Koniec ze strachem przed prowadzeniem samochodu

Anna Loska / 11.03.2014
WP.PL>
 AAA
Koniec ze strachem przed prowadzeniem samochodu
Prawo jazdy leży od kilku lat na dnie szuflady. Chociaż teoretycznie umiesz jeździć, boisz się wsiadać za kółko. Amaksofobia, bo tak nazywa się lęk przed kierowaniem samochodem, o wiele częściej dotyka kobiet. Na szczęście są sposoby, aby poradzić sobie z tym problemem.
Fora internetowe aż huczą od dyskusji na temat strachu przed wsiadaniem za kierownicę, a autorkami większości tych postów są kobiety. Panie boją się samochodów, pomimo iż wcale nie są złymi kierowcami – według statystyk prowadzonych rokrocznie przez policję, jedynie jedna piąta wypadków na drogach spowodowana jest przez kobiety. Jeździmy z reguły wolniej i bezpieczniej, w dodatku bardziej niż mężczyźni szanujemy przepisy drogowe. Skąd więc bierze się w nas strach przed prowadzeniem samochodu i jak go pokonać?
Dlaczego kobiety nie chcą jeździć?

Niechęć do samochodu wydaje się mieć kilka źródeł. Po pierwsze, w grę wchodzą przyczyny ekonomiczne. Rodzinę nie zawsze stać na dwa samochody, a „tym kimś”, kto rezygnuje z własnego auta najczęściej jest żona.

Po drugie, posiadając jeden samochód na dwoje zwykle jest tak, że podczas wspólnych podróży to facet kieruje, kobieta więc ma o wiele mniejsze doświadczenie. Nie spędza tak dużej ilości czasu za kółkiem jak jej mąż, stąd też poczucie niepewności na drodze.

Po trzecie, psychologia kobieca ma to do siebie, że o wiele łatwiej wizualizuje sobie niektóre zagrożenia. Panie prędzej są w stanie sobie wyobrazić, że mogą kogoś potrącić lub spowodować niebezpieczną sytuację na drodze (stąd też pośród płci pięknej zauważa się mniej amatorek szybkiej jazdy niż wśród panów).

Po czwarte, jak podkreśla francuska neuropsycholog Estelle Schitt, specjalizująca się w psychologii zachowań za kierownicą, kobiety nieco gorzej niż mężczyźni radzą sobie z koordynacją własnych ruchów oraz obrazów rejestrowanych przy pomocy wzroku. Dlatego też w niektórych sytuacjach na drogach, szczególnie w natężonym ruchu miejskim, mogą napotkać problemy.

Jak jednak podkreśla specjalistka, istnieją rozwiązania, aby zminimalizować tę nierówność płciową – kupując np. samochód z automatyczną skrzynią biegów, która znacznie ułatwia prowadzenie pojazdu. Lęk nie powinien być jednak powodem do zarzucenia pomysłu, aby samodzielnie jeździć samochodem – własne auto to przede wszystkim wygoda i niezależność. Dlatego zamiast skupiać się na negatywnych emocjach, jakie wywołuje w nas myśl o jeździe samochodem, lepiej zastanowić się, jak ten strach pokonać bądź zminimalizować na tyle, że nie będzie nam przeszkadzał w jeździe.

Polub kobieta.wp.pl na Facebooku

1 2 z 2 następna
oceń
tak 11 55%
nie 9 45%

Galerie


Opinie (25)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~oliwwwia 2014-11-30 (23:14) 4 miesiące 2 dni 5 godzin i 55 minut temu

Ale tak chyba kazdy ma ze tak samo jak egzamin tak samo stresuje nas pierwsza jazda autem. U mnie tak było. Natmiast to co bardzo mi pomogło to suplement Forstres. Lekko mnie wyciszył ale nie uspił i jakos to wszystko potem było dużo łatwiejsze.

odpowiedz

20
0
~kierowca 2014-03-12 (01:36) 1 rok 21 dni 3 godziny i 33 minuty temu

Tu nie chodzi o jakiś irracjonalny strach a bardziej o to czy czasem jakiś wariat nagle nie wyjedzie z bocznej drogi przed samą maską. O siebie jestem spokojny. Może nie jestem mistrzem kierownicy ale jeżdżę bezpiecznie. Za to jak widzę co inni wyprawiają i jak beztrosko traktują przepisy to jadę samochodem zestresowany jak Baumgartner przed skokiem w stratosferze.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

