Jesienna pielęgnacja cery

Jesienna pielęgnacja cery

Jesienna pielęgnacja cery
Źródło zdjęć: © thinkstockphotos.com
15.10.2013 13:58

Jesień przeważnie pojawia się nagle. Nawet, gdy w najlepsze trwa kalendarzowe lato, za oknami panuje chłód, pada deszcz i przewijają się ponure chmury. Pierwsze spadki temperatur powodują najsilniejsze reakcje naszego ciała.

Jesień przeważnie pojawia się nagle. Nawet, gdy w najlepsze trwa kalendarzowe lato, za oknami panuje chłód, pada deszcz i przewijają się ponure chmury. Pierwsze spadki temperatur powodują najsilniejsze reakcje naszego ciała. Jeszcze jesteśmy rozgrzani urlopowym słońcem, a już przychodzi nam borykać się z przymrozkami i wilgocią, która potęguje uczucie chłodu. Okres jesiennego przesilenia jest niezwykle trudnym czasem dla naszej cery. Nie wolno zapominać, że skórę czekają poważne wyzwania i trzeba przygotować ją na ich spotkanie.

Kłopoty po wakacyjnym słońcu

Wakacyjne szaleństwa i liczne kąpiele słoneczne pozostawiają po sobie niemiłe pamiątki. Warstwa rogowa naszej skóry robi się grubsza, chroniąc się przed nadmiarem promieniowania ultrafioletowego. Konsekwencją opalania bywa ziemista cera, powstająca przez martwy naskórek, który dodatkowo przeszkadza kosmetykom we właściwym odżywianiu żywych warstw skóry. Najlepsze efekty przynoszą regularnie stosowane peelingi. Najlepiej enzymatyczne, które nie powodują podrażnień i skutecznie pomagają skórze odzyskać gładkość i estetyczny wygląd. Niestety niektóre kobiety mają poważniejsze kłopoty po lecie. Pojawiające się zaskórniki, grudki i krostki wymagać mogą głębokiego oczyszczenia skóry w gabinecie kosmetycznym.

Zgubne skutki ciągłych zmian temperatury

Brak tolerancji chłodu sprawia, że jesienią zaczynamy się przegrzewać. Podgrzewamy wnętrze samochodu i grzejemy pomieszczenia, w których przebywamy. Fundujemy tym samym naszej cerze nieustanną huśtawkę temperatur. Efektem jest przesuszona skóra. Ratowanie się popularnymi kremami może przynieść jedynie chwilową poprawę. Podstawą jest stosowanie środków bogatych w witaminy A, C, E, prowitaminę B5 oraz składniki mineralne i wyciągi roślinne, które głęboko nawilżą i odżywią naszą cerę. Zregenerowana, nasycona potrzebnymi lipidami skóra będzie odporna na zmienne warunki atmosferyczne. Dopiero wtedy zniknie jej nadwrażliwość, powodująca spękania i zaczerwienienia.

Powrót retinolu

Retinol jest stosowaną w kosmetyce nazwą witaminy A, która ma ogromny wpływ na regenerację skóry i zapobieganie jej starzeniu się. Używane w czasie lata preparaty nie zawierają tego składnika, ponieważ zwiększa on wrażliwość na promieniowanie słoneczne, przez co może być przyczyną powstawania plam i przebarwień. Słabsze nasłonecznienie w czasie jesieni powoduje, że możemy wrócić do kremów na noc z retinolem. Witamina A jest produkowana przez nasz organizm z beta-karotenu, jednak promienie UV oraz upływ czasu osłabiają ten proces. Używanie kosmetyków z retinolem powoduje odnowę komórek, co wygładza skórę i spłyca zmarszczki.

Ostrożnie z jesiennym słońcem

Latem bardzo wyraźnie odczuwamy działanie promieni słonecznych. Jesienne chłody sprawiają, że stajemy się mniej uważni. Co prawda warstwa chmur skutecznie pochłania większą część groźnego promieniowania UV-B, ale pojawiające się przejaśnienia powodują równie silne działanie słońca, jak ma to miejsce latem. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby z I typem skóry, który charakteryzuje się bardzo jasną karnacją, piegami i włosami w odcieniu jasnego blondu lub rudymi. Dermatolodzy zalecają w tym przypadku stosowanie kremów z filtrem przez cały rok, niezależnie od pogody.

Dieta czyni cuda

Nawet najlepsze kosmeceutyki, czyli kosmetyki o leczniczych właściwościach, nie zdziałają wiele, jeśli nasza skóra nie otrzyma wsparcia od środka. Warto o tym pamiętać, starając się zachować piękną i młodą cerę. Zielona herbata doskonale zastąpi kawę i czarne gatunki herbat. Oliwa z oliwek lepiej przysłuży się naszemu wyglądowi niż majonezowe dresingi. Jednak najważniejsze jest jedzenie świeżych warzyw, zwłaszcza bogatej w beta-karoten marchewki. Warto zastąpić nią batoniki, snacki i inne przekąski. Kobiety o tłustej cerze powinny jeść produkty bogate w cynk, do których należy kasza gryczana, słonecznik i razowe pieczywo. Warto postarać się, aby nasza dieta była bogata w witaminy A i E, które chronią ją przed starzeniem, wolnymi rodnikami i wpływem zanieczyszczonego środowiska.

eMKa

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także