Czym zajmują się streetworkerzy?

Sylwia Rost / 05.02.2013
WP.PL>
 AAA
Czym zajmują się streetworkerzy?
- Czterech już tu zamarzło. Przeżyłem wszystkich - mówi mężczyzna ubrany w stare łachy, leżący na rozwalającym się materacu gdzieś za kontenerami na śmieci. Przez prowizorycznie wykonany dach kapie woda, wszędzie walają się stare puszki. – A może jednak pójdziesz do schroniska? W końcu najesz się, ogrzejesz – pyta Marta, młoda, ładna dziewczyna. – Nie. Wolę tu zostać – odpowiada mężczyzna bez entuzjazmu. W takich warunkach żyje kilkaset osób tylko w Gdańsku. Nad ich losem czuwają streetworkerzy. Kim są i czym się zajmują?
To młodzi ludzie. Chociaż przeważnie skończyli studia na kierunkach związanych z pracą socjalną lub pedagogiką, tak naprawdę nie liczy się ich wykształcenie. Można skończyć studia, zrobić kursy, a i tak mało kto wytrzymuje długo w takiej pracy. Bo kto wybrałby jako źródło zarobkowania chodzenie po śmietnikach, ogródkach działkowych i pustostanach, poszukiwanie bezdomnych i zachęcanie ich do tego, żeby przenieśli się do schroniska? To zadanie tylko dla ludzi z pasją i wyjątkową siłą ducha.
Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie zatrudnia czterech streetworkerów. W parach patrolują całe miasto. Szukają bezdomnych, sprawdzają, co się u nich dzieje, zachęcają do przeniesienia się do placówek. Często spotykają się z odmową, czasem z niewybrednymi komentarzami. To ich dodatkowa praca, ponieważ fundusze na streetworkerów są przeważnie tylko zimą. Tymczasem statystyki pokazują, że liczba bezdomnych ciągle rośnie i coraz więcej z nich potrzebuje pomocy.

Dzień na ulicy

- Specjalnie wzięliśmy cię do centrum Gdańska, żebyś zobaczyła prawdziwe serce miasta – mówi Darek Skubakowski, streetworker. Wraz z Martą Milewczyk od dwóch miesięcy regularnie patrolują miasto. Można odnieść wrażenie, że znają tutaj każdy zakamarek, każdy śmietnik, każdą klatkę schodową. – Na początku posługiwaliśmy się mapą, która przedstawiała miejsca zamieszkane przez bezdomnych. Potem sami obeszliśmy chyba każdy kawałek miasta – tłumaczy Marta. – To jeden z ciekawszych elementów tej pracy. Znamy miasto jak własną kieszeń.

Darek aktualnie studiuje w Wyższej Szkole Społeczno - Ekonomicznej w Gdańsku (WSSE) pedagogikę opiekuńczo-wychowawczą. Pracuje od pół roku w noclegowni dla bezdomnych. Marta mówi, że nie skończyła żadnych studiów. – Spytałam o pracę w schronisku i przyjęli mnie. Tak naprawdę nie chodzi tutaj o wykształcenie. Do tego człowiek nadaje się albo nie – mówi. – Wiele osób pojawiało się w tej pracy tylko na chwilę. Nie wytrzymywały.

Najbardziej nurtuje mnie pytanie, jak bezdomnym udaje się przetrwać zimę. Jakim cudem spędzają całe miesiące na mrozie, na którym przeciętny człowiek wytrzymuje ledwie kilkanaście minut i marzy, żeby schować się do ciepłego domu? Kilka dni wcześniej Dominik Kwiatkowski, specjalista do spraw projektów Koła Gdańskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, tłumaczy mi, jak działa pomoc społeczna. Co prawda w schroniskach i noclegowniach nie przyjmują osób nietrzeźwych, jednak zimą często robi się wyjątki. Wielu bezdomnych przenosi się więc do placówek przynajmniej na najgorszy okres. Są jednak osoby, które mimo mrozów postanawiają zostać na ulicy. Ciężko im zrezygnować z picia.

Darek i Marta, którzy praktycznie codziennie mają bezpośredni kontakt z bezdomnymi, są bardziej bezpośredni. – Ostatnio jeden mężczyzna miał 5,5 promila alkoholu we krwi – wspominają. – Zwykły człowiek, gdyby wypił taką ilość alkoholu, już by nie żył. A on całkiem nieźle się trzymał i całkiem normalnie rozmawiał.

Dowiaduję się, że bezdomni piją praktycznie wszystko. Od tanich win, przez denaturat przesączany przez chleb, po olej napędowy. – Oczywiście wywołuje to nieodwracalne zmiany w mózgu – tłumaczy Marta. – Z ludźmi w tak zaawansowanym stadium alkoholizmu trudno się dogadać – dodaje. To dlatego wielu z nich zamarza na ulicy. Nie czują chłodu i nie przeszkadzają im złe warunki. I właśnie dlatego tak ważna jest pomoc streetworkerów.

Idziemy szybkim krokiem, przemierzamy główne ulice miasta. Marta i Darek są pogodni, żartują, sypią anegdotami jak z rękawa. Od razu widać, że mają dobre podejście do ludzi. Nagle skręcamy w jakiś zaułek. Śmietnik, porozstawiane kontenery, a w środku kobieta i trzech mężczyzn. – To pani Wiola, którą nazywamy królową ulicy – tłumaczy Marta. – Bardzo ją lubimy. Mieszka tu już cztery czy pięć lat. Mówi, że nigdzie się stąd nie rusza. Twierdzi, że nie nadaje się do życia w schronisku.

Idziemy odwiedzić panią Wiolę i jej towarzyszy. Około 60-letnia kobieta ma tylko jeden ząb. Oprócz tego nie różni się niczym od przeciętnego przechodnia. Porządnie ubrana, czysta, schludna. Zaprasza nas do swojego „domu”. Stolik, szafka, dwa stare materace. Wszystko ułożone jak pod linijkę. Pod stołem tanie wino wypite do połowy. – Sprzątam tu regularnie. Układam, zamiatam, ścielę łóżko, porządkuję szafę – mówi pani Wiola. - Myję się i piorę ubrania w sopockim Caritasie. Nigdzie się stąd nie ruszam.

Polub WP Kobieta na Facebooku

1 2 3 4 z 4 następna
oceń
tak 13 34.21%
nie 25 65.79%

Galerie


Opinie (135)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~majka 2013-03-13 (08:37) 2 lata 10 miesięcy 23 dni 19 godzin i 9 minut temu

wstyd podkreslac komus wiek .ludzie starsi to po 70 ce

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

11
15
~luba 2013-02-05 (18:35) 3 lata 9 godzin i 11 minut temu

Możemy bezdomnym pomóc także swoją modlitwą za nich.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

1
1
~doberman3 2013-05-15 (02:04) 2 lata 8 miesięcy 22 dni 1 godzinę i 42 minuty temu

podziwiam was jesteście potrzebni oby więcej takich ludzi było

odpowiedz

11
2
Leśnik z Bieszczad 2013-02-05 (18:44) 3 lata 9 godzin i 2 minuty temu

Polacy to jednak małpy "street workerzy- tak jakby nie można napisać pracownicy socjalni choćby ale nie bo musi być po " zagranicznemu " wstyd .

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

1
0
~mis 2013-03-13 (09:53) 2 lata 10 miesięcy 23 dni 17 godzin i 53 minuty temu

Kwiatkowski ,musze ci powiedziec jedna rzecz ty nie podkreslaj ludziom wieku ze jak ktos ma 50 czy 60 lat i od kilku lat mieszka na ulicy i nie ma dostepu do opieki zdrowotniej to nie ma szansy na rynku pracy.Tak samo moze dyc w twoim przypadku.Dzisiaj masz prace jutro ja gubisz i jestes tez bezdomny mimo ze masz 20 lat tez stracisz wszystko i prawo do opieki spolecznej tez . nie badz taki aj waj.

odpowiedz

15
46
~Miasto z Morza 2013-02-05 (13:55) 3 lata 13 godzin i 51 minut temu

Taki syf tylko u gdańszczurów, my na nich mówimy Warszawiaki Północy!!!!

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

1
1
~Piniol 2013-02-06 (06:32) 2 lata 11 miesięcy 30 dni 21 godzin i 14 minut temu

Bezdomność może dotknąć każdego, nawet tego kto teraz jest milionerem. Los często lubi robić sobie żarty. Każdy z bezdomnych kiedyś nim nie był, miał rodziców, chodził do szkoły, miał pracę i rodzinę a teraz nic. Tylko ludzie o płytkim umyśle nie zdają sobie z tego sprawy że za kilka lat mogą pisać o nich tak samo jak oni dzisiaj o obecnych bezdomnych.

odpowiedz

2
1
~Heliotrop 2013-02-05 (22:52) 3 lata 4 godziny i 54 minuty temu

To wszystko dzieje się w XXI wieku w kraju, który leży w środku Europy. Polska ma pieniądze na utrzymywanie spasionego kleru a nie ma pieniędzy na ludzi umierających na ulicy, na głodne dzieci, na zasiłki dla bezrobotnych, a będzie jeszcze gorzej. Dziś na ulicy zasłabł człowiek i leżał kilka godzin, bo nie było karetki. To jest pogardzanie zwykłym człowiekiem. Gdzie jest Wałęsa, dlaczego nie walczy o dobro człowieka, tylko dyrdymały wygłasza.

odpowiedz

15
4
~zuzanna 2013-02-05 (16:22) 3 lata 11 godzin i 24 minuty temu

czy kler czynił starania o budowę domu socjalnego dla bezdomnych !!! TO SĄ LUDZIE a miłośc bliźniego to najważniejsze przykazanie w kościele katolickim !!!!!!1

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
1
~olaf 2013-02-05 (18:48) 3 lata 8 godzin i 58 minut temu

Odpłatność : Pobyt w domu dla bezdomnych jest odpłatny, uzależniony od dochodu osoby/ rodziny . Pełny miesięczny koszt pobytu i wyżywienia w Domu wynosi 498,37 zł.( bez wyżywienia 370,27 zł.) Odpłatność ustalona jest wg zasad określonych w Uchwale Rady Miejskiej w Bielsku-Białej nr XXXVI/1132/2004 z dn. 16 listopada 2004 roku. w innych miastach jest podobnie

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi