Trwa ładowanie...
ślub
06-12-2012 11:25

Ślub zimą - o czym pamiętać?

Będziesz zimową panną młodą? Gratulacje – ślub zimą może być bajkowy, romantyczny i niezwykle urokliwy. Przy planowaniu wesela należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach, które sprawią, że zimowa uroczystość przebiegnie bez zakłóceń i niepotrzebnych zgrzytów.

Ślub zimą - o czym pamiętać?Źródło: 123RF
d34210x
d34210x

Będziesz zimową panną młodą? Gratulacje – ślub zimą może być bajkowy, romantyczny i niezwykle urokliwy. Przy planowaniu wesela należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach, które sprawią, że zimowa uroczystość przebiegnie bez zakłóceń i niepotrzebnych zgrzytów.

Zimą jest zimno! Jeśli planujesz ślub w terminie od września do kwietnia, musisz się liczyć z tym, że pogoda może być nieprzewidywalna. Pociechą jest to, że ślub latem, w naszym klimacie, też jest wielką niewiadomą, jeśli chodzi o warunki atmosferyczne. Zimowe miesiące wymagają zupełnie innych przygotowań ślubno-weselnych niż impreza latem: od sukni, po menu i transport wszystko będzie podporządkowane zimowej aurze.

Plusy zimowego wesela

Bądź optymistką: nie myśl o plusze, topniejącym brudnym śniegu, zacinającym marznącym deszczu i ołowianych chmurach. Pozytywne myślenie to połowa sukcesu: wizualizuj błękit nieba, skrzący się biały puch, delikatny śnieżek. W takim entourage’u każda panna młoda wygląda się pięknie. Zimowa aura aż prosi się o salę balową przystojną na biało i zielono, o blask świec i rozgrzewające toasty. Wesele latem jest przereklamowane: wszystkim jest za ciepło, na zewnątrz jest duszno i nikt nie ma ochoty jeść. Przy kilkustopniowym mrozie nikt nie będzie myślał, aby dać nogę z sali weselnej.

Jak ubrać pannę młodą?

Nawet jeśli masz odporność bernardyna i nie straszne ci minusowe temperatury, pomyśl wcześniej o dopasowaniu stroju ślubnego do warunków panujących zarówno na zewnątrz, w kościele lub urzędzie stanu cywilnego i sali weselnej. Suknia bez ramiączek lub z jednej warstwy tiulu może okazać się zbyt odważnym pomysłem. Brak pończoch i odkryte pantofelki mogą skończyć się przeziębieniem.

d34210x

Panna młoda też może się ubrać na cebulkę: dzięki cieniutkiej jak mgiełka bieliźnie termo aktywnej nie będziesz narażała się na zmarznięcie podczas oczekiwania przy bramach kościoła lub długim pozowaniu do zdjęć. Koniecznie pomyśl o ciepłym okryciu, korespondującym z suknią ślubną. Nie musisz decydować się na nieśmiertelny kożuszek lub oklepaną pelerynkę „tzw. „kapkę”, która może wygląda uroczo, ale nie ochroni cię przed zimnem.

Zimowe panny młode mają specjalne prawa: niskie temperatury tłumaczą wszelkie modowe ekscesy oraz jaskrawe dodatki, jak ciepły szal czy kontrastowe w kolorze do sukni rękawiczki. Do wielu sukien ślubnych będzie pasować skórzana kurtka, ramoneska w modnym białym, lub kremowym kolorze. Zdecydowaliście się na wesele ze sportowym sznytem – na rynku jest wiele modeli szykownych polarów w jasnych kolorach. Pamiętaj o butach: choć wydaje się to złym snem każdego stylisty – białe kozaczki powracają do mody z przytupem ku uciesze zimowych panien młodych.

Zimowe menu

Pora roku wymaga dostosowania weselnego menu. Oczywiście, jeśli na swoim weselu chcesz mieć sałatkę ze świeżych owoców i ulubioną zupę z wiosennych warzyw – to twoje prawo i nic tego nie zmieni. Ale o wiele rozsądniej będzie wybrać potrawy rozgrzewające z sezonowych produktów. Zima pasuje do tradycyjnego, lubianego przez weselników, menu: doskonale sprawdzi się bigos, pieczone mięsa i ciężkie przepyszne ciasta.

Nastrój i dekoracje

Jeśli urządzasz wesele w okolicach świąt Bożego Narodzenia nie musisz wymyślać ekstrawaganckiego wystroju sali czy kościoła. Prawdopodobnie świątynia będzie już stosownie przybrana. Małe bukieciki z iglaków i jemioły, przyczepione do ław kościoła – mogą być miłym dodatkiem. Na sali restauracyjnej lub weselnej ogień świec doskonale będzie korespondował ze śniegiem prószącym na zewnątrz i ocieplał każde wnętrze.

d34210x

Ważny transport

Nawet, jeśli z kościoła czy rządu stanu cywilnego do sali weselnej czy restauracji są dwa kroki, pokonanie najkrótszej drogi, podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych, może być kłopotem dla niektórych gości. Pomyśl o eleganckich fryzurach i delikatnych bucikach pań zaproszonych na wesele. Wcześniej zaplanuj logistykę weselną i plan awaryjny, gdy śnieg zasypie ulice, a zima zaskoczy drogowców także w dniu twego wesela. Koszt zamówienia taksówek dla gości to niewielki wydatek za spokojną głowę i brak stresu.

O tym pamiętaj!

Pamiętaj o małych kwestiach, związanych z organizacją wesela w czasie zimowych miesięcy. Upewnij się, że ogrzewanie w sali restauracyjnej nie zawiedzie i gości nie zaczną szczękać zębami już po barszczyku. Zaplanuj miejsce, gdzie goście będą mogli odwiesić płaszcze i kurtki, a panie poprawić fryzury i make-up. Jeśli planujesz wesele na więcej niż 50 osób zatrudnij szatniarza. Pomyśl czy zamiast przystrojenia kościoła nie pomyśleć o kocach na ławach kościelnych – ksiądz udzielający wam ślubu na pewno się zgodzi na taki gest.

Dodatkowe atrakcje

Jeśli planujesz dodatkowe szaleństwa podczas swojego wielkiego zimowego wesela, zastanów się czy są warte inwestycji i czy na pewno wypalą. Nie chcemy cię zniechęcać do kuligu, pokazu sztucznych ogni czy weselnej bitwy na śnieżki, ale wszystko może zniweczyć aura. Zarówno roztopy, jak i mróz poniżej 10 stopni może zniechęcać gości do gier i zabaw na dworze. Nie namawiaj też seniorów rodu ani najmniejszych gości na hasanie po śniegu, jeśli nie chcesz w czasie miodowego miesiąca martwić się o bronchit wujka czy katar bratanka.

Na podst. knt.com

(alp/bb)

Więcej na temat ślubów:

* Uroda panny młodej: zadbana zimą*

d34210x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34210x