15
73
~mieszko 2014-03-12 (00:21) 1 rok 21 dni 4 godziny i 48 minut temu

"Jeździmy z reguły wolniej i bezpieczniej, w dodatku bardziej niż mężczyźni szanujemy przepisy drogowe". Marysiom wydaje się, że jak będą jeździć wolniej to będzie bezpieczniej. Potrząśnijcie głową - może oprócz fryzury ostała się jeszcze jakaś szara komórka - NIE JESTEŚCIE NA DRODZE SAME i droga to nie miejsce do spacerów. Przyjmijcie do wiadomości, że są tacy którzy na niej (na tej drodze) pracują albo mają do przejechania jeszcze kilkaset kilometrów i nie mają czasu ani ochoty na toczenie się za jadącą "bezpiecznie" marysią. Przy waszej spostrzegawczości, wyobraźni przestrzennej i zdolności przewidywania powinnyście mieć zakaz prowadzenia ... wózka dziecinnego w odległości mniejszej jak 10 od drogi publicznej - nie mówiąc o samochodzie. Posiadanie prawa jazdy traktujecie jak potwierdzenie waszego wyemancypowania. Znajdźcie sobie inną formę - dlaczego wybrałyście akurat drogę. W ciągu ostatnich dwudziestu lat liczba samochodów wzrosła kilkunastokrotnie a sieć dróg powiększyła się o ułamek procenta. Do tego wszystkiego ilość zawalidróg wzrosła kilkadziesiąt razy.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

2
3
~roxy 2014-03-14 (09:27) 1 rok 18 dni 19 godzin i 42 minuty temu

W nowych suzuki swift instruktor posiada tylko hamulec, nie ma juz sprzegla

odpowiedz

4
1
~graszka 2014-03-13 (07:21) 1 rok 19 dni 21 godzin i 48 minut temu

Jeżdżę jak p... ale co tam, kiedy trzeba udaję (choć nie muszę) głupią blondynę

odpowiedz

2
12
~kobieta 2014-03-12 (04:58) 1 rok 21 dni i 11 minut temu

Nigdy w życiu nie miałam stracha przed prowadzeniem samochodu i w ogóle rzadko miewam stracha, szanuję facetów silnych z charyzmą. Czego nie lubię??? A no - pętaków na drodze. Poradzę sobie z każdym... no, prawie z każdym więc lepiej ze mną nie zadzieraj, bo wylądujesz w rowie :) Pozdrawiam. Judyta

odpowiedz

13
29
~mike 2014-03-12 (00:06) 1 rok 21 dni 5 godzin i 3 minuty temu

TO DLATEGO FACECI ŻĄDZA ŚWIATEM!!

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

6
3
~Belotto 2014-03-12 (01:13) 1 rok 21 dni 3 godziny i 56 minut temu

Jako kierowca zawodowy, rzygam siedzeniem za kółkiem, jak z żoną gdzieś jedziemy to zawsze ona prowadzi

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

19
0
xvb 2014-03-12 (02:57) 1 rok 21 dni 2 godziny i 12 minut temu

Lęk przed prowadzeniem samochodu wzbudził we mnie najpierw ojciec a potem mąż. To prawda, że widzimy, my kobiety inaczej. Ale mężczyźni nie chcą przyjąć tego do wiadomości i nie potrafią absolutnie zrozumieć, że trzeba dostosować sposób jazdy do swoich ograniczeń i możliwości. Wyśmiewał mnie ojciec i nawet matka, która nie prowadzi, kiedy mówiłam, że wolę nadrobić drogi dobrze oświetloną katowicką niż pultać się poznańską bez zaznaczonego pobocza. Teraz się nauczyłam, że ja wyznaczam priorytety kiedy ja prowadzę i wybieram takie drogi, gdzie czuję się wygodniej i jest mi łatwiej. To jest racjonalne. A na parkingu czasem robię 3 podejścia do parkowania tyłem i wcale się tego nie wstydzę. To co, że facetom to łatwiej przychodzi? Nic to nie znaczy. Jak jadę z dzieckiem, to ono ma do mnie zaufanie i wie, że go bezpiecznie dowiozę do celu. Lubię rozwinąć prędkość tylko na autostradzie, gdzie naprawdę są do tego warunki.

odpowiedz

41
1
~Ono 2014-03-12 (00:24) 1 rok 21 dni 4 godziny i 45 minut temu

Tytuł absolutnie nieadekwatny do treści artykułu ....

