Koniec ze strachem przed prowadzeniem samochodu

Anna Loska / 11.03.2014
WP.PL>
 AAA
Koniec ze strachem przed prowadzeniem samochodu
Prawo jazdy leży od kilku lat na dnie szuflady. Chociaż teoretycznie umiesz jeździć, boisz się wsiadać za kółko. Amaksofobia, bo tak nazywa się lęk przed kierowaniem samochodem, o wiele częściej dotyka kobiet. Na szczęście są sposoby, aby poradzić sobie z tym problemem.
Fora internetowe aż huczą od dyskusji na temat strachu przed wsiadaniem za kierownicę, a autorkami większości tych postów są kobiety. Panie boją się samochodów, pomimo iż wcale nie są złymi kierowcami – według statystyk prowadzonych rokrocznie przez policję, jedynie jedna piąta wypadków na drogach spowodowana jest przez kobiety. Jeździmy z reguły wolniej i bezpieczniej, w dodatku bardziej niż mężczyźni szanujemy przepisy drogowe. Skąd więc bierze się w nas strach przed prowadzeniem samochodu i jak go pokonać?
Dlaczego kobiety nie chcą jeździć?

Niechęć do samochodu wydaje się mieć kilka źródeł. Po pierwsze, w grę wchodzą przyczyny ekonomiczne. Rodzinę nie zawsze stać na dwa samochody, a „tym kimś”, kto rezygnuje z własnego auta najczęściej jest żona.

Po drugie, posiadając jeden samochód na dwoje zwykle jest tak, że podczas wspólnych podróży to facet kieruje, kobieta więc ma o wiele mniejsze doświadczenie. Nie spędza tak dużej ilości czasu za kółkiem jak jej mąż, stąd też poczucie niepewności na drodze.

Po trzecie, psychologia kobieca ma to do siebie, że o wiele łatwiej wizualizuje sobie niektóre zagrożenia. Panie prędzej są w stanie sobie wyobrazić, że mogą kogoś potrącić lub spowodować niebezpieczną sytuację na drodze (stąd też pośród płci pięknej zauważa się mniej amatorek szybkiej jazdy niż wśród panów).

Po czwarte, jak podkreśla francuska neuropsycholog Estelle Schitt, specjalizująca się w psychologii zachowań za kierownicą, kobiety nieco gorzej niż mężczyźni radzą sobie z koordynacją własnych ruchów oraz obrazów rejestrowanych przy pomocy wzroku. Dlatego też w niektórych sytuacjach na drogach, szczególnie w natężonym ruchu miejskim, mogą napotkać problemy.

Jak jednak podkreśla specjalistka, istnieją rozwiązania, aby zminimalizować tę nierówność płciową – kupując np. samochód z automatyczną skrzynią biegów, która znacznie ułatwia prowadzenie pojazdu. Lęk nie powinien być jednak powodem do zarzucenia pomysłu, aby samodzielnie jeździć samochodem – własne auto to przede wszystkim wygoda i niezależność. Dlatego zamiast skupiać się na negatywnych emocjach, jakie wywołuje w nas myśl o jeździe samochodem, lepiej zastanowić się, jak ten strach pokonać bądź zminimalizować na tyle, że nie będzie nam przeszkadzał w jeździe.

Polub kobieta.wp.pl na Facebooku

1 2 z 2 następna
oceń
tak 9 50%
nie 9 50%

Galerie


Opinie (24)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

17
0
~kierowca 2014-03-12 (01:36) 5 miesięcy 17 dni 1 godzinę i 55 minut temu

Tu nie chodzi o jakiś irracjonalny strach a bardziej o to czy czasem jakiś wariat nagle nie wyjedzie z bocznej drogi przed samą maską. O siebie jestem spokojny. Może nie jestem mistrzem kierownicy ale jeżdżę bezpiecznie. Za to jak widzę co inni wyprawiają i jak beztrosko traktują przepisy to jadę samochodem zestresowany jak Baumgartner przed skokiem w stratosferze.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

