W zgodzie z Biblią i z prawem – ślub Świadków Jehowy

Wedding TV / 19.04.2011
 AAA
W zgodzie z Biblią i z prawem – ślub Świadków Jehowy
Chociaż wiarę Świadków Jehowy otacza sporo kontrowersji, mało kto wie, jak naprawdę wygląda ich religijna praktyka. Ślub i wesele członków tego kościoła nie przypominają uroczystości katolickiej, nie umniejsza to jednak ich podniosłości i ważnej, społecznej funkcji. Skąd różnice? Wyznawcy Jehowy swoją wiarę opierają na Piśmie Świętym. A Biblia nie podaje szczegółowych wytycznych co do tej uroczystości.
Dlatego zwyczaje i wymogi prawne różnią się w zależności od miejsca i okresu historycznego. Świadkowie Jehowy wyznają zasadę bezwzględnego respektowania wszystkich praw państwa, w którym mieszkają. Co z tego wynika? Dla Świadków małżeństwo nie jest sakramentem, a związki małżeńskie zawierają, jak tysiące świeckich par – w Urzędach Stanu Cywilnego.
Ślub plus wykład

– Główną zasadą jest rejestracja małżeństwa zgodnie z prawem kraju, w którym jest zawarte – mówi Michał Hoszowski, rzecznik Związku Wyznania Świadków Jehowy. Oznacza to, że podstawową przysięgą ślubną w przypadku par z Polski będzie ta złożona w USC. – Jeżeli małżonkowie sobie tego życzą, mogą poprosić, żeby w miejscowej Sali Królestwa odbył się okolicznościowy wykład biblijny – dodaje Hoszowski. W tej kwestii nie ma przymusu religijnego, ale pary zazwyczaj się na to decydują.

Sam wykład dotyczy instytucji małżeństwa oraz obowiązków męża i żony w świetle Biblii. Trzeba jednak pamiętać, że ta uroczystość nie ma na celu zawarcia związku małżeńskiego. Ten został już wcześniej zawarty w USC.

- Młodzi mogą oczywiście ślubować przed zbiorem miłość i wierność – kontynuuje rzecznik Świadków. – Tylko że taka przysięga zazwyczaj odbywa się w czasie przeszłym. Mówi się o tym, że para „zawarła” związek małżeński, a nie, że go właśnie zawiera.

POLECAMY: KIEDY W ZWIĄZKU POJAWIA SIĘ KRYZYS?

Polub WP Kobieta na Facebooku

1 2 z 2 następna
oceń
tak 10 83.33%
nie 2 16.67%

Galerie


Opinie (10)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Łukasz 2015-11-01 (15:26) 3 miesiące 5 dni 22 godziny i 29 minut temu

Świadkowie Jehowy to sekta. Mają swoją księgę Jehowy a nie Pismo Święte. Pasuje to nich fragment z katolickiego Pisma Świętego Mt 23, 13-17: 13 Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy, bo zamykacie królestwo niebieskie przed ludźmi. Wy sami nie wchodzicie i nie pozwalacie wejść tym, którzy do niego idą6. 15 Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy, bo obchodzicie morze i ziemię, żeby pozyskać jednego współwyznawcę7. A gdy się nim stanie, czynicie go dwakroć bardziej winnym piekła niż wy sami. 16 Biada wam, przewodnicy ślepi, którzy mówicie: Kto by przysiągł na przybytek, to nic nie znaczy; lecz kto by przysiągł na złoto przybytku, ten jest związany przysięgą. 17 Głupi i ślepi! Modlę się byście poznali Boga!

odpowiedz

0
9
~klara 2013-06-24 (10:44) 2 lata 7 miesięcy 14 dni 3 godziny i 11 minut temu

Jehwy to sekta założona przez frajera,który chciał zarobić kasę.WOLĄ POŚWIĘCIĆ ŻYCIE NAJBLIŻSZEGO NIŻ ODDAĆ MU KREW.OSZUŚCI I BANDA OSZOŁOMÓW..Robią orgie seksualne,a potem udają porządnych.Znam kilkoro takich osób,moi znajomi,a potem nachodzą ludzi w domu i dają na siłę tę swoją makulaturę.Do kościoła nikt na siłę nikogo nie wyciąga,kto wierzy i chce iść to idzie.

odpowiedz

14
3
~Alicja 2011-04-22 (06:50) 4 lata 9 miesięcy 16 dni 7 godzin i 5 minut temu

Strach się bać!
Gdy czytam taką wypowiedź jak ta mojej imienniczki - skóra mi cierpnie. Brakuje jeszcze tylko tej pewnej siebie katoliczce stosów podpalanych z krucyfiksem w w ręku, inkwizycji i i krucjaty. W imię tej najlepszej z religii. Już się zaczynam bać! Dla jasności - zostałam wychowana w katolickiej rodzinie. Ale takiej dwulicowości, jaką spotkałam w katolickiej społeczności - przez całe dotychczasowe swoje życie nie spotkałam w żadnej innej, a miałam okazję poznać zarówno świadków Jehowy na swej drodze, jak i baptystów... Uważam, że w jednym protestancie jest więcej szczerej wiary niż w całej katolickiej parafii.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

18
5
~xxx 2011-04-20 (23:46) 4 lata 9 miesięcy 17 dni 14 godzin i 9 minut temu

do pani
Za sprawą rel katolickiej rokrocznie giną ludzie, ponieważ respektuje ona akty przemocy, co jest niezgodne z przykazaniem nie zabijaj. Ostatnio przeczytałam artykuł w którym była mowa o księdzu poruczniku, mającym odznaczenie wojskowe pasy karate, doskonale włada nozem i służy z żołnierzami a Afganistanie. Zapytany przez dziennikarke o czym rozmawia z zołniezami i jak tłumaczy ich postawę, która przecież nie jest zgodna z Biblią odpowiedziała ze to interesach naszego narodu. Katolicy-zołnierze i wyznawcy innych religii są mordercami, zabijaja niewinnych ludzi tylko ze względu na ich przynaleznosć narodowa. Kościół to pochwala i aprobuje. Księża ze swoją służbę dostają pieniądze od państwa i żyją z jałmużny. Świadkowie Jehowi żyją zgodnie z Biblia nie biorą udziału w wojnach, są neutralni politycznie i tak jak apostołowie i Jezus nie biorą wynagrodzenia za posługi religijne, pracuja zawodowo. Jedynym przywódca w zborze Ś J jest Jezus Chrystus i Jego Ojciec, Stwórca, któty ma na imię JEHOWA. To imię uwieczniła starożytna literatura i dzieła sztuki, odsyłam m in do Faraona Prusa i Biblia w której wystepuje wielokrotnie . Niegdyś występowało w katolickiej BIblii ale Benedykt zakazał uzywania tego imienia i jest ono wymazywane ...Odsyłam do wikipedii.Jesli sa dzicie SJ to róbcie to na podstawie własnych doswiadczeń a nie zasłyszanego od os 3. Gdybyscie znali prawde o SJ , niespodobałaby wam sie bo zrobiłoby sie wam wstyd...poniewaz doszlibyscie do wniosku ze to prawdziwa rel...Dowodem tego jest to ze znaja, czytaja Biblie i zalezy im na tym by podobac sie Bogu...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

6
18
~ala48591 2011-04-20 (10:29) 4 lata 9 miesięcy 18 dni 3 godziny i 26 minut temu

PANI
Z GODNIE Z PRAWEM KAŻDY CZŁOWIEK MA PRAWO DO PRAWDY. JAKO OSOBA WIERZĄCA I PRAKTYKUJĄCA INFORMUJĘ, ŻE RELIGIA KATOLICKA JEST RELIGIĄ UZNAWANĄ I UZNAJE SIĘ JĄ ZA NAJWYŻSZE DOBRO. KTO CHCE DOJŚĆ DO ODKRYCIA TEJ PRAWDY POWINIEN PRZYJĄĆ WIARĘ RZYMSKO-KATOLICKĄ ABY KORZYSTAĆ Z TEGO DARU. KONSTYTUCJA RZECZPOSPOLITY POLSKI Z 6 KWIETNIA 1997 ROK POTWIERDZA TEN ZAPIS.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

7
5
~dorota.tomasik 2011-04-20 (11:20) 4 lata 9 miesięcy 18 dni 2 godziny i 35 minut temu

gdzie konsekwencja?
oczywiscie, ze ma prawo. Nikt natomiast nie ma prawa nikogo obrazac ze wzgledu na jego wyznanie czy religie-np. ironicznie sugerujac mu by wlozyl moherowy beret.Prosze byc konsekwentnym, bo w ten sposob lamia Pan/i prawa ktore gwarantuje Konstytucja.

odpowiedz

15
0
~idzia 2011-04-20 (10:50) 4 lata 9 miesięcy 18 dni 3 godziny i 5 minut temu

idzia
Jeszcze włóż mocherowy beret - bo taka wypowiedz do tego pasuje , co ma Pani opinia do artykułu??? NIC!!! Więc co się Pani wypowiada bez znaczenia , każdy ma prawo wierzyć w co chce i Konstytucja to KAŻDEMU zapewnia - WOLNOŚĆ WYZNANIA I RELIGII, więc jak ktoś chce być wyznania katolickiego , prawosławnego ,Świadkiem Jehowy czy kimś jeszcze innym to ma PRAWO!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

imieniny

Wasze zapowiedzi

 • Magda i Leszek
  06.09.2014
  Słupsk
 • Magdalena i Radosław
  12.07.2014
  Świecie
 • Sabina i Robert
  10.05.2014
 • Agnieszka i Darek
  26.04.2014
 • Wioleta i Zbigniew
  14.06.2014
  Rembieszyce
Dodaj zapowiedź