Samotne macierzyństwo to ciężkie zadanie!

Magdalena Drab / mamazone.pl / 26.01.2011
 AAA
Samotne macierzyństwo to ciężkie zadanie!
Samotną matką możesz być z wyboru albo z konieczności. Ogromna odpowiedzialność i ciężar, jakie spoczywają wtedy na Twoich barkach, są jednak w obu przypadkach takie same.
Według statystyk nawet co 5 dziecko w Polsce jest wychowywane przez jednego rodzica - najczęściej przez matkę. Taki układ wciąż postrzega się jako szkodliwy dla prawidłowego rozwoju dziecka, psycholodzy jednak zaprzeczają: samotne, mądre macierzyństwo to dużo korzystniejsze rozwiązanie niż skazanie dziecka na dorastanie w rodzinie pełnej, ale kulejącej - w której panuje przemoc, nie ma szacunku i miłości.

Kiedy kobieta zachodzi w ciążę, a potem rodzi dziecko, wszystko jest dla niej nowe, czasem przerażające. Zmienia się rytm życia, pojawiają się nieznane dotąd problemy i dylematy, drastycznie wzrastają wydatki. Według idealnego scenariusza mężczyzna opiekuje się najpierw swoją partnerką w ciąży, a po przyjściu na świat dziecka oboje przejmują opiekę nad nim oraz nad sobą nawzajem, dzielą się obowiązkami, wspierają. Samotna matka musi zmagać się ze wszystkimi trudnościami w pojedynkę.

Pułapki samotności

Problemy, jakie kobieta z dzieckiem napotyka na swojej drodze, mają różny charakter. Po pierwsze, ból i rozpacz po rozstaniu z ojcem dziecka, poczucie niesprawiedliwości, bezradności i osamotnienia, po drugie kłopoty finansowe, wreszcie - kwestia organizacji codziennego życia.

Na samotne matki czeka też pułapka perfekcjonizmu. Za wszelką cenę chcą wynagrodzić dziecku brak ojca, poczucie winy każe im stać się matkami idealnymi.

Iza (31 lat, mama 4-latki): "Narzuciłam sobie kilka ról i we wszystkich musiałam być najlepsza. Sprzątaczka, kucharka, nauczycielka, niania, do tego pracownica i jeszcze pseudotata. Oczywiście nie wytrzymałam tempa, byłam sfrustrowana, wreszcie odpuściłam. I to był strzał w dziesiątkę!"

Niejedna samotnie wychowująca dziecko kobieta potwierdzi te słowa. Aneta (29 lat, mama 5-latka) radzi: "Dziewczyny, dajcie na luz. Nie macie być idealne, tylko szczęśliwe, ustalcie priorytety, nic się nie stanie, jak zmywanie poczeka do jutra, a w pracy tym razem pochwalą kogoś innego. Dla mnie ważniejsze jest rysowanie z synkiem niż wyprasowanie tej sterty ubrań akurat dzisiaj."

Polub WP Kobieta na Facebooku

1 2 z 2 następna
oceń
tak 2 100%
nie 0 0%

Galerie


Opinie (54)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

7
8
~aga 2011-01-26 (14:21) 5 lat 14 dni i 23 minuty temu

samotna matka to patologia i tyle, szkoda tylko
dziecka

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

1
0
~eL 2012-12-15 (22:53) 3 lata 1 miesiąc 24 dni 15 godzin i 51 minut temu

A ja zostałam sama z dzieckiem ,bo tatuś mojego dziecka zmarł:( i nic nie poradze na to,ze zostalysmy same... Sama musze sobie radzić..Wychowuje moje dziecko najlepiej jak potrafie,ale ciężko mi bez niego :(

odpowiedz

6
2
~kawa 2011-01-26 (12:50) 5 lat 14 dni 1 godzinę i 54 minuty temu

jestem szczęśliwą samotną mamą!!!
chciałabym aby moje dziecko wychowywało się w szczęśliwej, pełnej rodzinie, ale to okazało się niemożliwe. świadomie zdecydowałam się na samotne macierzyństwo i jestem szczęśliwa. pomimo początkowych trudności i burz, m.in w relacjach z ojcem dziecka, teraz jest dobrze. staram się o dobre relacje ojca z dzieckiem choć czasem trzeba zacisnąć zęby. spotkania taty z synkiem są jakościowo bardzo dobre i wiem że to znaczy więcej niż sfrustrowany tata na codzień czy złe relacje między rodzicami. chcę spokoju, miłości dla siebie i mojego synka. nie zamierzam być stereotypową, zgorzkniałą samotną matką i udaje mi się to. wiadomo że czasem trzeba coś poświęcić na rzecz rzeczy ważniejszych ale takie jest życie. nie jestem przeciwniczką mężczyzn, w głębi duszy wierzę w szczęśliwy, dojrzały związek, ale wiem że nie warto być z kimś, z kim nie udaje się stworzyć wartościowej rodziny. trzeba dać sobie szansę na lepsze życie. sobie i swojemu dziecku. wymienione cechy dobrej, samotnej mamy to naprawdę działa!!! SAMOTNE MAMY - GŁOWA DO GÓRY!!!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

