Co zrobić, gdy dziecko cię bije?

Daria Jaworska – Psycholog dziecięcy / 21.06.2011
wp.pl>
 AAA
Co zrobić, gdy dziecko cię bije?
Agresja dziecięca to temat zaprzątający myśli każdego rodzica. Czy zachowanie mojego dziecka można nazwać agresją? Skąd się ona bierze, co ją powoduje? I jak poradzić sobie gdy ukochana pociecha bije, kopie i gryzie?
Agresja to okazanie swojej złości poprzez sprawianie komuś bólu, wyrządzenie krzywdy. Może mieć charakter zarówno słowny (np. obrażanie, przezywanie, słowne zaczepki), jak i fizyczny (bicie, popychanie). Dawniej uważano, że agresja związana jest z wrodzonym popędem, że człowiek z natury jest agresywny. Liczne badania zaprzeczają tej teorii i wskazują na znaczącą rolę otoczenia na ukształtowanie się agresywnych wzorców zachowań.
Główną przyczynę agresji dziecięcej upatruje się w przeżywanej przez nie frustracji. To uczucie powoduje w dzieci natłok emocji, których w pewnym momencie nie potrafią już powstrzymać. Należy pamiętać o tym, że małe dzieci uczą się poprzez naśladownictwo - czy to od dorosłych, czy też od innych dzieci. Im młodsze dziecko, tym rola rodziców większa, z czasem ważniejsze dla dziecka będą zachowania prezentowane przez grupę rówieśniczą. Rolę wzorców pełnią również bajki i filmy które ogląda maluch. Ogólna dostępność do pełnych przemocy filmów oraz brak kontroli ze strony rodziców w ogromnej mierze odpowiedzialne są za agresję w naszym społeczeństwie.

Jak dochodzi do wybuchu agresji? Małe dzieci często zachowują się w taki sposób, gdy nie udaje im się osiągnąć zamierzonego celu, gdy coś zostaje im odebrane, gdy nie mogą zrobić czegoś, co w danym momencie bardzo chcą. Złość i bunt są naturalną reakcją dziecka a od takich emocji już tylko krok do agresywnych sposobów wyrażania ich. Każdy rodzic z pewnością nie jeden raz był świadkiem sytuacji, gdy rozzłoszczone dziecko rzucało zabawkami lub darło książeczkę. Z jednej strony dziecko nie radzi sobie z własnymi emocjami, z drugiej – niewątpliwie zwraca na siebie uwagę dorosłych. Z czasem agresywne zachowanie staje się sposobem na wymuszenie na rodzicu spełnienie zachcianki.

Główną przyczyną agresji jest więc odczuwana przez nie frustracja, ta zaś może pojawić się w różnych sytuacjach. Najczęstsze z nich przedstawiamy poniżej:

Wydrukuj dziecku kolorowanki! Polecamy dzieci.wp.pl, serwis w 100% bezpieczny i przyjazny dzieciom.

Polub WP Kobieta na Facebooku

1 2 3 z 3 następna
oceń
tak 3 60%
nie 2 40%

Galerie


Opinie (3)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

4
9
~szczęśliwabezdzietna 2011-06-25 (08:10) 4 lata 2 miesiące 8 dni 22 godziny i 19 minut temu

Dzięki Ci, Panie Boże, że ja nie mam i nie będę miec takich problemów, żadne bachory na mnie nie podniosą ręki, ponieważ ich nie mam i nie chcę miec! Nie lubię ich i tyle w temacie!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Twoja historia

opisz swoją historię