Koniec ze strachem przed prowadzeniem samochodu

Anna Loska / 11.03.2014
WP.PL>
 AAA
Koniec ze strachem przed prowadzeniem samochodu
Prawo jazdy leży od kilku lat na dnie szuflady. Chociaż teoretycznie umiesz jeździć, boisz się wsiadać za kółko. Amaksofobia, bo tak nazywa się lęk przed kierowaniem samochodem, o wiele częściej dotyka kobiet. Na szczęście są sposoby, aby poradzić sobie z tym problemem.
Fora internetowe aż huczą od dyskusji na temat strachu przed wsiadaniem za kierownicę, a autorkami większości tych postów są kobiety. Panie boją się samochodów, pomimo iż wcale nie są złymi kierowcami – według statystyk prowadzonych rokrocznie przez policję, jedynie jedna piąta wypadków na drogach spowodowana jest przez kobiety. Jeździmy z reguły wolniej i bezpieczniej, w dodatku bardziej niż mężczyźni szanujemy przepisy drogowe. Skąd więc bierze się w nas strach przed prowadzeniem samochodu i jak go pokonać?
Dlaczego kobiety nie chcą jeździć?

Niechęć do samochodu wydaje się mieć kilka źródeł. Po pierwsze, w grę wchodzą przyczyny ekonomiczne. Rodzinę nie zawsze stać na dwa samochody, a „tym kimś”, kto rezygnuje z własnego auta najczęściej jest żona.

Po drugie, posiadając jeden samochód na dwoje zwykle jest tak, że podczas wspólnych podróży to facet kieruje, kobieta więc ma o wiele mniejsze doświadczenie. Nie spędza tak dużej ilości czasu za kółkiem jak jej mąż, stąd też poczucie niepewności na drodze.

Po trzecie, psychologia kobieca ma to do siebie, że o wiele łatwiej wizualizuje sobie niektóre zagrożenia. Panie prędzej są w stanie sobie wyobrazić, że mogą kogoś potrącić lub spowodować niebezpieczną sytuację na drodze (stąd też pośród płci pięknej zauważa się mniej amatorek szybkiej jazdy niż wśród panów).

Po czwarte, jak podkreśla francuska neuropsycholog Estelle Schitt, specjalizująca się w psychologii zachowań za kierownicą, kobiety nieco gorzej niż mężczyźni radzą sobie z koordynacją własnych ruchów oraz obrazów rejestrowanych przy pomocy wzroku. Dlatego też w niektórych sytuacjach na drogach, szczególnie w natężonym ruchu miejskim, mogą napotkać problemy.

Jak jednak podkreśla specjalistka, istnieją rozwiązania, aby zminimalizować tę nierówność płciową – kupując np. samochód z automatyczną skrzynią biegów, która znacznie ułatwia prowadzenie pojazdu. Lęk nie powinien być jednak powodem do zarzucenia pomysłu, aby samodzielnie jeździć samochodem – własne auto to przede wszystkim wygoda i niezależność. Dlatego zamiast skupiać się na negatywnych emocjach, jakie wywołuje w nas myśl o jeździe samochodem, lepiej zastanowić się, jak ten strach pokonać bądź zminimalizować na tyle, że nie będzie nam przeszkadzał w jeździe.

Polub kobieta.wp.pl na Facebooku

1 2 z 2 następna
oceń
tak 10 52.63%
nie 9 47.37%

Galerie


Opinie (24)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

17
0
~kierowca 2014-03-12 (01:36) 5 miesięcy 22 dni i 4 minuty temu

Tu nie chodzi o jakiś irracjonalny strach a bardziej o to czy czasem jakiś wariat nagle nie wyjedzie z bocznej drogi przed samą maską. O siebie jestem spokojny. Może nie jestem mistrzem kierownicy ale jeżdżę bezpiecznie. Za to jak widzę co inni wyprawiają i jak beztrosko traktują przepisy to jadę samochodem zestresowany jak Baumgartner przed skokiem w stratosferze.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