15
54
~mieszko 2014-03-12 (00:21) 5 miesięcy 17 dni 3 godziny i 10 minut temu

"Jeździmy z reguły wolniej i bezpieczniej, w dodatku bardziej niż mężczyźni szanujemy przepisy drogowe". Marysiom wydaje się, że jak będą jeździć wolniej to będzie bezpieczniej. Potrząśnijcie głową - może oprócz fryzury ostała się jeszcze jakaś szara komórka - NIE JESTEŚCIE NA DRODZE SAME i droga to nie miejsce do spacerów. Przyjmijcie do wiadomości, że są tacy którzy na niej (na tej drodze) pracują albo mają do przejechania jeszcze kilkaset kilometrów i nie mają czasu ani ochoty na toczenie się za jadącą "bezpiecznie" marysią. Przy waszej spostrzegawczości, wyobraźni przestrzennej i zdolności przewidywania powinnyście mieć zakaz prowadzenia ... wózka dziecinnego w odległości mniejszej jak 10 od drogi publicznej - nie mówiąc o samochodzie. Posiadanie prawa jazdy traktujecie jak potwierdzenie waszego wyemancypowania. Znajdźcie sobie inną formę - dlaczego wybrałyście akurat drogę. W ciągu ostatnich dwudziestu lat liczba samochodów wzrosła kilkunastokrotnie a sieć dróg powiększyła się o ułamek procenta. Do tego wszystkiego ilość zawalidróg wzrosła kilkadziesiąt razy.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

2
0
~roxy 2014-03-14 (09:27) 5 miesięcy 14 dni 18 godzin i 4 minuty temu

W nowych suzuki swift instruktor posiada tylko hamulec, nie ma juz sprzegla

odpowiedz

3
1
~graszka 2014-03-13 (07:21) 5 miesięcy 15 dni 20 godzin i 10 minut temu

Jeżdżę jak p... ale co tam, kiedy trzeba udaję (choć nie muszę) głupią blondynę

odpowiedz

2
8
~kobieta 2014-03-12 (04:58) 5 miesięcy 16 dni 22 godziny i 33 minuty temu

Nigdy w życiu nie miałam stracha przed prowadzeniem samochodu i w ogóle rzadko miewam stracha, szanuję facetów silnych z charyzmą. Czego nie lubię??? A no - pętaków na drodze. Poradzę sobie z każdym... no, prawie z każdym więc lepiej ze mną nie zadzieraj, bo wylądujesz w rowie :) Pozdrawiam. Judyta

odpowiedz

13
27
~mike 2014-03-12 (00:06) 5 miesięcy 17 dni 3 godziny i 25 minut temu

TO DLATEGO FACECI ŻĄDZA ŚWIATEM!!

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

6
3
~Belotto 2014-03-12 (01:13) 5 miesięcy 17 dni 2 godziny i 18 minut temu

Jako kierowca zawodowy, rzygam siedzeniem za kółkiem, jak z żoną gdzieś jedziemy to zawsze ona prowadzi

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

14
0
xvb 2014-03-12 (02:57) 5 miesięcy 17 dni i 34 minuty temu

Lęk przed prowadzeniem samochodu wzbudził we mnie najpierw ojciec a potem mąż. To prawda, że widzimy, my kobiety inaczej. Ale mężczyźni nie chcą przyjąć tego do wiadomości i nie potrafią absolutnie zrozumieć, że trzeba dostosować sposób jazdy do swoich ograniczeń i możliwości. Wyśmiewał mnie ojciec i nawet matka, która nie prowadzi, kiedy mówiłam, że wolę nadrobić drogi dobrze oświetloną katowicką niż pultać się poznańską bez zaznaczonego pobocza. Teraz się nauczyłam, że ja wyznaczam priorytety kiedy ja prowadzę i wybieram takie drogi, gdzie czuję się wygodniej i jest mi łatwiej. To jest racjonalne. A na parkingu czasem robię 3 podejścia do parkowania tyłem i wcale się tego nie wstydzę. To co, że facetom to łatwiej przychodzi? Nic to nie znaczy. Jak jadę z dzieckiem, to ono ma do mnie zaufanie i wie, że go bezpiecznie dowiozę do celu. Lubię rozwinąć prędkość tylko na autostradzie, gdzie naprawdę są do tego warunki.

odpowiedz

38
1
~Ono 2014-03-12 (00:24) 5 miesięcy 17 dni 3 godziny i 7 minut temu

Tytuł absolutnie nieadekwatny do treści artykułu ....