3
0
~pola 2011-01-26 (14:16) 5 lat 14 dni i 28 minut temu

konkubent
Lepsze samotne macierzyństwo niż co raz to nowy konkubent w domu.To jest dopiero szkodliwe dla dziecka.Rząd nic nie robi aby pomóc samotnym matkom min. poprzez pobłażanie alimenciarzom.Kobieta zawsze musi mieć kasę na utrzymanie dziecka natomiast tatuś może.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

1
2
~KIK 2011-01-27 (17:08) 5 lat 12 dni 21 godzin i 36 minut temu

Samotna bo tak wyszło
Jestem samotna, nie z wyboru ale dlatego, że tak wyszło.Radzę sobie dobrze, ale i tak uważam, że dziecko powinno się wychowywać w pełnej rodzinie. Niestety nie mam na to wpływu. Mąż był cudowny póki nie wypił. Jednak gdy obserwuję zachowanie mojej córeczki, wiem że brakuje jej taty na co dzień. Ma pięć latek. Często bierze nas za ręce i krzyczy tata i mama, tata i mama HURAAAA. Odwiedziny to nie to samo.Myślę, że większość z nas jest samotnymi z wyboru ale nie dlatego, że tak chce ale dlatego, że wybrała mniejsze zło. POZDRAWIAM SAMOTNYCH

odpowiedz

3
0
~marianna 2011-01-27 (17:02) 5 lat 12 dni 21 godzin i 42 minuty temu

jak
można okłamywac dziecko,w imię czego? a on na wizytach najgorsze o matce.. dziecku trzeba mówic prawdę,jaki facet (ojciec)co je spłodził jest..

odpowiedz

5
0
~JaAsia 2011-01-26 (12:00) 5 lat 14 dni 2 godziny i 44 minuty temu

akurat
"W momentach kryzysu warto zwrócić się do organizacji wspierających samotne matki, np. OŚKA, ProVita, Centrum Praw Kobiet. " Ciekawe dlaczego te 'mundre" pismaczki uważają, że wszystkie samotne matki mieszkają w dużych i bardzo dużych miastach. Jakos w pipidówie na prowincji nie spotkałam ani jednej z tych irganizacji, a tzw. Centrum Pomocy rodzinie nie uważa mnie za rodzine, tylko za patologię - rozwódka z dzieckiem nie byłego męża. Własnej rodziny nie mam, znajome unikaja mnie jak ognia, bo maja wizje, że im mężów bedę podrywać, na nowe znajomosci czasu nie mam, nikt mi nie pomaga W NICZYM. dobre rady dla wysoko opłacanych pań zarabiających po parę tysięcy to sobie można w buty wsadzić

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

2
0
~EWQA 2011-01-27 (15:33) 5 lat 12 dni 23 godziny i 11 minut temu

BRAWO!
PIĘKNIE NAPISANE, POPIERAM W 100% MAM TO SAMO , :)

odpowiedz

4
0
~ula 2011-01-26 (11:35) 5 lat 14 dni 3 godziny i 9 minut temu

żałosne życie ...
życie samotnej matki to ciągle problemy, brak ojca odbija się na dziecku znacząco, brak pieniędzy, problemy z rachunkami, pomoc znikąd,nikogo nie obchodzi los samotnej matki a już dziecka to w ogóle Ten kraj jest dla takich matek brutalny. Ja zostałam z 5 letnim dzieckiem bez środków na jego utrzymanie od 6 miesięcy z opieki otrzymałam jedynie dodatek mieszkaniowy, ojciec dziecka choć bogaty nie łoży komornik olewa sprawę,dogaduje się, sąd trzyma stronę biednego taty i tak życie toczy się dalej, komfortowo dla taty a już momentami dramatycznie dla matki z dzieckiem, jesteśmy postrzegane jak żebraczki. A ojciec wprost pęka ze śmiechu, wypoczywając na Majorce z kochanką

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

0
2
~lilka 2011-01-26 (14:12) 5 lat 14 dni i 32 minuty temu

W momentach kryzysu lepiej odkleić tipsy, rzucić palenie
i wziąć się do pracy.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Twoja historia

opisz swoją historię

Dla Twojego dziecka