Trwa ładowanie...

Dzielić włos na 4

Widać je na ubraniu, grzebieniu, na podłodze. Nadmierne wypadanie włosów spędza sen z powiek zarówno kobietom, jak mężczyznom. Dlaczego tak się dzieje i co możesz zrobić, aby zatrzymać je na głowie?

Dzielić włos na 4Źródło: Shutterstock
d32e6tr
d32e6tr

Widać je na ubraniu, grzebieniu, na podłodze. Nadmierne wypadanie włosów spędza sen z powiek zarówno kobietom, jak mężczyznom. Dlaczego tak się dzieje i co możesz zrobić, aby zatrzymać je na głowie?

Włosy wypadają codziennie. To proces fizjologiczny, który dotyczy każdego. Jeśli tracisz ich w ciągu doby do 100, nie ma powodu do niepokoju. Jak jednak wynika z przeprowadzonego w 2014 roku przez TNS Polska raportu pt. „Polacy o kondycji i pielęgnacji swoich włosów”, na zbyt dużą ich utratę skarży się aż 47 proc. osób.

Dlaczego wypadają?

Powody mogą być różne, zaczynając od nieodpowiedniej pielęgnacji, przez zmiany hormonalne, stosowane leki aż po stres. Oto najczęstsze przyczyny: Niewłaściwa pielęgnacja

• #tapirowanie, rozczesywanie na siłę – powoduje niszczenie łusek, łamanie oraz wyrywanie cebulek, • #zbyt częste farbowanie i robienie trwałej ondulacji – substancje chemiczne w preparatach używanych do tych zabiegów niszczą strukturę włosów,
• #wysoka temperatura – suszenie, stosowanie lokówek i prostownic wysusza, pozbawiając fryzurę blasku. Pamiętaj: zanim sięgniesz po narzędzia do stylizacji na gorąco, włosy powinny być całkowicie suche!,
• #częste uczesanie w kok lub koński ogon, tego typu fryzura przyczynia się do zanikania mieszków włosowych.

d32e6tr

Styl życia

• zatrucie toksynami – narażenie na działanie takich substancji, jak arsen, rtęć,
• palenie papierosów – nikotyna zaburza wzrost i przyspiesza wypadanie,
• życie w nieustannym napięciu (zbyt wiele pracy, problemy osobiste),
• nagły silny stres – negatywnie wpływa na ich kondycję, bywa, że silne przeżycia, np. wypadek czy śmierć bliskiej osoby, może spowodować nawet całkowite wyłysienie.

Nieprawidłowa dieta

• niedobór żelaza w organizmie,
• niewystarczająca ilość białka, biotyny, witamin z grupy B,
• zbyt gwałtowne i nadmierne odchudzanie.

Choroby

• zakaźne, np. grypa,
• ogólnoustrojowe – jak: toczeń rumieniowaty, nadczynność i niedoczynność tarczycy,
• #grzybica skóry głowy,
depresja, nerwica,
• trichotillomania, niemożność powstrzymania się od wyrywania włosów,
• nadmiar androgenów (hormon męski, wydzielany przez jajniki i nadnercza) spowodowany przez zespół policystycznych jajników, poród lub menopauzę, i dodatkowo spadek ilości hormonów żeńskich,
• złe wchłanianie żelaza,
• przyjmowanie niektórych leków powoduje utratę włosów, ale te po zaprzestaniu terapii odrastają.

Szukaj w kosmetykach

Jeśli masz problemy z nadmiernym wypadaniem włosów, pomocne okażą się:

d32e6tr

• Aloes i minerały morskie – nawilżają włosy, łagodzą podrażnioną skórę głowy.
• Witaminy A i E – chronią przed wolnymi rodnikami, promieniowaniem UV, przyspieszają regenerację cebulek.
• Olejek jojoba, masło karite, gliceryna – natłuszczają, chronią przed utratą wody i zwiększają elastyczność włosów.
Kolagen i olej z awokado – przyspieszają regenerację włosów.
• Ceramidy – chronią przed niszczącym działaniem czynników zewnętrznych.

Dodaj włosom energii!
Kupuj specjalne szampony wzmacniające i stymulujące wzrost włosów, powinny zawierać m.in.: wyciągi z roślin (np. czarnej rzepy, skrzypu polnego, łopianu, aloesu, żeń-szenia), witaminy (B, H, PP), aminokwasy, aminexil
Rozczesuj je delikatnie, myj, lekko masując, nie trzyj ręcznikiem, susz chłodnym strumieniem powietrza
Chroń je przed słońcem, chlorowaną wodą w basenie
Zażywaj suplementy, które oprócz witamin i minerałów zawierają wyciągi z ziół, m.in. skrzyp polny i pokrzywę
Dbaj o dietę – jedz produkty bogate w witaminy A oraz z grupy B i E, i mikroelementy, głównie żelazo, cynk, magnez i selen

Rodzaje łysienia:

Androgenowe

Dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. U panów zwykle zaczyna się od cofania linii włosów w okolicy skroni i czoła. Na czubku głowy stają się cieńsze. Rzadko dochodzi do całkowitego wyłysienia. U kobiet kosmyki robią się cieńsze równomiernie na całej głowie. Za ten rodzaj łysienia mogą odpowiadać czynniki genetyczne, a w przypadku pań też środki antykoncepcyjne.

d32e6tr

Plackowate

Charakteryzuje się miejscami na głowie, które całkowicie pozbawione są włosów. To schorzenie autoimmunologiczne (organizm sam atakuje i niszczy mieszki włosowe) o nieustalonej dotąd przyczynie. Często występuje w połączeniu z chorobami: bielactwo, toczeń rumieniowaty, cukrzyca typu I, zapalenie tarczycy Hashimoto.

Najdroższe i najdłuższe

Najcenniejsze okazały się włosy króla rock’n’rolla Elvisa Presleya. 8-centymetrowy pukiel sprzedano na aukcji internetowej w 2002 roku za 115 120 dolarów USA. Najdłuższe włosy ma Xie Qiuping z Chin (według Księgi rekordów Guinnessa).

W maju 2004 roku ich długość wynosiła 5 metrów i 62,7 cm. Nie obcinała ich od 1973 roku.

Cztery razy T
Trycholog– specjalista zajmujący się problemami z włosami.
Trichoskopia – bezbolesna komputerowa analiza powierzchni skóry głowy i włosów. Może być pomocna zwłaszcza w takich przypadkach, jak androgenetyczne łysienie kobiet, specyficzne łysienie plackowate czy też choroby wrodzone.
Trichogram – polega na pobraniu ok. 100 włosów z głowy i przeanalizowaniu pod mikroskopem stanu ich korzeni. Pozwala uzyskać informację na temat mechanizmu łysienia i nasilenia wypadania.
Trychologia – nauka zajmująca się wszelkimi problemami związanymi z włosami i skórą głowy, dzięki czemu łatwiejsze jest zwalczenie takich dolegliwości, jak ich wypadanie, łuszczyca, łupież, łysienie czy łojotok.

Urszula Makowska

źródło: Skarb

d32e6tr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32e6tr