Związek z różnicą wieku - czy ma sens?

Wedding TV / 16.11.2012
 AAA
Związek z różnicą wieku - czy ma sens?
Kobieta, mężczyzna, a pomiędzy nimi kilkanaście (a nawet kilkadziesiąt) lat różnicy. Taki układ jest układem nietypowym. Tylko: czy nietypowym, znaczy dysfunkcyjnym? Gorszym? A może lepszym?
To, że rówieśnicy łączą się w pary, jest oczywiste - dla nas, ludzi wychowanych w Polsce, w określonym czasie historycznym. Wystarczy jednak poczytać wcześniejsze świadectwa, powieści, listy, żeby zobaczyć, że nie zawsze tak było, a wydawanie młodych panien za starszych mężczyzn było na porządku dziennym.
Czasy się zmieniają. Nietrudno zauważyć, że obecnie łatwiej poznać kogoś, kto jest naszym równolatkiem. Szkoła, studia, nawet praca sprzyjają nowym znajomościom z ludźmi w podobnym wieku, z podobnego środowiska. Związki inne, nietypowe, budzą ciekawość otoczenia i często wątpliwości samych partnerów. Czy jest się jednak o co martwić?

Zakochanie i wszystkie "ale"

Dlaczego wybieramy sobie starszych (lub młodszych) partnerów? Powody mogą być różne. Nie można powiedzieć, że w przypadku wyboru starszego czy młodszego partnera wygląda to inaczej niż w normalnym związku. Spotyka się przecież dwoje ludzi, rodzi się wzajemna fascynacja, pożądanie, miłość.

- Wybór partnera jest czymś bardzo precyzyjnym - mówi Magdalena Jóźwik z warszawskiego NZOZ Synapsis, psycholog zajmująca się terapią par. - Nie wybieramy sobie przyszłego małżonka przypadkowo. Można szukać powodów, na przykład w doświadczeniach kobiety lub mężczyzny, dlaczego zainteresowali się akurat starszą czy młodszą osobą. A tych może być dużo.

Jakie to mogą być powody? Katalog jest otwarty, nie na darmo uważa się przecież, że małżeństwo jest najtańszą formą psychoterapii. Być może dziewczyna czuła się niedoceniona w domu i szuka mężczyzny, który będzie wzmacniał jej kruche poczucie własnej wartości. Może się zdarzyć, że mężczyzna, zwłaszcza po nieudanym związku, szuka młodszej partnerki, żeby nikt nie kwestionował tego, co robi. Może przechodzi kryzys wieku średniego i szuka kogoś, kto będzie jego wizytówką, młodą i bardzo piękną. Wskazuje się też na relacje z otoczeniem. Czasem zdarza się, że ludzie "grzeczni", nie buntujący się, wybierają sobie partnera na zasadzie "ja wam wszystkim pokażę" - i nie dotyczy to tylko różnicy wieku, a i innych różnic, powszechnie kwestionowanych.

W związku można szukać wielu rzeczy. Oparcia - nie ukrywajmy przecież, że starszy partner będzie zazwyczaj w pewien sposób bardziej odpowiedzialny, stanie się przewodnikiem z większym doświadczeniem. Otwarcia na nowe środowiska, życiowego "odmłodzenia"...

Czasem jednak różne doświadczenia życiowe bardziej dzielą niż łączą. Bywa, że szukamy kogoś, kto da nam poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Na przykład finansowej. A nawet gwarancję, że jeśli się rozchorujemy, ktoś, kogo kochamy, będzie się nami opiekował. Mimo tych rzeczy, których nie musimy sobie w ogóle uświadamiać, najważniejsza jest oczywiście miłość. Wybór partnera nie jest przecież czystym wyrachowaniem. Obok różnic, w tym tej zasadniczej, dotyczącej wieku, są również podobieństwa. Podobne doświadczenia, zainteresowania, systemy wartości… Coś co łączy partnerów bardziej, niż dzielący ich wiek.

Polub WP Kobieta na Facebooku

1 2 3 z 3 następna
oceń
tak 56 87.5%
nie 8 12.5%

Galerie


Opinie (239)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

2
6
~hmm 2012-11-18 (19:32) 2 lata 6 miesięcy 3 dni 21 godzin i 1 minutę temu

Ja mam 31 lat. Byłem w zwiazku z młodsza dziewczyna. Kochałem ją i wciaz ją kocham...rozpadło sie bo za daleko mieszkamy od siebie...

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

9
0
~ciotka 2012-11-18 (19:34) 2 lata 6 miesięcy 3 dni 20 godzin i 59 minut temu

Stare dziady chcą młodych,niedoświadczonych dziewczątek,żeby przed nimi udawać ogiery,podczas gdy są już pół impotentami,niestety.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

3
2
~ja 2012-11-18 (20:06) 2 lata 6 miesięcy 3 dni 20 godzin i 27 minut temu

na starej piczy mlody ch...... sie cwiczy a mlode lale jak masz kase to Ci dają az milo i tyle w tym temacie

odpowiedz

13
27
~facet 2012-11-18 (19:18) 2 lata 6 miesięcy 3 dni 21 godzin i 15 minut temu

mam 39 lat, ale spotykam się wyłącznie z kobietami w wielu 23-28 lat, powyżej 30 to już ciotki klotki, a ja potrzebuję szaleństwa

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

10
3
~mon 2012-11-18 (19:51) 2 lata 6 miesięcy 3 dni 20 godzin i 42 minuty temu

trzy lata różnica a dziewczyna starsza to nie jest traka duza różnica, jak myślicie

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

8
0
~Mama aga 2012-11-18 (20:03) 2 lata 6 miesięcy 3 dni 20 godzin i 30 minut temu

A ja bym wolala zeby moj syn mial starsza nawet o 15 lat niz jakas glupia ,leniwa ,pusta sikse

odpowiedz

9
1
~nana 2012-11-18 (20:01) 2 lata 6 miesięcy 3 dni 20 godzin i 32 minuty temu

Hej fajny artykul Chce tylko podac swoj przyklad mam 25lat syna w wieku 3 porzucilam meza (33lata)debila nie szanujacego wogole mnie ani synka tylko krzyk piwsko itp Od dwoch miesiecy zyje w fantastycznym swiecie otoczona opieka troska i najwazniejsze Miloscia :) ma 45lat mieszkamy w Uk jest anglikiem I przezywamy najwspanialsze chwile swojego zycia Wiek ani narodowosc nam totalnie nie przeszkadza moj syn go uwielbia wreszcie zaczal sie rozwijac nie boi sie Mamy najwspanialsze zycie na swiecie nie chodzi o pieniadze bo mamy takie same zarobki To poprostu jest Najwspanialsze znalesc kogos niespodziewanie i sie w Nim zatracic bez reszty przezyc Milosc Prawdziwa gdzie nie mozna jesc spac i tylko chce sie spedzac ciagle razem czas to jest niesamowite!!! O kwestiach lozkowych nie musze wspominac roznica jest ogromna I nawet jak za kilkanascie lat mialabym byc jego prywatna pielegniarka to bede i bede to robic z przyjemnoscia bo Go Kocham.

odpowiedz

8
5
~Ja 2012-11-18 (19:45) 2 lata 6 miesięcy 3 dni 20 godzin i 48 minut temu

Ja się czasami nie dziwie,że facet po kilkunastu latach małżeństwa,szuka sobie młodszej czy innej kobiety ... Wystarczy się rozejrzeć,przeraża mnie to,jak wygląda większość kobiet po 30 czy po 40 ... Nie mówie,że wszystkie takie są,ale jest takich sporo,które nie dbają o siebie, wkurzają mnie takie tłuste matrony, które pchają się z wózkiem czy gromadką dzieci,mamuśki nieumalowane,kudły tłuste,zamiast torebki,plecak,najlepiej podróżny ... Dresy ... I taka się dziwi,że ją chłop tknąć nie chce i szuka innej ...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

8
0
Leniuszek 2012-11-18 (20:00) 2 lata 6 miesięcy 3 dni 20 godzin i 33 minuty temu

Grunt że im jest OK, a co nas to obchodzi? Żurnaliści szukają wszędzie sensacji, a sami są niby z innej planety...?

odpowiedz

56
31
~eb 2012-11-17 (23:38) 2 lata 6 miesięcy 4 dni 16 godzin i 55 minut temu

Wczoraj były moje (63)urodziny. Moja żona (od lat 9) ma obecnie 29 lat. Bawimy się świetnie, żyjemy pięknie nie w głowie nam dylematy o różnicy wieku. Miłość, szczęśliwość, życie - nie mają nic wspólnego z wiekiem. Życzymy wszystkim aby byli tak zadowoleni jak my. Wsztstkiego dobrego !

odpowiedz

pokaż 12 ukrytych odpowiedzi

5
1
~Cinek 2012-11-18 (19:54) 2 lata 6 miesięcy 3 dni 20 godzin i 39 minut temu

Czy 6 lat to duża różnica wieku? Ona starsza.

odpowiedz

10
4
~leo 2012-11-18 (19:41) 2 lata 6 miesięcy 3 dni 20 godzin i 52 minuty temu

Nie rozumiem, dlaczego od lat przyjmuje się, że mężczyzna może być starszy od kobiety, ale w drugą stronę to już w ogóle jest be! Miałem w życiu dwa związki z kobietami starszymi od siebie o lat naście i to były jedne z piękniejszych chwil w moim życiu. Zarówno ja jak i partnerki wspominamy siebie z wielkim uśmiechem i łezką w oku. Kobiety, nie słuchajcie tego co mówią inni ! Dawajcie szanse też młodszym od siebie, to nie prawda że każdy kto ma dwadzieścia parę lat jest młodym, nie odpowiedzialnym gnojem ! W łóżku również wydaje mi się, że starsza kobieta i młodszy mężczyzna pasują do siebie idealnie, wszak starsza kobieta ma większe potrzeby seksualne niż dwudziestolatka, a młodszy mężczyzna ma większe możliwości i pole do popisu niż czterdziestolatek (przeważnie, wiadomo że nie jest to regułą). DROGIE KOBIETY, dawajcie szanse młodym a nie pożałujecie ;)