15
54
~mieszko 2014-03-12 (00:21) 5 miesięcy 22 dni 1 godzinę i 19 minut temu

"Jeździmy z reguły wolniej i bezpieczniej, w dodatku bardziej niż mężczyźni szanujemy przepisy drogowe". Marysiom wydaje się, że jak będą jeździć wolniej to będzie bezpieczniej. Potrząśnijcie głową - może oprócz fryzury ostała się jeszcze jakaś szara komórka - NIE JESTEŚCIE NA DRODZE SAME i droga to nie miejsce do spacerów. Przyjmijcie do wiadomości, że są tacy którzy na niej (na tej drodze) pracują albo mają do przejechania jeszcze kilkaset kilometrów i nie mają czasu ani ochoty na toczenie się za jadącą "bezpiecznie" marysią. Przy waszej spostrzegawczości, wyobraźni przestrzennej i zdolności przewidywania powinnyście mieć zakaz prowadzenia ... wózka dziecinnego w odległości mniejszej jak 10 od drogi publicznej - nie mówiąc o samochodzie. Posiadanie prawa jazdy traktujecie jak potwierdzenie waszego wyemancypowania. Znajdźcie sobie inną formę - dlaczego wybrałyście akurat drogę. W ciągu ostatnich dwudziestu lat liczba samochodów wzrosła kilkunastokrotnie a sieć dróg powiększyła się o ułamek procenta. Do tego wszystkiego ilość zawalidróg wzrosła kilkadziesiąt razy.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

2
0
~roxy 2014-03-14 (09:27) 5 miesięcy 19 dni 16 godzin i 13 minut temu

W nowych suzuki swift instruktor posiada tylko hamulec, nie ma juz sprzegla

odpowiedz

3
1
~graszka 2014-03-13 (07:21) 5 miesięcy 20 dni 18 godzin i 19 minut temu

Jeżdżę jak p... ale co tam, kiedy trzeba udaję (choć nie muszę) głupią blondynę

odpowiedz

2
8
~kobieta 2014-03-12 (04:58) 5 miesięcy 21 dni 20 godzin i 42 minuty temu

Nigdy w życiu nie miałam stracha przed prowadzeniem samochodu i w ogóle rzadko miewam stracha, szanuję facetów silnych z charyzmą. Czego nie lubię??? A no - pętaków na drodze. Poradzę sobie z każdym... no, prawie z każdym więc lepiej ze mną nie zadzieraj, bo wylądujesz w rowie :) Pozdrawiam. Judyta

odpowiedz

13
27
~mike 2014-03-12 (00:06) 5 miesięcy 22 dni 1 godzinę i 34 minuty temu

TO DLATEGO FACECI ŻĄDZA ŚWIATEM!!

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

6
3
~Belotto 2014-03-12 (01:13) 5 miesięcy 22 dni i 27 minut temu

Jako kierowca zawodowy, rzygam siedzeniem za kółkiem, jak z żoną gdzieś jedziemy to zawsze ona prowadzi

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

14
0
xvb 2014-03-12 (02:57) 5 miesięcy 21 dni 22 godziny i 43 minuty temu

Lęk przed prowadzeniem samochodu wzbudził we mnie najpierw ojciec a potem mąż. To prawda, że widzimy, my kobiety inaczej. Ale mężczyźni nie chcą przyjąć tego do wiadomości i nie potrafią absolutnie zrozumieć, że trzeba dostosować sposób jazdy do swoich ograniczeń i możliwości. Wyśmiewał mnie ojciec i nawet matka, która nie prowadzi, kiedy mówiłam, że wolę nadrobić drogi dobrze oświetloną katowicką niż pultać się poznańską bez zaznaczonego pobocza. Teraz się nauczyłam, że ja wyznaczam priorytety kiedy ja prowadzę i wybieram takie drogi, gdzie czuję się wygodniej i jest mi łatwiej. To jest racjonalne. A na parkingu czasem robię 3 podejścia do parkowania tyłem i wcale się tego nie wstydzę. To co, że facetom to łatwiej przychodzi? Nic to nie znaczy. Jak jadę z dzieckiem, to ono ma do mnie zaufanie i wie, że go bezpiecznie dowiozę do celu. Lubię rozwinąć prędkość tylko na autostradzie, gdzie naprawdę są do tego warunki.

odpowiedz

38
1
~Ono 2014-03-12 (00:24) 5 miesięcy 22 dni 1 godzinę i 16 minut temu

Tytuł absolutnie nieadekwatny do treści artykułu ....

