Związek z różnicą wieku - czy ma sens?

Wedding TV / 16.11.2012
 AAA
Związek z różnicą wieku - czy ma sens?
Kobieta, mężczyzna, a pomiędzy nimi kilkanaście (a nawet kilkadziesiąt) lat różnicy. Taki układ jest układem nietypowym. Tylko: czy nietypowym, znaczy dysfunkcyjnym? Gorszym? A może lepszym?
To, że rówieśnicy łączą się w pary, jest oczywiste - dla nas, ludzi wychowanych w Polsce, w określonym czasie historycznym. Wystarczy jednak poczytać wcześniejsze świadectwa, powieści, listy, żeby zobaczyć, że nie zawsze tak było, a wydawanie młodych panien za starszych mężczyzn było na porządku dziennym.
Czasy się zmieniają. Nietrudno zauważyć, że obecnie łatwiej poznać kogoś, kto jest naszym równolatkiem. Szkoła, studia, nawet praca sprzyjają nowym znajomościom z ludźmi w podobnym wieku, z podobnego środowiska. Związki inne, nietypowe, budzą ciekawość otoczenia i często wątpliwości samych partnerów. Czy jest się jednak o co martwić?

Zakochanie i wszystkie "ale"

Dlaczego wybieramy sobie starszych (lub młodszych) partnerów? Powody mogą być różne. Nie można powiedzieć, że w przypadku wyboru starszego czy młodszego partnera wygląda to inaczej niż w normalnym związku. Spotyka się przecież dwoje ludzi, rodzi się wzajemna fascynacja, pożądanie, miłość.

- Wybór partnera jest czymś bardzo precyzyjnym - mówi Magdalena Jóźwik z warszawskiego NZOZ Synapsis, psycholog zajmująca się terapią par. - Nie wybieramy sobie przyszłego małżonka przypadkowo. Można szukać powodów, na przykład w doświadczeniach kobiety lub mężczyzny, dlaczego zainteresowali się akurat starszą czy młodszą osobą. A tych może być dużo.

Jakie to mogą być powody? Katalog jest otwarty, nie na darmo uważa się przecież, że małżeństwo jest najtańszą formą psychoterapii. Być może dziewczyna czuła się niedoceniona w domu i szuka mężczyzny, który będzie wzmacniał jej kruche poczucie własnej wartości. Może się zdarzyć, że mężczyzna, zwłaszcza po nieudanym związku, szuka młodszej partnerki, żeby nikt nie kwestionował tego, co robi. Może przechodzi kryzys wieku średniego i szuka kogoś, kto będzie jego wizytówką, młodą i bardzo piękną. Wskazuje się też na relacje z otoczeniem. Czasem zdarza się, że ludzie "grzeczni", nie buntujący się, wybierają sobie partnera na zasadzie "ja wam wszystkim pokażę" - i nie dotyczy to tylko różnicy wieku, a i innych różnic, powszechnie kwestionowanych.

W związku można szukać wielu rzeczy. Oparcia - nie ukrywajmy przecież, że starszy partner będzie zazwyczaj w pewien sposób bardziej odpowiedzialny, stanie się przewodnikiem z większym doświadczeniem. Otwarcia na nowe środowiska, życiowego "odmłodzenia"...

Czasem jednak różne doświadczenia życiowe bardziej dzielą niż łączą. Bywa, że szukamy kogoś, kto da nam poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Na przykład finansowej. A nawet gwarancję, że jeśli się rozchorujemy, ktoś, kogo kochamy, będzie się nami opiekował. Mimo tych rzeczy, których nie musimy sobie w ogóle uświadamiać, najważniejsza jest oczywiście miłość. Wybór partnera nie jest przecież czystym wyrachowaniem. Obok różnic, w tym tej zasadniczej, dotyczącej wieku, są również podobieństwa. Podobne doświadczenia, zainteresowania, systemy wartości… Coś co łączy partnerów bardziej, niż dzielący ich wiek.

Polub WP Kobieta na Facebooku

1 2 3 z 3 następna
oceń
tak 57 87.69%
nie 8 12.31%

Galerie


Opinie (239)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

7
2
~Luna 2012-12-07 (17:42) 2 lata 7 miesięcy 23 dni 13 godzin i 21 minut temu

Różnica między nami to 7 lat on jest młodszy i nic to nie znaczy ma 56 lat i od 15 lat ma problemy z seksem a od 3 lat jest impotentem zupełnym żadne terapie nie pomagają.Próbował nawe zdrady z 40 latką i też nic nie wyszło a ja? mam wzięcie nawet u 30 latków ponieważ na tyle wyglądam

odpowiedz

3
5
~werwil 2012-11-18 (19:37) 2 lata 8 miesięcy 12 dni 11 godzin i 26 minut temu

Kobieta do 48 lat - jeszcze owszem. Każdy kolejny rok to kolosalne zmiany. O seksie zacznij zapominać jeśli jesteś młodszy bądź równolatek a w związku z kobietą "po..." .

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

32
17
~pola 2012-11-16 (18:34) 2 lata 8 miesięcy 14 dni 12 godzin i 29 minut temu

Hmmm, he, he to NIE jest takie FAJNE, jak tu przedstawiaja, bo tak milo i "goraco uczuciowo, ze nie przeszkadza roznica wieku" moze byc MAX 3-5 lata, a pozniej? Gdy minie fascynacja druga osoba, gdy opadnie pozadanie, to wychodza na wierzch SAME ROZNICE: ona chce dziecko, a on swiety spokoj, ona chce sie bawic, a on siedziec przed kominkiem, ona chce jezdzic po swiecie ze znajomymi, a on juz nie nadaza .... A do tego trzeba uwzglednic, ze przy duzej roznicy wieku ( >20), to musza byc juz KOLEJNE zwiazki, a wiec sa jakies "ogony"- dzieci z poprzednich mlazenstw, byle zony , alimenty, klotnie itp. To nie jest wcale sielanka, a w perspektywie 20-30 lat... to juz koszmar albo komedia pomylek. Ale nie wolno nikomu zabronic eksperymentowac zyciowo na samym sobie

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

14
3
czasem52 2012-11-18 (19:40) 2 lata 8 miesięcy 12 dni 11 godzin i 23 minuty temu

jeśli miedzy dwojgiem ludzi jest silna więź i prawdziwa miłość a nie tylko powierzchowne pożądanie - to różnica wieku nie ma znaczenia - wiem to z autopsji, zresztą to tylko metryka - czasem 20latkowei mają bardziej pookładane w głowie niż 50 latkowie - wiec tak na prawdę coś takiego jak wiek i różnica w związku z nim związana nie musi być czymś co ma znaczenie.W obliczu takich wartości jak miłość, zrozumienie, przywiązanie - wiek nie jest żadna wartością.ważne żeby być szczęśliwym a nie kierować się schematami ku zadowoleniu innych.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

7
2
~witek 2012-11-18 (20:06) 2 lata 8 miesięcy 12 dni 10 godzin i 57 minut temu

wasz dialog ogranicza się do naprawdę sporej różnicy wieku, ja mam 22 lata, Moja dziewczyna 16, sześć lat niby nie dużo, ale jednak Ona jest młodziutka. Spotykałem się i chodziłem wcześniej z dziewczynami w różnym wieku, zarówno delikatnie starszymi, rówieśniczkami i troszkę młodszymi. Poprzednia dziewczyna była w Moim wieku, ale w jej głowie siedział dzieciak, nie traktowała niczego poważnie. Aktualna dziewczyna mimo takiej różnicy wieku jest znacznie poważniejsza od tej poprzedniej i co lepsze nawet wygląda na starsza;p albo co najmniej można by posądzić, że to rówieśniczki. Wiem od jej przyjaciółki, że podoba się jej we Mnie dojrzałość, bo koledzy nawet parę lat starsi od niej to istne dzieciaki. Czuje się przy Mnie bezpieczna i uważa, że jestem bardzo opiekuńczy i odpowiedzialny. Ja widzę, że ją rodzice zaniedbują, są pochłonięci własną firmą, we Mnie znalazła wsparcie, którego nie otrzymywała od nich. Dzięki Mnie poprawiły się jej stopnie i nie wagaruje, jej rodzice są zadowoleni i nic na razie nie mówią na tą różnice, za to Moi widzieli by już Mnie przed ołtarzem, więc nie bardzo im to pasuje. Teraz najważniejsze:) jesteśmy oboje szczęśliwi, to chyba najważniejsze. Boje się jednak, że kiedyś może się pojawić jakaś przeszkoda...

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

11
11
~kopytko 2012-11-18 (19:00) 2 lata 8 miesięcy 12 dni 12 godzin i 3 minuty temu

W wieku 20 lat wyszłam za mąż za faceta 33 letniego z wielkiej miłości ,zostały zgliszcza.Mam troje dzieci i tylko dlatego trwam w tym stadle.Mąż jestcoraz większym despotą i snobem.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

19
2
~Andzia 2012-11-17 (01:21) 2 lata 8 miesięcy 14 dni 5 godzin i 42 minuty temu

Oczywiście że związek taki ma sens. Wszystko nie zależy od wieku tylko od tego co człowiek ma w głowie , czy dorósł do poważnego związku ten młodszy , a czy ten starszy nie wziął sobie po prostu osoby którą można najzwyczajniej wykorzystać. Ja mam 25 lat i partnera starszego od siebie o lat 14 - jestem już ponad 3 lata w tym związku i jeszcze nigdy nie było mi z żadną inną osobą tak dobrze jak z nim. Nigdy nie mieliśmy żadnej większej kłótni, jedynie małe sprzeczki, zawsze mam wspaniałą pomoc z jego strony i czuję że jestem kochana. Już na początku naszej znajomości mieliśmy te same zainteresowania i to samo nas śmieszyło, podobnie myślimy i wybieramy. Ja już wcześniej miałam znajomych starszych od siebie i lepiej rozmawiało mi się z osobami w starszym wieku , dlatego może takiego partnera wybrałam, ale nikt mi nie powie że takie związki są złe - po prostu są ludzie i ludzie i jak się dobiorą tak będą mieli, taki związek będzie - czy to będzie związek ludzi w różnym wieku czy ludzi w takim samym ale i jeden i drugi może istnieć długo ale może też paść - wszystko zależy od tego czy będzie dobra para i czy będzie to zaakceptowane przez rodzinę - bo i jeden i drugi może być nieakceptowany - u mnie akurat nie ma problemów

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

13
5
~Real 2012-11-18 (21:29) 2 lata 8 miesięcy 12 dni 9 godzin i 34 minuty temu

Temat dużej różnicy wieku w związku kobiety i mężczyzny to za każdym razem tryumf hipokryzji, egoizmu i... wyżywania się na starszych kobietach ośmielających się zabrac głos na temat. Większośc mężczyzn - dziwnym zbiegiem okoliczności - przeżywa drugą młodośc wtedy, gdy dostrzeże u dotychczasowej, przeważnie wieloletniej partnerki pierwsze oznaki menopauzy, kojarzącej się ze starością i utratą przez nie seksualności. Egoizm i samczy instynkt prokreacji kieruje ich uwagę na dużo młodsze kobiety. Widmo zestarzenia, utraty sprawności seksualnej, schodzi na daleki plan w towarzystwie młodziutkiej "laski" działającej jak narkotyk. W odstawkę idzie dotychczasowa rodzina - dzieci i wnuki, nie liczy się utrata dobrej opinii, którą się cieszyli, zagarnia się dorobek dotychczasowego życia, mozolnie wypracowywany razem z porzucaną partnerką z myślą o zasobności na stare lata i wspomaganiu potomstwa. Rozlatują się kontakty towarzysko-przyjacielskie. Amok zanika najczęściej po wielu latach, gdy porzucona rodzina przeszła już przez traumę, najczęściej ma poukładane życie i nie chce znac pozbawionego wrażliwości i wyobraźni utracjusza. Pozostaje udawanie "Greka" szczęśliwego w związku z młódką lub poszukiwanie kolejnej partnerki. Powszechne zgorzknienie, gburowatośc, brak witalności przybiera na sile w miarę upływu lat trwania "super szczęśliwego związku". A kim są młode partnerki dojrzałych "macio"? Najczęściej pochodzą z rodzin niepełnych (bez ojca), patologicznych, czasem zdominowanych przez ojca-satrapę. Dalekie od zwyczjanych relacje z ojcem lub ich brak powodują zanik naturalnego dystansu i bez-erotycznego postrzegania mężczyzn w wieku ojca, właściwy większości młodych kobiet. U wielu z nich oraz u kobiet mających młode córki taki związek wzbudza z trudem skrywaną odrazę, z czego młódki rzucające się w ramiona staruszków oraz oni najwyraźniej nie zdają sobie sprawy, epatując otoczenie swoją delikatnie mówiąc obleśną zmysłowością. I jeszcze ta hipokryzja, że w mężczyźnie po pięcdziesiątce można znaleźc oparcie. Może ... na kilka najbliższych lat. A co potem? No może jakiś patent wykupiony u Pana Boga, że dziarski i sprawny dożyje długich lat. A co z seksem. Wiadomo powszechnie, że u kobiet zapotrzebowanie na seks rośnie z wiekiem? Mężczyzna może miec instrumentarium mniej lub bardziej okazałe ale zwiotczałym nigdy nie zadowoli kobiety. Przeciwnie drażniąc, bez możliwości zaspokojenia wywołuje tylko irytację i niechęc do współżycia. Potem takie kobiety stwierdzają, że nie jest zdradą zapewnienie sobie faceta do łóżka. Przecież one pielęgnują swój "szczęśliwy związek", a życie ... to między innymi zaspokajanie potrzeb fizjologicznych - wszelkich. A dzieci w takich związkach? Kilkunastolatek mający za ojca niedołężniejącego staruszka, zamiast mężczyzny w sile wieku. Dla mnie to wszystko nie ma sensu...brrrrrr

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

7
4
~szosza 2012-11-21 (13:53) 2 lata 8 miesięcy 9 dni 17 godzin i 10 minut temu

To układ nietypowy - sorry, ale gdzie on jest nietypowy? Wejdźcie na pierwszy lepszy zachodni portal randkowy. Większosc 30parolatek chce miec randkę z facetami 5-10 lat starszymi. Nie z równolatkami. To samo w druga strone. Zadbana 50latka może wybierac wśrod młodszych jak w ulęgałkach. Co za wsiowe bzdury rodem z zakrystii ?

odpowiedz

5
3
~poi 2012-11-20 (12:25) 2 lata 8 miesięcy 10 dni 18 godzin i 38 minut temu

Nigdy w życiu ŻADNEGO staruch. Niech siedzą przy starych żonach a nie za młodymi sie uganiać!!! Byłam w takim związku i STRASZNIE TEGO ŻAŁUJE. Stuknięty staruch nie chciał sie odczepić, na stare lata klepki mu sie poprzestawiały. BLE:-(

odpowiedz

Twoja historia

opisz swoją historię