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

6
6
~Nick 2014-03-12 (01:45) 1 rok 21 dni 3 godziny i 24 minuty temu

Jeżeli kobieta się boi prowadzić, to niech zrezygnuje z ambicji zostania kierowcą i pozwoli prowadzić innym, bo strach całkowicie nie ustąpi - może się zmniejszyć na tyle, że w normalnych warunkach jakoś dojedzie do celu, ale wystarczy nagła niespodziewana sytuacja, zaskoczenie, żeby strach znowu się pojawił i przez nieprzewidywalną reakcję doprowadził do wypadku.

odpowiedz

40
2
~Klin 2014-03-12 (00:36) 1 rok 21 dni 4 godziny i 33 minuty temu

Moja żona znakomicie jeździ samochodem, zwykle na wakacje sadzam ją za kierownicą i mam czas podziwiać krajobrazy. Jeździ pewnie i żwawo bez zbędnej brawury. Jeździłem sporo z racji zawodu nawet ponad 100 000 km rocznie. Przejechałem grubo ponad milion ale nigdy nie powim że jestem znakomitym kierowcą bo co to właściwie oznacza? Na drodze jest tyle zmiennych zytuacji że trzeba mieć jeszcze sporo szczęścia.

odpowiedz

12
7
~vvvv 2014-03-12 (00:30) 1 rok 21 dni 4 godziny i 39 minut temu

opier*olić pento najpierw

odpowiedz

Twoja historia

opisz swoją historię
imieniny

Horoskop

wybierz znak zodiaku wybierz znak zodiaku
Ryby Wodnik Koziorożec Strzelec Skorpion Waga Panna Lew Rak Bliźnięta Byk Baran

\\ codzienny 02.04.2015

Ryby 20.02-20.03

To korzystny dzień dla realizacji Twoich zamierzeń i planów. Osoby, z którymi się zetkniesz, będą wyjątkowo sympatyczne. Dzięki ich wpływom, możesz liczyć na większe dochody lub gratyfikacje. Kontakty z rodziną wyraźnie się ocieplą. Wasze wzajemne relacje ulegną znacznej poprawie. Sprawy uczuciowe będą miały korzystny przebieg.

\\ codzienny 02.04.2015

Wodnik 21.01-19.02

Gwiazdy nadal Ci sprzyjają. Słońce, Merkury i Uran dostarczą Ci energii, dzięki której odzyskasz dobre samopoczucie i chęci do działania. Należy jednak liczyć się z tym, że nie wszystkie Twoje plany uda się sfinalizować. Splot nieprzewidzianych wydarzeń przyniesie z sobą nieoczekiwane problemy. Wykorzystaj swoje talenty i umiejętności.

\\ codzienny 02.04.2015

Koziorożec 22.12-20.01

Pierwsza część dnia może być dość niespokojna. Z każdą godziną jednak sytuacja zacznie się klarować. Współpracownicy staną się bardziej wyrozumiali i chętni do pomocy. Osoba, którą raczej trudno Ci nazwać swoim przyjacielem, dostarczy Ci bardzo cennych informacji. Skorzystaj z nich. Uważaj, bo Twoje zarobki mogą stać się źródłem konfliktów z kolegami.

\\ codzienny 02.04.2015

Strzelec 23.11-21.12

Dzisiaj nie masz większych powodów, aby narzekać na brak energii. Jedynym kłopotem może być to, jak najlepiej ją wykorzystać. W sprawach partnerskich potrzebna wyrozumiałość i cierpliwość we wzajemnych stosunkach. Problemy związane z życiem osobistym mogą mieć wpływ na pracę zawodową. Wolne popołudnie spędź z ukochaną osobą. Nie podejmuj się dodatkowych obowiązków.

