Polska mapa raka

Zbigniew Wojtasiński / PAP / 14.02.2011
 AAA
Polska mapa raka
Liczba nowych zachorowań na raka w Polsce zwiększyła się w 2008 roku do 156 tys. Spośród tych chorych 9 proc. już zmarło - wynika z najnowszego raportu Krajowego Rejestru Nowotworów, do którego jako pierwsza dotarła PAP. W raporcie wykorzystano dane wojewódzkich rejestrów nowotworów. Wynika z nich, że skuteczność leczenia stopniowo się poprawia.
Średnio w całej Polsce udaje się wyleczyć z raka 42 proc. chorych. To więcej niż przed laty, gdy skuteczność terapii nie przekraczała 30 proc. Efekty leczenia w znacznym stopniu zależą jednak od miejsca zamieszkania. Wyraźnie widać geograficzny podział umieralności na nowotwory w Polsce. Najwyższy wskaźnik przeżycia jest w woj. mazowieckim, gdzie średnio udaje się uratować 46 proc. chorych. Na dalszych miejscach są takie regiony jak Wielkopolska(45 proc.) i Zachodniopomorskie (44 proc.). Najwięcej chorych na raka umiera w województwie lubuskim (37 proc.) i lubelskim (36 proc.).
U mężczyzn zgony najczęściej występują w województwach północno-zachodnich (szczególnie w warmińsko-mazurskim oraz kujawsko-pomorskim). Kobiety częściej umierają na raka w województwach zachodnich (głównie Lubuskie i Pomorskie). Obie płcie różnią się też pod względem zachorowalności na poszczególne typy nowotworów. Mężczyźni najczęściej chorują na raka płuca, na który przypada 21 proc. wszystkich nowotworów. Na dalszych miejscach jest rak prostaty - 12 proc. i pęcherza - 7 proc. Kobiety z kolei najczęściej chorują na raka piersi - 22 proc. oraz płuca - 8 proc.

Wśród mężczyzn do 64. roku życia zarejestrowano spadek umieralności na nowotwory złośliwe, ale w starszym wieku następuje znaczący wzrost zgonów. U kobiet po 44. roku życia umieralność jest tak samo wysoka jak w latach ubiegłych. Skuteczność leczenia nowotworów złośliwych w znacznym stopniu zależy od tego jak wcześnie są one wykrywane. A z tym w całej Polsce wciąż nie jest najlepiej. W 2008 r. na 100 tys. mieszkańców żyło z nowotworem 850 osób, ale tylko u 340 z nich był on zdiagnozowany.

Większość chorych nie wie zatem, że w ich organizmie rozwija się groźna choroba. Bo wiele osób nie bada się, a nawet nie zgłasza się na bezpłatne badania diagnostyczne, takie jak np. mammografia, pozwalająca wykryć we wczesnym etapie raka piersi, oraz cytologia, wykorzystywana do wykrywania początkowych stadiów raka szyjki macicy u kobiet.

Dane szczegółowe w zależności od typu nowotworu:

1.Rak żołądka: Od lat znaczną tendencję spadkową zarówno jeśli chodzi o zachorowania, jak i umieralność (podobnie jest na całym świecie poza Japonią, gdzie liczba zachorowań na ten typ raka wciąż jest wysoka). W 2008 r. zanotowano w Polsce 3,500 zachorowań u mężczyzn i 1,800 u kobiet. Niestety odsetek zgonów jest wciąż tak samo wysoki - niemal wszystkie przypadki tego typu raka kończą się śmiercią.

Najgorzej jest w woj. lubelskim i lubuskim, gdzie tylko 9 proc. chorych przeżywa chorobę. W przypadku mężczyzn najlepsze efekty leczenia uzyskuje się w woj. warmińsko-mazurskim, gdzie udaje się pokonać chorobę u 18 proc. z nich. Ale w tym samym regionie znacznie gorsze są wyniki terapii u kobiet - tylko 11 proc. przeżyć (najmniej w całym kraju). Najlepiej leczą raka żołądka w kujawsko-pomorskim - 25 proc. wyleczeń.


POLECAMY: Mam guzek w piersi

Polub WP Kobieta na Facebooku

1 2 z 2 następna
oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Galerie


Opinie (5)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~adam 2011-02-18 (14:28) 4 lata 11 miesięcy 27 dni 1 godzinę i 9 minut temu

najwieksza zachorowalność w województwach północno-zachodnich
szczególnie w warmińsko-mazurskim ,geografia z podstawówki się kłania

odpowiedz

0
1
~ania 2011-02-18 (12:31) 4 lata 11 miesięcy 27 dni 3 godziny i 6 minut temu

rak?
mialam zaproszenie darmowe na mm i co ? wypelnilam odpowiedni wniosek i odeslalam na odpowiedni adres ,uplynelo okolo 6 lat i do dzis nie ma zadnej odpowiedzi , a jak co to trzeba placic i nie wciskajcie ludziom ciemnoty, nie robcie z ludzi tumanow. Jak wam nie wstyd tak perfidnie klamac. Jaka ma byc mlodziez czy dzieci wychowane w takim zaklamaniu.Nigdy nie byly darmowe. Chcecie kase robic nie macie zgloszen ,wiec naklaniacie do darmowych co w wyniku sie placi itd...

odpowiedz

1
1
~Luiza 2011-02-18 (12:25) 4 lata 11 miesięcy 27 dni 3 godziny i 12 minut temu

rak
dziwne, ze w 21 wieku zachorowalnosc na jakakolwiek chorobe wzrasta? To na jakim poziomie stoi medycyna? Cofamy sie? Z gory wiecie ile umrze i zachoruje na jakas tam chorobe. Uklady z farmaceutami ,naukowcami by kase olbrzymia zarobic? O to wszystko chodzi.

odpowiedz

0
1
mikrowariatka 2011-02-18 (10:25) 4 lata 11 miesięcy 27 dni 5 godzin i 12 minut temu

jak to darmowe !!
mammografia jest darmowa od 50 roku zycia!! sama chcialam sie przebadac kiedy mialam 19 lat a bylo to niemozliwe, mialam zaplacic!! wiec nie piszcie, ze nie korzystamy z darmowych badan, pozwalajacych na szybsze wykrycie raka!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź