Dziewczęta z Falenicy - prawdziwa sztuka w "poprawczaku"

Aneta Wawrzyńczak / 30.01.2013
WP.PL
 AAA
Dziewczęta z Falenicy - prawdziwa sztuka w "poprawczaku"
Dziewczyny z przeszłością i bez przyszłości – tak mówią o nich ludzie. A nawet jeśli nie mówią głośno, to przynajmniej tak myślą. Bo właściwie co komu po takiej dziewczynie: wychowanej najpierw przez ulicę, a później przez zakład poprawczy? Dziewczęta z zakładu w Falenicy udowadniają jednak, jak bardzo pozory mylą. Śpiewają, piszą teksty piosenek, opiekują się niepełnosprawnymi dziećmi. I planują szczęśliwą przyszłość.
Duży, zadbany, otoczony wysokim murem budynek na obrzeżach Warszawy. Na podwórku przykryte śnieżną pierzyną huśtawki. Brama na dzwonek, drzwi zamykane na klucz. To Schronisko dla Nieletnich i Zakład Poprawczy Warszawa-Falenica.
Trwa popołudniowy dyżur, kilka nastolatek uwija się, myjąc podłogi i ustawiając krzesła w świetlicy. Przez ściany gabinetu dyrektora przebija się anielski głos. To Maja, drobna blondynka z buzią aniołka. Śpiewała od dziecka, ale dopiero w zakładzie zaczęła sama pisać piosenki. Wszystko dzięki Lenie Rogowskiej.

Na wszystko jest sposób

Skąd wy, chłopcy, wiecie, że ja miałam dziecię.
Przecież jestem czysta jak róża w bukiecie. (…)

Dzieci moje, dzieci, mam ja was za śmieci.
Jak mi podrośniecie, to robić będziecie

(Piosenki ludowe, projekt: „Ćmy i kołysanki”)

Lena Rogowska jest teatrolożką, filozofką, trenerką antydyskryminacyjną. Ponad pięć lat temu wraz z grupą animatorów kultury i artystów założyła Stowarzyszenie Praktyków Kultury. Wcześniej jednak zaczęła pracę z tzw. trudną młodzieżą. Zupełnie przypadkowo. – To jakoś samo do mnie przyszło – mówi.

W czasie studiów występowała w teatrze niezależnym Remus. Warszawska Praga, stare kamienice, bandy dzieciaków szwędające się po podwórkach, a pośrodku tego wszystkiego oni – grupa młodych zapaleńców. Podczas prób chłopcy rzucali kamieniami w okna, raz ukradli wiertarkę i monocykl.

– Mieli rację. To było ich podwórko, my tam wtargnęliśmy nieproszeni. Byliśmy intruzami. Wydawało nam się, że ładnie śpiewamy, a my po prostu wyliśmy. Poczułam, że powinniśmy zapracować sobie na możliwość przebywania tam na równych prawach – uważa Lena.

Jako „wkupne” przynieśli szczudła. – Najpierw dzieciaki były nieufne, a później zajarały się nimi – wspomina animatorka. Wtedy postanowiła pójść o krok dalej. Zaczęła pracę w Grupie Pedagogiki i Animacji Społecznej Praga-Północ. Jeden z jej kolegów z wymyślił, żeby popracować z dziećmi w ramach czarnego teatru. Czyli zrobić nie „zwyczajne” przedstawienie, tylko magiczny spektakl: ciemność, czarne kostiumy, lampy ultrafioletowe, odblaskowe elementy i efekty rodem z filmu albo gry komputerowej.

Wcześniej jednak trzeba było przejść dziesiątki prób. Te były trudniejsze niż praca na podwórku, bo dla chłopców nie do wyobrażenia było, żeby rządziła nimi baba, a dziewczynki powoli się wykruszały. Jedna jedyna, która się ostała, była popychadłem całej grupy. – Strasznie mnie to zabolało. Poczułam, że życie dziewczyn na Pradze jest bardzo trudne, bo poza tym, co widzą wokół, czyli że kobiety są od tego, żeby rodzić dzieci, gotować, sprzątać, prać i malować paznokcie, nie mają pomysłu na siebie. Dlatego chciałam im jakoś pomóc, skupić się tylko na nich – wyjaśnia Lena.

Została na Pradze, ale jednocześnie zaczęła naukę na krakowskiej Akademii Treningu Antydyskryminacyjnego. Aż któregoś dnia wymyśliła autorski projekt: piosenki ludowe śpiewane przez kobiety z domu samotnej matki. Takie bardzo życiowe, na przykład o dziewczynie, która urodziła dziecko, ale je wyrzuciła. Albo o matce, która nie kocha swoich dzieci.

Lena usiadła z książką telefoniczną na kolanach i obdzwaniała wszystkie tego typu placówki w Warszawie i okolicach. Wszędzie słyszała to samo: „To się nie uda”. I wtedy zadzwoniła do Schroniska dla Nieletnich i Zakładu Poprawczego w Falenicy.

Polub WP Kobieta na Facebooku

1 2 3 4 5 z 5 następna
oceń
tak 29 87.88%
nie 4 12.12%

Galerie


Opinie (21)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~misiek 2013-02-06 (19:07) 3 lata 5 dni 17 godzin i 52 minuty temu

dzieki tym dziewczyna promuja wlasne dupska..

odpowiedz

0
0
~diabeł na salonach 2013-01-31 (00:47) 3 lata 12 dni 12 godzin i 12 minut temu

Przeczytałem, trochę mokro w oczach, to chyba ta cebula krojona przed godziną....

odpowiedz

1
0
~asik 2013-01-30 (22:30) 3 lata 12 dni 14 godzin i 29 minut temu

Wielki szacunek dla dziewczyn. Warto żyć i walczyć o normalne życie a przede wszystkim spełniać marzenia mimo tego co Was spotkało złego. Powodzenia !!!

odpowiedz

4
0
~Mika 2013-01-30 (21:59) 3 lata 12 dni 15 godzin i 1 minutę temu

Niszczymy sobie życie sami. Dziewczyny, naprawdę warto powalczyć o siebie. I tylko o siebie. Jeśli to potrafimy, to i życie bliskich będzie dobre! Powodzenia!

odpowiedz

25
9
~xxxx 2013-01-30 (21:01) 3 lata 12 dni 15 godzin i 58 minut temu

MARGINES SPOŁECZNY TO JEST !!!!!!tusk!!!!!!

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

2
0
~robert 2013-01-30 (21:58) 3 lata 12 dni 15 godzin i 1 minutę temu

Ludzie mający $ powinni wspierac domy dziecka , grupę ludzi która chce coś osiągnąc w poprawczaku - przecież to sama satysfakcja że sie komuś pomaga . A tym bardziej jak obejrzałem ich nagranie na yt wielki szacunek i oby tak dalej .. A ekipie z Falenicy życzę powodzenia w życiu :-)

odpowiedz

4
0
~sadsa 2013-01-30 (21:26) 3 lata 12 dni 15 godzin i 33 minuty temu

Mi nauczyciele codziennie gadają , że nic nie osiągnę ;d a mam zespół punkowy który już w bieszczadach jest znany :D

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

23
0
~pko60 2013-01-30 (21:08) 3 lata 12 dni 15 godzin i 51 minut temu

kilkanaście lat więzienia wiele beczek wypiłem alkoholu .... młode lata bunt ... dziś nie pije i wiem ze jestem alkoholikiem to choroba od 16 lat nie wszedłem w konflikt z prawem można zmienić przeznaczenie... mozna jeśli się chce zmiana towarzystwa nawyków ,przyzwyczaień itd... nie mówię ze zapomnieć o kumplach ale jeśli widzę ze ktoś się niszczy degraduje to czy ja muszę tez... jeśli jesteś człowiekiem musisz mieć swoje zdanie ... do wszystkiego potrzebna jest motywacja .... szacun dla ludzi warto nie pić

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
0
~Pablo 2013-01-30 (21:16) 3 lata 12 dni 15 godzin i 43 minuty temu

co to za blondynka na zdjeciu z występu?

odpowiedz

0
0
~trenerka 2013-01-30 (21:14) 3 lata 12 dni 15 godzin i 45 minut temu

zobaczcie to chłopcy i dziewczeta ;) abs2.pl

odpowiedz