Co zrobić, gdy dziecko cię bije?

Daria Jaworska – Psycholog dziecięcy / 21.06.2011
wp.pl
 AAA
Co zrobić, gdy dziecko cię bije?
Agresja dziecięca to temat zaprzątający myśli każdego rodzica. Czy zachowanie mojego dziecka można nazwać agresją? Skąd się ona bierze, co ją powoduje? I jak poradzić sobie gdy ukochana pociecha bije, kopie i gryzie?
Agresja to okazanie swojej złości poprzez sprawianie komuś bólu, wyrządzenie krzywdy. Może mieć charakter zarówno słowny (np. obrażanie, przezywanie, słowne zaczepki), jak i fizyczny (bicie, popychanie). Dawniej uważano, że agresja związana jest z wrodzonym popędem, że człowiek z natury jest agresywny. Liczne badania zaprzeczają tej teorii i wskazują na znaczącą rolę otoczenia na ukształtowanie się agresywnych wzorców zachowań.
Główną przyczynę agresji dziecięcej upatruje się w przeżywanej przez nie frustracji. To uczucie powoduje w dzieci natłok emocji, których w pewnym momencie nie potrafią już powstrzymać. Należy pamiętać o tym, że małe dzieci uczą się poprzez naśladownictwo - czy to od dorosłych, czy też od innych dzieci. Im młodsze dziecko, tym rola rodziców większa, z czasem ważniejsze dla dziecka będą zachowania prezentowane przez grupę rówieśniczą. Rolę wzorców pełnią również bajki i filmy które ogląda maluch. Ogólna dostępność do pełnych przemocy filmów oraz brak kontroli ze strony rodziców w ogromnej mierze odpowiedzialne są za agresję w naszym społeczeństwie.

Jak dochodzi do wybuchu agresji? Małe dzieci często zachowują się w taki sposób, gdy nie udaje im się osiągnąć zamierzonego celu, gdy coś zostaje im odebrane, gdy nie mogą zrobić czegoś, co w danym momencie bardzo chcą. Złość i bunt są naturalną reakcją dziecka a od takich emocji już tylko krok do agresywnych sposobów wyrażania ich. Każdy rodzic z pewnością nie jeden raz był świadkiem sytuacji, gdy rozzłoszczone dziecko rzucało zabawkami lub darło książeczkę. Z jednej strony dziecko nie radzi sobie z własnymi emocjami, z drugiej – niewątpliwie zwraca na siebie uwagę dorosłych. Z czasem agresywne zachowanie staje się sposobem na wymuszenie na rodzicu spełnienie zachcianki.

Główną przyczyną agresji jest więc odczuwana przez nie frustracja, ta zaś może pojawić się w różnych sytuacjach. Najczęstsze z nich przedstawiamy poniżej:

Wydrukuj dziecku kolorowanki! Polecamy dzieci.wp.pl, serwis w 100% bezpieczny i przyjazny dzieciom.

Polub WP Kobieta na Facebooku

1 2 3 z 3 następna
oceń
tak 3 60%
nie 2 40%

Galerie


Opinie (3)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

4
9
~szczęśliwabezdzietna 2011-06-25 (08:10) 4 lata 7 miesięcy 14 dni 22 godziny i 22 minuty temu

Dzięki Ci, Panie Boże, że ja nie mam i nie będę miec takich problemów, żadne bachory na mnie nie podniosą ręki, ponieważ ich nie mam i nie chcę miec! Nie lubię ich i tyle w temacie!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Twoja historia

opisz swoją historię

Dla Twojego dziecka