\\ codzienny 02.04.2015

Skorpion 24.10-22.11

Dzisiaj Twoje decyzje muszą być podejmowane z wyjątkową ostrożnością. Także angażowanie się w zbyt wiele spraw jednocześnie może być przyczyną kłopotów. Jeśli uda Ci się porozumieć ze współpracownikami, to szybko je pokonasz. Wolne popołudnie poświęć wyłącznie sprawom prywatnym. Podróże we dwoje gwarantują wiele radości.

\\ codzienny 02.04.2015

Waga 23.09-23.10

To dzień wyjątkowo dużych możliwości i aktywnego działania. Możesz z powodzeniem zająć się nawet najbardziej skomplikowanymi sprawami. W sytuacjach trudnych koledzy zaoferują Ci swoją pomoc i wsparcie. Rezultaty Waszych wspólnych wysiłków będą takie, jakich się spodziewasz. Daj partnerowi więcej wolności. Czas sprzyja rozwijaniu potencjału twórczego.

\\ codzienny 02.04.2015

Panna 24.08-22.09

Księżyc nadal przebywa w Twoim znaku, co zapowiada dobry i miły dzień. Będziesz cieszył się ogólną sympatią i bardzo łatwo będziesz też wzbudzał w sobie sympatię dla innych. Jeśli jeszcze jesteś samotną Panną, to gwiazdy obiecują Ci dzisiaj wyjątkowe szczęście w miłości. Być może Twoje serce dokona konkretnego wyboru.

\\ codzienny 02.04.2015

Lew 23.07-23.08

Przed Tobą w miarę miły i spokojny dzień. Staraj się tylko niczym go nie zepsuć. Zachowaj zdwojoną czujność i opanowanie, aby nie dać się niepotrzebnie sprowokować. Dzisiaj nawet mało znaczące problemy mogą stać się powodem poważnych nieporozumień. Unikaj konfliktów z powodu drobiazgów. Czas nie sprzyja romansom. Użyj taktu i dyplomacji. Skorzystaj z okazji, aby odpocząć.

\\ codzienny 02.04.2015

Rak 22.06-22.07

Dzisiaj nadarzy się mnóstwo okazji do nawiązania ciekawych znajomości, zawdzięczać je będziesz Księżycowi w sekstylu do Twojego znaku. Niektóre z nich z czasem przerodzą się w gorące uczucie. Na razie jednak nastaw się bardziej na przyjaźń niż na związek. W pracy nie będzie to dzień ważny.

\\ codzienny 02.04.2015

Bliźnięta 21.05-21.06

Dzisiaj zarówno w domu jak i w pracy grożą konflikty i napięcia, to wina nieharmonijnego aspektu Księżyca do Twojego znaku. W takiej atmosferze trudno nawiązać dobre porozumienie z otoczeniem. W pracy staraj się nie podejmować żadnych ważnych decyzji. Jest nadzieja, że sprawy związane z odległymi miejscami ułożą się pomyślnie. Staraj się wyglądać atrakcyjnie. Musisz wiedzieć, czego chcesz.

\\ codzienny 02.04.2015

Byk 21.04-20.05

Wysiłki włożone w dom mogą się dzisiaj okazać bardzo pożyteczne. To bardzo odpowiedni dzień dla zacieśniania kontaktów rodzinnych. Dzięki dobrym relacjom z otoczeniem wiele Twoich pragnień i planów ma szansę się spełnić. W razie potrzeby bliskie osoby na pewno udzielą Ci poparcia. Zwiększy się chęć przeżywania uniesień miłosnych. Nie odrzucaj żadnej propozycji pomocy.

\\ codzienny 02.04.2015

Baran 21.03-20.04

Dzisiaj będziesz energiczny i kreatywny w swoich działaniach. Z łatwością przekonasz innych do swoich pomysłów. Być może nawet niektóre przedsięwzięcia zaowocują premią. Wszystkie Twoje plany i sprawy są na dobrej drodze. Unikaj jednak wszelkiego niepotrzebnego ryzyka. Ukochana osoba nie poskąpi Ci komplementów. Korzystaj z dobrych rad specjalistów.

inne horoskopy tygodniowy miesięczny

Bądź z nami na bieżąco