Jak prowadzić trudne rozmowy z szefem?

Izabela Kielczyk / 05.05.2009
wp.pl
 AAA
Trudne rozmowy z szefem, nie należą do najłatwiejszych, ale są nieuniknione. Jak zatem rozmawiać, by stały się one okazją do współpracy, a nie walki przypominającej ring bokserski?
Po pierwsze pozytywne nastawienie
Niektórzy są przekonani, że lepiej być sceptycznym i nastawiać się na niepowodzenie, bo w ten sposób uniknie się rozczarowania. Takie nastawienie to tzw. dziurawe koło ratunkowe, które skutecznie ciągnie nas w dół, bo jeśli już na początku nie wierzymy w pozytywne rozwiązanie trudnej sytuacji, to sami sobie utrudniamy osiągnięcie sukcesu w rozmowie z szefem. Jeśli od razu myśli „Z nim to nie można normalnie rozmawiać”, „ Nie ma nawet co próbować” to z takim czarnowidztwem, skazujemy siebie na niepowodzenie. Warto zaprogramować się na powodzenie, tylko to daje nam szansę na sukces, owszem nie zagwarantuje nam ono sukcesu, ale daje na szansę na jego osiągniecie.

Warto przed trudną rozmową spisać sobie pozytywne afirmacje, które będziemy powtarzać sobie w myślach na kilka dni przed taka rozmową oraz w jej trakcie. Naprawdę to pomaga! Pozytywne myśli dodają nam pewności siebie i budują pozytywną atmosferę w czasie rozmowy. Kiedy będziemy nastawieni pozytywnie, nie będzie w nas przygnębienia, złości i agresji i pokażemy szefowi, że chcemy rozmawiać o trudnych sprawach w atmosferze współpracy a nie walki.

Szef się myli

To rzeczywiście trudna sytuacja. Ciężko nam jest bezpośrednio powiedzieć „Szefie, Ty się mylisz, a ja mam racje”. Wiemy, że szef jest naszym przełożonym i traktujemy go jako autorytet, a ciężko przeciwstawić się autorytetowi. Ale szef się czasami myli, ponieważ nie ma wyłączności na posiadanie racji. Warto w takich sytuacjach dyplomatycznie powiedzieć swoje racje, najlepiej kiedy jesteśmy sam na sam z szefem. Mądry przełożony doceni nasze sugestie i naszą odwagę, że mówimy mu swoje zdanie. Owszem szef, który ceni klakierów i uważa, że tylko on ma monopol na racje, nie tylko nas nie doceni, ale też ostro zgani.

Polub WP Kobieta na Facebooku

1 2 3 z 3 następna
oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Galerie


Opinie (6)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Essa 2009-09-10 (16:23) 6 lat 4 miesiące 30 dni 19 godzin i 20 minut temu

Trudne rozmowy z szefem nie należą do najłatwiejszych...
"Trudne rozmowy z szefem nie należą do najłatwiejszych" ... Fajnie że jest fajnie, bo inaczej jest niefajnie.. ;)

odpowiedz

1
0
ula 2009-05-07 (08:17) 6 lat 9 miesięcy 3 dni 3 godziny i 26 minut temu

my generalnie nie potrafimy
się zachowac, takich rzeczy w szkole powinni uczyc, najlepiej zamiast religii.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

2
0
~buba461 2009-05-07 (08:30) 6 lat 9 miesięcy 3 dni 3 godziny i 13 minut temu

szef ?
nie podoba mi się że nie można wypowiedziedzieć tego co się czuje. Chciałabym móc odejść z pracy i powiedzieć szefowi że jest dwulicowy, arogancki i że zawsze miałam go dość. Ufff - jaka ulga.

odpowiedz

Twoja historia

opisz swoją historię