FitnessStres a próby poczęcia dziecka

Stres a próby poczęcia dziecka

Stres a próby poczęcia dziecka
10.05.2010 14:39, aktualizacja: 13.05.2010 14:17

Ostatnio przeczytałam, że przyczyną trudności przy zajściu w ciążę może być również stres i problemy natury psychicznej. Jak wygląda wizyta u psychologa osoby, która stara się o dziecko? Jakich pytań mogę się spodziewać?

Od wielu miesięcy staram się z mężem o dziecko. Niestety jeszcze się nie udało. Zrobiliśmy wszystkie wymagane badania i okazało się, że nie ma przeszkód, żebyśmy mogli mieć dzieci. Ostatnio przeczytałam, że przyczyną trudności przy zajściu w ciążę może być również stres i problemy natury psychicznej. Jak wygląda wizyta u psychologa osoby, która stara się o dziecko? Jakich pytań mogę się spodziewać? Czy powinnam wybrać się do psychologa razem z mężem? Marta

Witam! Tak jak Pani napisała, z medycznego punktu widzenia nie ma przeciwwskazań do zajścia w ciąże, jest to bardzo dobra informacja i należy z niej się cieszyć. Niekiedy jednak pary starające się o dziecko po usłyszeniu takiej informacji zaczynają poszukiwać w literaturze, czy też w Internecie nowych badań jakim mogą się poddać i innych możliwych przyczyn braku zapłodnienia. Często czytają smutne historie par starających o dziecko przez długie lata. Te poszukiwania mogą powodować lęk, zwiększać napięcie, wzmagać poczucie bezsilności - a takie stany psychiczne z pewnością nie służą płodności.

Proponuję na razie zaprzestać szukania nowych informacji dotyczących trudności przy zajściu w ciążę. Zamiast tego skupić się na sobie, na własnych potrzebach, które od czasu starania się o dziecko zostały przełożone na dalszy plan. Spróbujmy bardziej zadbać o siebie, nawet troszkę "porozpieszczać" się. Pielęgnujmy dobrą relację z partnerem. Może warto też pomyśleć o jakimś wspólnym urlopie? W szczególności powinny o tym pamiętać osoby starające się o dziecko, bo żaden czynnik psychiczny nie sprzyja tak bardzo płodności, jak poczucie zadowolenia i bezpieczeństwa. Warto też bardziej dokładnie przyjrzeć się naszym przekonaniom odnośnie rodzicielstwa, ciąży i porodu. Czasami może się okazać, że wytworzyły się w nas jakieś negatywne postawy, które tworzą blokadę psychiczna utrudniającą poczęcie. Porozmawiajmy o tym ze swoim partnerem, poznajmy jego zdanie, może to on ma jakieś obawy, złe doświadczenia. Jeśli w toku naszych przemyśleń pojawią się jakieś niepokojące nas problemy, z którymi nie wiemy jak sobie
poradzić, może warto wtedy skorzystać z pomocy specjalisty. Na pierwszym spotkaniu konsultacyjnym psycholog będzie zadawał pytania pomagające lepiej zrozumieć naturę problemu. Na następnych spotkaniach zostanie omówiony problem i zaproponowane metody wspólnej pracy.

Jeśli nasze trudności dotyczą relacji w związku zawsze warto iść do terapeuty wspólnie i pod fachowym okiem eksperta przyjrzeć się naszemu małżeństwu, a w szczególności temu, jak się ze sobą komunikujemy!

Proszę pamiętać że dobre nastawienie to już połowa sukcesu.

Zuzanna Jędrzejczyk

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także