zarządzania w sektorach mody. Redaktor działu moda w magazynie Fashion Post. Prowadzi bloga Fashion Promoter.

Źródło artykułu:Fashion Post
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także