FitnessTesty krwi mogą wcześnie wykrywać raka jajnika

Testy krwi mogą wcześnie wykrywać raka jajnika

Testy krwi mogą wcześnie wykrywać raka jajnika
Źródło zdjęć: © 123RF
06.05.2015 11:16, aktualizacja: 20.05.2015 09:58

Wreszcie jest szansa na wczesne wykrywanie raka jajnika dzięki regularnym badaniom we krwi poziomu białka CA-125.

Wreszcie jest szansa na wczesne wykrywanie raka jajnika dzięki regularnym badaniom we krwi poziomu białka CA-125 – wykazały 14-letnie obserwacje przeprowadzone w Wielkiej Brytanii na 46 tys. kobiet – informuje „Journal of Clinical Oncology”.

Rak jajnika jest jednym z najbardziej złośliwych nowotworów, który późno daje objawy, kiedy zwykle jest już mocno rozwinięty. Dotąd nie udało się opracować skutecznej metody badań przesiewowych tej choroby. Nie nadawało się do tego zarówno kontrolowanie we krwi markera CA-125, jak i badania przy użyciu USG. U wielu kobiet wysoki poziom CA-125 nie był wcale związany z rozwojem tego nowotworu.

Prof. Usha Menon z uczelni w Londonie twierdzi jednak, że wkrótce może się to zmienić, gdyż do skriningu raka jajnika prawdopodobnie będzie można jednak wykorzystać test krwi badający poziom białka CA-125. W czasie 14 lat obserwacji kobiet po menopauzie wykazał on aż 86-procentową skuteczność.

Brytyjska specjalistka wyjaśnia, że wcześniejsze próby wykorzystania tego markera nie powiodły się, ponieważ przyjmowano za nieprawidłowy ten sam poziom podwyższonego CA-125. Tymczasem może się on różnić u poszczególnych kobiet. Dlatego konieczny jest indywidualny monitoring określający, jakie jest prawidłowe jego stężenie u danej kobiety.

Z brytyjskich badań wynika, że u jednej pacjentki na cztery z wykrytym rakiem jajnika, nowotwór ten udało się wykryć we wczesnym etapie rozwoju. Trzeba jednak jeszcze wykazać, że test krwi pozwala uratować życie przynajmniej niektórych kobiet. Na to pytanie mają odpowiedzieć kolejne analizy, których wyniki zostaną przedstawione za kilka miesięcy.

Prof. Usha Menon twierdzi, że jest o tym przekonana. Im częściej takie testy będą wykonywane na większej grupie kobiet, tym więcej przypadków raka jajnika będzie można wykryć we wczesnym stadium rozwoju. A to oznacza, że więcej kobiet będzie można uchronić przed przedwczesnym zgonem.

Eksperci mają nadzieję, że indywidualny monitoring białka PSA pozwoli wcześnie wyrywać również raka prostaty u mężczyzn. (

PAP), zbw/ agt/

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także