Niesakramentalne "tak" - ślub protestancki

Wedding TV / 27.02.2011
 AAA
Niesakramentalne "tak" - ślub protestancki
Większość z nas zwykła zakładać, że chrześcijański "ślub" jest synonimem "sakramentu małżeństwa". Nie jest tak jednak w każdej religii chrystusowej. U protestantów przysięga pary młodej jest znakiem przymierza ludzi przed Bogiem, a nie elementem łaski czy odkupienia. Takie sformułowanie znaczenia ślubu sprawia, że w protestantyzmie podkreśla się raczej funkcję obrzędu wobec ludzi - zarówno całej wspólnoty, jak i zespolenia małżonków.
Zespolenie to prowadzi do rozrodzenia się ludzkości, wzajemnego wspierania się pary oraz do ustanowienia ładu moralnego. Niemniej, nie można zapominać, że małżeństwo, jako zawierane przed Bogiem, jest przez niego uświęcone. Mimo teologicznie zasadniczej różnicy pomiędzy ślubem protestanckim a katolickim, sama ceremonia nie różni się aż tak bardzo.
Pamiętajmy, że gałąź chrześcijaństwa, którą nazywamy protestantyzmem, nie jest jednolita. Składa się na nią wiele wyznań, różniących się od siebie. Opierają się one na tych samych ogólnych zasadach, jednak w bardziej szczegółowych prawach czy obyczajach mogą nas zaskoczyć.

Podany zatem plan ceremonii może różnić się, nawet znacząco, w zależności od zboru oraz… od inicjatywy narzeczonych.
- Pastor powinien być otwarty na sugestie państwa młodych - mówi Paweł Bartosik z Ewangelicznego Kościoła Reformowanego w Gdańsku. Oznacza to, że przebieg samej ceremonii jest elastyczny, choć nie dowolny. Są elementy, które pojawiają się podczas ceremonii zawsze lub prawie.

Jednak tam, gdzie Pismo Święte daje wolność, pastorzy są na ogół otwarci. Wynika to z tego, że wydarzenie jest bardzo indywidualne i jako takie powinno być przeżywane przez małżonków. I na przykład, jeśli para wyrazi takie życzenie, może posłużyć się przy wejściu i wyjściu do kościoła świecami, co - jak podkreślają świadkowie ceremonii – stanowi piękną oprawę ceremonii.

POLECAMY: ŚLUB ZMIENIA KOBIETY

Polub WP Kobieta na Facebooku

1 2 z 2 następna
oceń
tak 0 0%
nie 1 100%

Galerie


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

imieniny

Wasze zapowiedzi

 • Magda i Leszek
  06.09.2014
  Słupsk
 • Magdalena i Radosław
  12.07.2014
  Świecie
 • Sabina i Robert
  10.05.2014
 • Agnieszka i Darek
  26.04.2014
 • Wioleta i Zbigniew
  14.06.2014
  Rembieszyce
Dodaj zapowiedź