Trwa ładowanie...

Jak odpoczywać, żeby odpocząć?

„Przykro mi, jestem na urlopie, proszę o kontakt za dwa tygodnie” - mówisz uprzejmie, po czym wyłączasz telefon… Wyobrażasz sobie taką sytuację? Na plaży przeklinamy brak zasięgu sieci komórkowej, rezerwujemy pokoje z dostępem do Internetu, do samochodu w pierwszej kolejności pakujemy torbę z laptopem - tak zaczynamy organizować sobie wakacje. Psycholodzy alarmują: już prawie nie potrafimy odpoczywać!

Jak odpoczywać, żeby odpocząć?Źródło: Jupiterimages
d3g9of5
d3g9of5

„Przykro mi, jestem na urlopie, proszę o kontakt za dwa tygodnie” - mówisz uprzejmie, po czym wyłączasz telefon… Wyobrażasz sobie taką sytuację? Na plaży przeklinamy brak zasięgu sieci komórkowej, rezerwujemy pokoje z dostępem do Internetu, do samochodu w pierwszej kolejności pakujemy torbę z laptopem - tak zaczynamy organizować sobie wakacje. Psycholodzy alarmują: już prawie nie potrafimy odpoczywać!

Socjolodzy i kulturoznawcy z najlepszych polskich uczelni przygotowali raport z badań zleconych przez Ministerstwo Kultury, dotyczący tego, w jaki sposób przeciętny Polak odpoczywa podczas urlopu. Wyniki nie tylko nie okazały się zaskakujące, ale niestety potwierdziły gorzką prawdę, którą każdy z nas zna - w czasie urlopu mamy tyle spraw do załatwienia, że na odpoczynek… brakuje już czasu.

Przeciętny mieszkaniec dużego miasta urlopuje w centrum handlowym, robi zakupy, przeprowadza remonty, jednym słowem - robi wszystko, żeby tylko nie odpoczywać. Leniuchowanie jest traktowane wręcz jako ujma, najważniejsze jest, aby wolny czas spędzać aktywnie. „Pod tym względem upodobniliśmy się do mieszkańców Europy Zachodniej” - mówi prof. Józef Burszta, współautor badań, kulturoznawca ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.

Słuszność tej wypowiedzi potwierdzają wyniki badań opublikowane przez niemieckie czasopismo „Vital”. Wynika z nich, że 75 proc. kobiet i ponad 60 proc. mężczyzn w Niemczech nie potrafi się zrelaksować i odciąć od codziennych obowiązków. Dokładają wszelkich starań, aby tylko nie przeznaczyć wolnego czasu na relaks. Krótkiego odpoczynku w ciągu dnia potrzebuje zaledwie 19 proc. kobiet i 25 proc. mężczyzn. Szybkie tempo pracy powoduje, że tzw. „nicnierobienie” uznawane jest za coś niestosownego.

d3g9of5

Brak zajęć zaczyna denerwować, prowadzi do frustracji, a w skrajnych przypadkach nawet do furii. Najgorzej wypoczywają osoby pracujące na wysokich stanowiskach. To oni mają największe opory przed pójściem na urlop, co sami tłumaczą nawałem obowiązków. Unikają długiego odpoczynku z obawy przed tym, że ktoś ich zastąpi. Tydzień wolnego to największy luksus, na jaki można sobie pozwolić. Mimo, że urlop jest zdecydowanie za krótki i tak wciąż zaglądamy do komputera i odbieramy telefony, przecież zawsze może wydarzyć się coś pilnego.

d3g9of5

Tymczasem specjaliści ostrzegają, że bez właściwego odpoczynku nie będziemy dobrymi i wydajnymi pracownikami. Organizm prędzej czy później dopomni się o czas dla siebie, czas poświęcony na prawdziwy relaks. Brak urlopu nie tylko może odbić się na naszej pracy, ale również na życiu prywatnym, a przede wszystkim na zdrowiu.

Aby zachować trzeźwość umysłu i dystans do pracy, specjaliści zalecają przynajmniej pół godziny relaksu w ciągu dnia. I absolutnie nie może to być kawa wypita przed komputerem. W ciągu pracy wygospodaruj kilka minut na oderwanie oczu od monitora. Wstań, rozprostuj kości, otwórz okno i popatrz przez chwilę na to, co za nim widzisz. Jeżeli zmęczony wracasz do domu, połóż się na chwilę.

Nieumiejętność odcięcia się od zawodowych problemów grozi ich narastaniem również na gruncie prywatnym. Zamknij oczy i posłuchaj muzyki. Jeżeli to możliwe, wyjdź na basen, jogę lub idź pobiegać. Spacer w parku może być prawdziwym panaceum na przemęczony i zestresowany umysł.

d3g9of5

A co z urlopem? Przede wszystkim postaraj się pogodzić z faktem, że krótki wypad za miasto lub przedłużony weekend nie zastąpią 2-tygodniowego odpoczynku od pracy. Przekonaj szefa i samą siebie do wyłączenia telefonu komórkowego. Bez względu na to, czy spędzasz urlop poza miejscem zamieszkania czy w domu - staraj się oderwać od codzienności. Zabierz rodzinę na spacer, odwiedzaj nowe miejsca, pomyśl co sprawiłoby Wam przyjemność. Od dawna chciałaś zorganizować grilla dla przyjaciół? Teraz masz okazję!

Większość z nas wykorzystuje wolne dni na załatwianie zaległych spraw. Urzędy, zakupy, lekarze i przeróżne zaniedbane w ciągu roku sprawy zajmują nam całe dnie, wieczorem za to siadamy przed komputerem. Efekt jest taki, że z urlopu wracamy jeszcze bardziej zmęczeni. Od czasu do czasu pozwól więc sobie na lenistwo. Takie zupełnie nieplanowane.

dj/(kg)

d3g9of5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3g9of5