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

6
3
~Nick 2014-03-12 (01:45) 5 miesięcy 21 dni 23 godziny i 55 minut temu

Jeżeli kobieta się boi prowadzić, to niech zrezygnuje z ambicji zostania kierowcą i pozwoli prowadzić innym, bo strach całkowicie nie ustąpi - może się zmniejszyć na tyle, że w normalnych warunkach jakoś dojedzie do celu, ale wystarczy nagła niespodziewana sytuacja, zaskoczenie, żeby strach znowu się pojawił i przez nieprzewidywalną reakcję doprowadził do wypadku.

odpowiedz

35
2
~Klin 2014-03-12 (00:36) 5 miesięcy 22 dni 1 godzinę i 4 minuty temu

Moja żona znakomicie jeździ samochodem, zwykle na wakacje sadzam ją za kierownicą i mam czas podziwiać krajobrazy. Jeździ pewnie i żwawo bez zbędnej brawury. Jeździłem sporo z racji zawodu nawet ponad 100 000 km rocznie. Przejechałem grubo ponad milion ale nigdy nie powim że jestem znakomitym kierowcą bo co to właściwie oznacza? Na drodze jest tyle zmiennych zytuacji że trzeba mieć jeszcze sporo szczęścia.

odpowiedz

12
6
~vvvv 2014-03-12 (00:30) 5 miesięcy 22 dni 1 godzinę i 10 minut temu

opier*olić pento najpierw

odpowiedz

Twoja historia

opisz swoją historię
imieniny

Horoskop

wybierz znak zodiaku wybierz znak zodiaku
baran byk bliźnięta rak lew panna waga skorpion strzelec koziorożec wodnik ryby

\\ codzienny 03.09.2014

Baran 21.03-20.04

Słońce. Dziś wyjdź z cienia i powiedz bliskiej sercu osobie jak bardzo ją kochasz. Nie bój się okazywania uczuć, bo mają one szansę zostać odwzajemnione. To doskonały czas na tworzenie związku lub umacnianie relacji w już istniejącym. Przed Tobą jest czas pełen miłości, czułych wyznań, głębokich uczuć i sprzyjających okoliczności. Poczujesz się tak, jakbyś narodził się na nowo, bo wszystkie Twoje kłopoty, zmartwienia i troski odejdą w dal.

\\ codzienny 03.09.2014

Byk 21.04-20.05

Dziesiątka Denarów. Dzisiaj możesz podjąć istotne decyzje, które to będą miały spory wpływ na Twoje dalsze życie. Mogą one dotyczyć sfery zawodowej lub uczuciowej. Spodziewać się możesz nieoczekiwanego przypływu gotówki. Możesz dziś starać się o nową pracę i ją otrzymać. Jest to doskonały dzień, by spędzić go z rodziną, wspólnie ciesząc się swoim towarzystwem.

\\ codzienny 03.09.2014

Bliźnięta 21.05-21.06

Siła. To doskonały dzień, abyś zadbał o formę i zdrowie. Zrób coś tylko z myślą o sobie. Spaceruj, biegaj, pływaj, zbieraj siły na kolejny tydzień. Taka aktywność pozwoli Ci zachować młodość i siły witalne. Pamiętaj, że "w zdrowym ciele zdrowy duch", więc warto czuć się jak młody bóg.

\\ codzienny 03.09.2014

Rak 22.06-22.07

Trójka Denarów. Dzisiaj staniesz się bardzo twórczy, kreatywny i pełen pomysłów. To dobry moment, abyś wykorzystał swoje umiejętności i zdolności w celach zarobkowych i odniósł sukces. Twoja ciężka praca i trud włożone w realizację celów zostaną wkrótce zauważone i docenione. Czeka Cię spory przypływ gotówki i bezpieczeństwo finansowe. Dziś pomyślnie zdasz każdy egzamin.

\\ codzienny 03.09.2014

Lew 23.07-23.08

Arcykapłan. Dziś zachowaj szczególną ostrożność i nie łam prawa. Jeżeli jednak coś przeskrobiesz, to miej odwagę przyznać się do tego i poddaj się karze. Musisz nauczyć się brać odpowiedzialność za swoje czyny i być świadomym tego, co robisz. Trzymaj się zasad i norm etycznych, działaj zgodnie z własnym sumieniem. Jeżeli jesteś z kimś skonfliktowany, to już dziś pomyśl o zakończeniu tego sporu, jako pierwszy wyciągnij rękę do zgody, bo jest to doskonały czas, aby wszystko na spokojnie sobie wyjaśnić.