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

6
3
~Nick 2014-03-12 (01:45) 5 miesięcy 17 dni 1 godzinę i 46 minut temu

Jeżeli kobieta się boi prowadzić, to niech zrezygnuje z ambicji zostania kierowcą i pozwoli prowadzić innym, bo strach całkowicie nie ustąpi - może się zmniejszyć na tyle, że w normalnych warunkach jakoś dojedzie do celu, ale wystarczy nagła niespodziewana sytuacja, zaskoczenie, żeby strach znowu się pojawił i przez nieprzewidywalną reakcję doprowadził do wypadku.

odpowiedz

35
2
~Klin 2014-03-12 (00:36) 5 miesięcy 17 dni 2 godziny i 55 minut temu

Moja żona znakomicie jeździ samochodem, zwykle na wakacje sadzam ją za kierownicą i mam czas podziwiać krajobrazy. Jeździ pewnie i żwawo bez zbędnej brawury. Jeździłem sporo z racji zawodu nawet ponad 100 000 km rocznie. Przejechałem grubo ponad milion ale nigdy nie powim że jestem znakomitym kierowcą bo co to właściwie oznacza? Na drodze jest tyle zmiennych zytuacji że trzeba mieć jeszcze sporo szczęścia.

odpowiedz

12
5
~vvvv 2014-03-12 (00:30) 5 miesięcy 17 dni 3 godziny i 1 minutę temu

opier*olić pento najpierw

odpowiedz

Twoja historia

opisz swoją historię
imieniny

Horoskop

wybierz znak zodiaku wybierz znak zodiaku
baran byk bliźnięta rak lew panna waga skorpion strzelec koziorożec wodnik ryby

\\ codzienny 29.08.2014

Baran 21.03-20.04

Pustelnik. Przed Tobą bardzo trudny i ważny dzień. Będziesz musiał podjąć wiele istotnych decyzji, licząc tylko na samego siebie. Już pora, abyś zastanowił się nad sensem i jakością swojego związku i podjął decyzje o jego dalszym losie. To dobry moment, żebyś zakończył wszelkie stare sprawy i znajomości, które to nic ważnego nie wnoszą w Twoje życie. Odpocznij, wycisz się i pozwól sobie na chwilę wytchnienia w samotności.

\\ codzienny 29.08.2014

Byk 21.04-20.05

Rycerz Pucharów. Dziś zawalcz o swoje szczęście i zapomnij, czym jest stan samotności. Śmiało zacznij szukać miłości. Lato sprzyja uczuciowości, więc i Ty wybierz się na miłosne podboje. Wykaż się inicjatywą i zacznij zabiegać o względy przyszłego partnera. Pokaż drugiej osobie, że jesteś nią zainteresowany, nie bój się okazywania uczuć i wyrażania emocji.

\\ codzienny 29.08.2014

Bliźnięta 21.05-21.06

Koło Fortuny. Dzień sprzyja podejmowaniu mądrych decyzji finansowych. Masz sporą szansę na pomnożenie swojego majątku. Możesz zaprezentować się otoczeniu z całkiem innej strony, której to oni jeszcze nie widzieli. Jeżeli masz jakieś zaległości, to dziś jest doskonały dzień, aby je nadrobić. Czekają Cię niespodziewane, ale bardzo miłe spotkania towarzyskie.

\\ codzienny 29.08.2014

Rak 22.06-22.07

Kochankowie. W Twoim życiu pojawić może się osoba, która to wywróci Twój świat do góry nogami. Dzięki niej zapragniesz kochać i być kochanym. Wzbudzi ona w Tobie pożądanie, chęć bliskości, romansu, flirtu i erotycznych doznań. Ta znajomość, wzajemna fascynacja, może przerodzić się w miłość, trwały związek, który to zakończy się ślubem i powiększeniem rodziny. W pracy zacznij działać w grupie, licz się ze zdaniem i pomysłami innych osób, pozwól im się wykazać, a wówczas masz spore szanse, by zrealizować swoje cele i odnieść sukces.

\\ codzienny 29.08.2014

Lew 23.07-23.08

Dziesiątka Buław. Dziś możesz odczuwać zmęczenie, przygnębienie, osłabienie organizmu, poczucie przytłoczenia nadmiarem obowiązków, to znak, że już pora coś w swym życiu zmienić. Nie bierz na siebie zbyt wielu obowiązków, gdyż szef ani pracownicy nie docenią Twojego oddania i zaangażowania w stosunku do firmy. Zrób tylko to, co do Ciebie należy, a potem pozwól sobie na chwilę wytchnienia. Nie pracuj ponad swoje siły. Wolny czas zarezerwuj dla rodziny i przyjaciół, całkowicie odcinając się od spraw zawodowych.

