Wszystko o biopsji piersi

Małgorzata Panas / 06.04.2011
wp.pl
 AAA
Wszystko o biopsji piersi
Jeśli podczas samobadania, albo mammografii czy USG, wykryta zostanie zmiana w piersiach, kolejnym badaniem jest biopsja. Jej celem jest określenie, czy zmiana ta jest łagodna czy złośliwa. W przeciwieństwie do pozostałych badań, biopsji nie wykonuje się na życzenie pacjentki, a na badanie zawsze kieruje lekarz. Co trzeba wiedzieć, gdy dostaniesz skierowanie na biopsję piersi?
W przypadku wykrycia zmian w piersi biopsja to podstawa diagnostyki. Lekarz, który je wykonuje, musi dokładnie wiedzieć, które miejsce badać i czego szukać, dlatego badanie wykonuje się tzw. podglądem, czyli pod kontrolą obrazu ultrasonograficznego lub mammograficznego. Istnieje kilka rodzajów biopsji, a zabieg ten obecnie ma charakter mało inwazyjny.
Rodzaje biopsji

Biopsja cienkoigłowa (BAC)

Biopsja cienkoigłowa to najczęściej stosowana metoda rozpoznania patomorfologicznego. Zabieg polega na nakłuciu zmiany igłą o średnicy 0,5-0,7 mm i pobraniu z tego miejsca, np. z torbieli, płynu, który następnie bada się pod mikroskopem. Tym sposobem można też pobrać do badania komórki np. z guza. Jeśli zmiana jest bardzo mała lub niewyczuwalna, zabieg wykonuje się pod kontrolą ultrasonograficzną. Do badania nie musisz specjalnie się przygotowywać. Biopsję można wykonywać w każdej fazie cyklu, oprócz menstruacji. To zabieg bezbolesny, a w niektórych przypadkach miejsce wkłucia można znieczulić środkiem w aerozolu. Badanie trwa kilka minut, nie wymaga leżenia w szpitalu ani też zwolnienia lekarskiego. Niestety, choć badanie to nie jest uciążliwie, jego wynik nie jest zawsze jednoznaczny. Biopsja cienkoigłowa pozwala bowiem jedynie na ocenę pobranych komórek. Na jej podstawie nie można stwierdzić, jaką strukturę mają tkanki, co utrudnia postawienie dokładnego rozpoznania. Jeżeli wynik nie będzie jednoznaczny lub nie pokryje się z innymi badaniami, należy wykonać biopsję gruboigłową lub otwartą.


POLECAMY: Wykryłam guzek w piersi

Polub WP Kobieta na Facebooku

1 2 z 2 następna
oceń
tak 8 100%
nie 0 0%

Galerie


Opinie (46)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~avena 2016-01-29 (22:08) 12 dni 7 godzin i 11 minut temu

Miałam biopsję i wyłam z bólu.

odpowiedz

5
10
~Polka 2011-04-08 (20:33) 4 lata 10 miesięcy 2 dni 8 godzin i 46 minut temu

Też miałam robioną biopsję
a następnie operacyjnie usuwano mi guza z piersi. Biopsja jest bardzo bolesna, więc proszę czytelników nie wprowadzać w błąd.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

1
0
zawidzkasylwia 2014-11-06 (11:28) 1 rok 3 miesiące 4 dni 17 godzin i 51 minut temu

Wczoraj miałam wykonywana biopsię sam zabieg kompletnie nie boli, szczypniecie boli bardziej, więc nie wprowadzajcie wystraszonych kobiet w błąd i dodatkowo ich nie stresujcie

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~noooooo 2014-11-11 (11:23) 1 rok 2 miesiące 30 dni 17 godzin i 56 minut temu

ja nie długie w poniedziałek ze badanie b.a.c.c bopisja po mommografia ze zoboczyc badanie u mowa zgodzie we szpiatale w grudzien

odpowiedz

7
1
~panikara 2014-06-10 (08:52) 1 rok 8 miesięcy 20 godzin i 27 minut temu

Ja wczoraj miałam biopsję, teraz czekam na wynki, bałam się okropnie, czytając wcześniejsze posty o tym niesamowitym bólu... Zapewne wszystko zależy od budowy piersi i umiejscowienia bólu i pewnie od zdolności manualnych lekarza, ale swoje badanie mogę porównać do pobierania krwi z żyły lub ugryzienia komara, przez co pewne przechodził każdy. Nie jest to cos czego nie da się wytrzymać, lekarz mówił o wszystkim co robi, że teraz będzie ukłucie, którego prawie nie czuć. Potem były lekkie ukłucia już wewnątrz piersi aby pobrać materiAŁ z kilku miejsc guzka. Na pewno był to pewien dyskomfort, ale całe badanie trwało nie więcej niż 3 minuty. Nie ma czego się bać, a warto wcześniej reagować na takie pojawiające się w organizmie zmiany. Pozdrawiam trzymam kciuki:)

odpowiedz

6
0
~strachliwa 2014-06-04 (12:32) 1 rok 8 miesięcy 6 dni 16 godzin i 47 minut temu

