Kalendarz ogrodniczki - październik

Dorota Łaszcz / 03.09.2007
wp.pl>
 AAA
Jesień w pełni. Dni stają się coraz krótsze i bardziej dżdżyste, kwitną ostatnie kwiaty, z drzew spadają kolorowe liście... Co możemy zrobić dla naszego ogrodu w październiku?
OGRÓD OZDOBNY
 

  • Owocują krzewy róż, ognika szkarłatnego, berberysów, irg.
  • Sadzimy ozdobne drzewa i krzewy liściaste i iglaste (w tym i róże) z korzeniami w pojemnikach, po posadzeniu rośliny obficie podlewamy.
  • Wrażliwe na mróz krzewy i pnącza (róże, hortensje, powojniki) u nasady obsypujemy ziemią lub korą do wysokości 20-40 cm (tzw. kopczykowanie).
  • Wycinamy sadzonki ze zdrewniałych części pędów.
  • Przygotowane sadzonki róż i innych krzewów liściastych umieszczamy w skrzynce z piaskiem i przechowujemy do wiosny w chłodnym pomieszczeniu.

  •  

  • Kwitną jeszcze astry, dzielżan jesienny, jeżówka, krokus jesienny, mydlnica, rozchodnik, tritonia, ubiorek, zawilce i zimowity.
  • Wykopujemy cebule, bulwy i kłącza gatunków nie zimujących w gruncie, czyli dalii, mieczyków, tygrysówki, frezji, tritonii, fiołków alpejskich i pacioreczników, gdy pierwsze przymrozki zwarzą liście roślin. Pędy odcinamy 10 cm ponad karpą. Karpy suszymy przez kilka dni w przewiewnym miejscu, umieszczamy w skrzynkach, przesypujemy korą, torfem lub trocinami i ustawiamy w suchym pomieszczeniu w temperaturze około 5 st. C.
  • Bulwy mieczyków, które wykopaliśmy we wrześniu, po osuszeniu należy oczyścić z ziemi i luźnych łusek, odrzucić chore, a zdrowe dosuszyć przez kilka dni w temperaturze 20 st. C i przechować do wiosny w temperaturze około 5 st. C.
  • Możemy jeszcze sadzić cebule roślin kwitnących na wiosnę, musimy to jednak zrobić zanim ziemia zamarznie.
  • Cebule pozostające zimą w gruncie przykrywamy suchymi liśćmi, słomą lub gałęziami świerkowymi. · Rozmnażamy byliny przez sadzonki wierzchołkowe - zdążą się jeszcze dobrze ukorzenić przed nadejściem zimy.

  •  

  • Kończą kwitnienie aksamitki, cynie, dimorfoteka, dziwaczek, fiołki, kocanka, kosmos, nemezja, portulaka, rudbekie, stokrotki, szałwie, werbeny, złocienie i żeniszki.
  • Chaber, nagietek, ostróżka pospolita czy smagliczka nadmorska wysiane jesienią szybciej wzejdą w przyszły roku.
  • Rośliny dwuletnie - malwy, dzwonki, naparstnice i bratki;
  • Podlewamy obficie i po pierwszych przymrozkach okrywamy na zimę gałązkami iglaków, suchymi liśćmi lub agrowłókniną.

  •  

  • Wygrabiamy liście i gałązki nawiewane przez wiatr.
  • W drugiej połowie miesiąca kosimy po raz ostatni - wyższa trawa łatwiej zgnije pod śniegiem.
  • Kosiarkę rozkładamy i czyścimy, a następnie dobrze oliwimy, składamy i odstawiamy na zimę do suchego pomieszczenia.
  • 1 2 3 z 3 następna
    oceń
    0
    0
    Podziel się



    Galerie

    Opinie (0)

    Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

    Polecane: Pogoda | Wyznaczanie trasy | BMI | Tarot | Program tv | Plotki | Moje IP | Wiadomości | Sport | Top News
    Copyright © 1995-2012 Wirtualna Polska