\\ codzienny 29.08.2014

Panna 24.08-22.09

Piątka Mieczy. Dzisiejszy dzień okazać się może pełen negatywnych emocji. Uważaj na wszelkie przejawy agresji, konflikty i spory. Nie przyjmuj postawy wojowniczej, zawzięcie nie walcz o swoje racje, gdyż upór nic Ci nie da, tylko zaostrzy sytuację. Nie dolewaj oliwy do ognia, lecz poszukaj kompromisu. Cierpliwością, opanowaniem i stoickim spokojem więcej uda Ci się dziś załatwić.

\\ codzienny 29.08.2014

Waga 23.09-23.10

Świat. Już od rana staniesz się prawdziwym optymistą i na każdym kroku zachwycać się będziesz pięknem świata. Sumiennie wywiązywać się będziesz ze złożonych obietnic i podjętych decyzji. Będziesz bardziej spokojny, życzliwy, uśmiechnięty i otwarty na ludzi. Odnajdziesz swoje miejsce na ziemi, gdzie poczujesz się szczęśliwy i bezpieczny. Twój urok i wdzięk sprawią, że uda Ci się dziś załatwić każdą sprawę.

\\ codzienny 29.08.2014

Skorpion 24.10-22.11

Cesarz. Dzisiaj uważaj na swoje zachowanie, abyś nie wykorzystywał swojej pozycji i nie nadużywał władzy. Traktuj ludzi z szacunkiem i życzliwością. Zadbaj o spokój i równowagę wewnętrzną oraz nie podejmuj żadnych pochopnych decyzji. Zamiast wydawać pieniądze, to zacznij je oszczędzać, myśląc o przyszłości. Uważaj na swoje zdrowie, bo mogą się pojawić dolegliwości związane z niewłaściwym siedzącym trybem życia lub nieodpowiednią dietą.

\\ codzienny 29.08.2014

Strzelec 23.11-21.12

Dziewiątka Buław. Dzisiaj postaraj się być bardziej rozważnym i ostrożnym człowiekiem. Swoją postawą nie prowokuj losu. Skup się na powierzonych Ci zadaniach, zamiast niepotrzebnie się martwić na zapas. Unikaj pesymizmu i czarnych myśli, podchodź do życia bardziej racjonalnie i spokojnie. Postaraj się często uśmiechać i uwierz w siebie, a Twój pesymistyczny nastrój szybko minie.

\\ codzienny 29.08.2014

Koziorożec 22.12-20.01

Słońce. Twoje rozbudzone ambicje i talenty twórcze sprawią, że zaczniesz dążyć do samorealizacji i spragniony będziesz sukcesu. Uda Ci się zrealizować wszelkie życiowe plany. To doskonały moment na podejmowanie ważnych decyzji finansowych i powiększenie zasobów materialnych. Jest to wspaniały dzień na nawiązywanie nowych znajomości i więzi oraz pielęgnowanie i umacnianie relacji już istniejących. Czeka Cię silne, piękne, trwałe uczucie, prawdziwa, szczera miłość.

\\ codzienny 29.08.2014

Wodnik 21.01-19.02

As Buław. Dziś zatroszcz się o swój dom. To doskonały moment, byś zrobił w nim większe porządki lub dokonał drobnych napraw. Sprzątanie i wszelkie naprawy pójdą Ci jak spłatka. Sprawią one, że wprowadzisz w domu ład i przyjemną atmosferę. Znowu miło będzie Ci w nim mieszkać.

\\ codzienny 29.08.2014

Ryby 20.02-20.03

Rycerz Mieczy. Ktoś zapragnie Cię dziś odwiedzić. Mimo, że robić będziesz uniki, to i tak nie uda Ci się odwołać tego spotkania. Nastawiony będziesz do tej wizyty negatywnie i wciąż odmierzać będziesz czas do jej zakończenia. Przyjazd tych osób wprowadzi Cię w posępny, negatywny nastrój. Znów odżyją dawne żale, pretensje i skrywana wrogość, gniew unosić się będzie w powietrzu.
inne horoskopy tygodniowy miesięczny

Bądź z nami na bieżąco