\\ codzienny 03.09.2014

Panna 24.08-22.09

Księżyc. Dziś odczuwać możesz zmęczenie, osłabienie organizmu, nerwowość, trudności z koncentracją, przez co staniesz się bardziej smutny, znerwicowany i przytłoczony życiem. Pojawić mogą się u Ciebie zdolności parapsychologiczne, które to warto zacząć rozwijać, dlatego zapisz się na kursy lub szkolenia, gdyż Twój szósty zmysł coraz bardziej się rozwija. Zazdrość nieco zmąci Twój spokój i staniesz się bardziej nerwowy, podejrzliwy, co sprawi, że zaczniesz szukać dziury w całym i będziesz prowokował wszelkie kłótnie, nieporozumienia i awantury. Dzisiaj szczególnie nie wyolbrzymiaj problemów, nie prowokuj awantur, tylko zachowaj spokój i nie pozwól się wyprowadzić z równowagi. Wycisz się i uspokój, bo nie masz żadnych powodów do podejrzeń, kłótni, gdyż to wszystko to tylko Twoje iluzje, które to szybko miną.

\\ codzienny 03.09.2014

Waga 23.09-23.10

Siła. Wzrośnie dziś Twoja intuicja i umiejętność komunikowania się, więc jest to odpowiedni dzień na egzaminy, poszukiwanie pracy i ważne spotkania. To również właściwy czas na załatwianie spraw urzędowych lub sądowych. Nie obawiaj się ujawniać swoich uczuć, także tych mniej pozytywnych, ale uważnie dobieraj słowa. Ten dzień wyjątkowo sprzyja otwartej komunikacji. Dzięki temu, możesz wyjaśnić nie jeden problem w domu lub pracy.

\\ codzienny 03.09.2014

Skorpion 24.10-22.11

Arcykapłanka. Dzisiejszy dzień upłynie Ci spokojnie. W pracy miła i przyjazna atmosfera. W domu bez konfliktów i zadrażnień. Spróbuj coś zrobić tylko dla siebie, relaks bardzo Ci się przyda. Pamiętaj, że jak Ty będziesz szczęśliwy i pozytywnie nastawiony do życia, to Twój nastrój udzieli się innym.

\\ codzienny 03.09.2014

Strzelec 23.11-21.12

Cesarzowa. Doskonały dzień na szukanie pracy. Musisz się tylko dobrze przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej, żebyś wypadł profesjonalnie i nie dał się niczym zaskoczyć. Osoby, które mają pracę też nie powinny narzekać, przed nimi miły i spokojny dzień. Popołudnie i wieczór postaraj się spędzić w sympatycznym towarzystwie, pozwoli Ci to na chwilę odpoczynku. Pamiętaj, że nie samą pracą i obowiązkami się żyje.

\\ codzienny 03.09.2014

Koziorożec 22.12-20.01

Mag. To doskonały moment na rozwijanie swoich pasji i zainteresowań. Odkryć możesz dziś w sobie nowe talenty. Staniesz się bardzo twórczy, kreatywny, a Twoje pomysły znajdą uznanie w oczach otoczenia. Możesz zacząć pogłębiać swoje umiejętności, nabywać nowe doświadczenia i wiedzę w nieznanych dotąd dziedzinach. Poczujesz, że nauka i efektywna praca nad sobą dają Ci dużo przyjemności, satysfakcji i wzbogacają Twój intelektualny rozwój.

\\ codzienny 03.09.2014

Wodnik 21.01-19.02

Dziewiątka Pucharów. Dziś dobry humor i radosny nastrój towarzyszyć Ci będą przez cały dzień. To dobry dzień na budowanie związku lub poszukiwanie prawdziwej miłości. Śmiało podejmuj ważne decyzje, które to wprowadzą rewolucyjne zmiany w Twoim życiu. Pozwól dziś sobie na spontaniczność i odrobinę szaleństwa. Nie oceniaj zbyt surowo swoich wybryków, tylko ciesz się chwilą.

\\ codzienny 03.09.2014

Ryby 20.02-20.03

Cesarz. Bądź dziś ostrożny, rozważny, spostrzegawczy i pilnuj swoich spraw. Pamiętaj, że konkurencja czuwa i ktoś może próbować Cię wykorzystać, oszukać, niszcząc dorobek Twojego życia. To dobry moment, żebyś zakończył wszelkie konflikty, wyjaśnił nieporozumienia i wykonał gest pojednania, zawierając przymierze. Dziś szczególnie przestrzegaj prawa i uporządkuj dokumenty. Zajmij się też domem, dokonaj drobnych napraw.
inne horoskopy tygodniowy miesięczny

Bądź z nami na bieżąco