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
1
~lucyk 2012-11-18 (19:53) 2 lata 6 miesięcy 3 dni 20 godzin i 40 minut temu

nie ma to jak różnica bez tego by nie było nic TDK

odpowiedz

2
2
~vis 2012-11-18 (19:53) 2 lata 6 miesięcy 3 dni 20 godzin i 40 minut temu

To absolutnie poważna sprawa. Koalicja rządząca (PO PSL) przegłosowała 8 listopada w sejmie ustawę dopuszczającą obrót żywnością GMO w Polsce. Mimo tego, iż zdecydowana większość społeczeństwa uważa tą żywność za szkodliwą dla zdrowia. Mimo ostrzeżeń naukowców i zakazu w innych krajach w Polsce dojdzie do całkowitego zniszczenia naturalnego rolnictwa. W Indiach 10,000 rolników popełniło samobójstwo gdyż nie mają plonów - właśnie na skutek stosowania nasion Monsanto. Mało tego ustawa nie narzuca obowiązku znakowania żywności GMO. Nie będziemy wiedzieć, czy kupowana żywność jest GMO, czy też nie. Wiele krajów Unii Europejskiej (m.in. Francja, Austria, Węgry, Włochy, Luksemburg, Grecja, Niemcy, Bułgaria) oraz Szwajcaria zabroniło, na podstawie odpowiedniego uzasadnienia, upraw roślin genetycznie zmodyfikowanych. Jedno jest pewne, raz dopuszczona uprawa żywności GMO w Polsce, będzie nieodwracalna ze względu na skażenia transgeniczne pomiędzy roślinami GMO, a ekologicznymi. Nie da rady zakazać pszczołom zapylania między sąsiadującymi polami GMO i EKO, w efekcie rolnicy uprawiający żywność EKO, stracą certyfikaty i będą zmuszeni do upraw GMO. Co ciekawe ustawa jakże ważna dla wszystkich Polaków przeszła w sejmie, praktycznie bez specjalnego rozgłosu w mediach. Jeżeli zależy Ci na tym co jesz Ty i Twoje dzieci - udostępnij tą informację dalej.

odpowiedz

13
4
~jaaaaaaaaaaa.. 2012-11-18 (19:42) 2 lata 6 miesięcy 3 dni 20 godzin i 51 minut temu

50 lat,od 9 lat żyję z meżczyzną mlodszym o 16 lat i nadal świetnie się rozumiemy.Nie zastanawiam się nad przyszłoscią,jest tu i teraz.Nadal jestem atrakcyjna,ale też dbam o siebie bardziej niz gdybym miała obok siebie równolatka lub starszego

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
2
~lucyk 2012-11-18 (19:50) 2 lata 6 miesięcy 3 dni 20 godzin i 43 minuty temu

pozdro dla kumatych

odpowiedz

12
23
~Kamil 2012-11-18 (18:52) 2 lata 6 miesięcy 3 dni 21 godzin i 41 minut temu

Mój kumpel lat 24 zakochał się w kobiecie lat 43 wzięli cywilny mają dwu miesięczną córkę a teraz się jej wstydzi że za stara jak sam mi powiedział niejedni myślą że to jego matka a zresztą ona wygląda na 50 po dziecku przytyła to nie ta kobieta a teraz mu się młode podobają

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

27
13
~magic 2012-11-18 (18:49) 2 lata 6 miesięcy 3 dni 21 godzin i 44 minuty temu

To prawda facet tak koło czterdziestki mając kobietę (kochankę partnerkę obojętnie) tak 20 lat młodszą normalnie odżywa. Nie wiem jak toi się dzieje ale kondycja się sama poprawia pogoda ducha normalnie tak powinno być ustawowo :-)

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

16
5
~Sasha 2012-11-18 (19:15) 2 lata 6 miesięcy 3 dni 21 godzin i 18 minut temu

Mam 26 lat, mój mąż 40! jesteśmy małżeństwem od 3 lat a parą od 4 ale znamy się praktycznie całe moje życie ponieważ mieszkaliśmy po sąsiedzku, mamy ślicznego półtorarocznego synka i bardzo się kochamy. Wiek naprawdę nie jest taki istotny jeśli w grę wchodzi naprawdę duże uczucie i wkurza mnie jeśli tłumaczy się taką parę jak my tylko kwestią pieniędzy, że ona poleciała na kasę, nic bardziej mylnego!!!! Owszem są i takie związki ale wierzę, że w większości chodzi jednak o miłość. Zresztą jeśli o mnie chodzi to nigdy specjalnie nie pociągali mnie rówieśnicy:P ale mój związek ze starszym mężczyzną to po prostu zbieg okoliczności, gdyby był młodszy to nadal chciałabym z nim być :) pozdrawiam

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

5
2
~RM 2012-11-18 (19:44) 2 lata 6 miesięcy 3 dni 20 godzin i 49 minut temu

eb ona poleciala na ciebie dla kasy... czy na serio myslisz ze cie kocha i ze kazde ruchanie sprawiajej przyjemnosc!!!

odpowiedz

Twoja historia

opisz swoją historię