Dziewczyny strach ma wielkie oczy ! Ja wręcz dygotałam z nerwów wchodząc do gabinetu na BACC bo naczytałam się w Internecie ze jest to badanie bardzo bolesne. BZDURA ! Kiedy weszłam do gabinetu od razu spojrzałam na igiełkę jest nieco grubsza niż włos. Badanie obyło się bez żadnego bólu. Już zwykłe uszczypnięcie boli bardziej. Także dla wszystkich tak bardzo strachliwych jak ja - NIE BÓJCIE SIĘ :) Nie ma czego, a warto się badać.

odpowiedz

4
0
~jokljnb 2014-05-28 (15:35) 1 rok 8 miesięcy 13 dni 13 godzin i 44 minuty temu

Wczoraj miałam biopsję cienkoigłową. Gdybym wiedziała że tak będzie bolało to bym nie poszła.

odpowiedz

4
0
~pili 2014-05-14 (19:58) 1 rok 8 miesięcy 27 dni 9 godzin i 21 minut temu

witam was dziewczyny wczoraj mialam biopsję .Strach jaki przeżyłam nie da się opisać po przeczytaniu opinii o strasznym bólu.W ogóle go nie czułam, nie wiem co to były za biopsjetych osób , które tak bardzo bolały. Dla srtaszków takich jak ja pamiętajcie to nic nie boli!

odpowiedz

1
0
~justa 2014-05-13 (16:01) 1 rok 8 miesięcy 28 dni 13 godzin i 18 minut temu

ja miałam robioną biopsję mammotomiczną -jednocześnie wycięto zaraz zmianę w piersi-zabieg trwał ok 30 minut w znieczuleniu miejscowym, widziałam wszystko co się działo na ekranie monitora -zabieg właściwie bezbolesny jedynie małe ukłucie jak przy zastrzyku-po godzinie sprawdzono opatrunek i mogłam wrócić do domu przez 3 dni nosiłam tylko opatrunek uciskowy- po całym zabiegu nie ma śladu właściwie natychmiastowy powrót do normalnego funkcjonowania zero dyskomfortu

odpowiedz

0
0
~Mara 2014-04-06 (23:53) 1 rok 10 miesięcy 4 dni 5 godzin i 26 minut temu

w dniu 1 kwietnia miałam biopsje grubo igłową,wszystko trwało u mnie 1 godz,co mogę powiedzieć,co jest w tym najgorsze to wyczekiwanie i stres jak to będzie,nadeszła moja kolej,weszłam kazali mi sie rozebrać do połowy i przeraziło mię łózko z dziurą 2 lekarzy anestezjolog i pielęgniarka asyst,położenie sie na brzuchu i mówili co beda robić cała godzinę leżałam bez ruchu,poczułam wkucie to znieczulenie a później moja głowa była skierowana w komputer oni robili ja leżałam ,ale czułam tylko szczypanie po całej godz kazali czekać na opis przebiegu, czułam sie dobrze,ze pracuje fizycznie ciężko dali mi dwa dni pooperacyjnego zwolnienia na które musiałam czekać 2,5 godziny i powiedzieli ze jeżeli chce zwolnienie to mam iść do lekarza w swojej przychodni,w tym czasie gorączkowałam pierś zaczęła bolec ,lekarz dał mi zwolnienie ok 2tyg nadal boli biorę antybiotyk a na opatrunek chodzę do ośrodka zdrowia i nadal jest coś nie tak bo czuje ból taki jak by ktoś mi wbijał igłę,a pierś jest cała u dołu sina teraz już róż no kolorowa,a teraz mnie dołuje stres przed wynikiem 2 tyg czekania i ja miałam zaraz isc do pracy fizycznej gdzie dźwigam ciężary,paranoja kochani walczmy o zdrowie bo mamy je jedno,strach ma wielkie oczy jedynie,nic strasznego...

odpowiedz