Jak naprawić komunikację w związku

Izabela O'Sullivan / 06.12.2013
WP.PL>
 AAA
Jak naprawić komunikację w związku
– Rozmawiam z wieloma kobietami, które mają wrażenie, że to one wykonują całą pracę nad związkiem – mówi Charles J. Orlando, ekspert ds. związków i autor książki pt. „The Problem With Women…  Is Men” („Problemem kobiet… są mężczyźni”). – Ale panowie chcą uszczęśliwić swoją ukochaną – dodaje. W związku, tak jak w wielu innych sferach, kluczowe okazują się dwa czynniki: jasność i dyplomacja. I jak zapewniają specjaliści, są sposoby na to, by odzyskać romantycznego, czułego i zaangażowanego partnera.
Randki-niespodzianki, romantyczne wyjazdy weekendowe, drobne podarunki bez okazji – jeszcze jakiś czas temu właśnie tak wyglądało twoje życie w związku. Nagle uświadamiasz sobie, że sporo się zmieniło. Nie ma kwiatów, spontanicznych wyjść, a romantyczne randki zastąpiły przewidywalne wieczory przed telewizorem lub z książką. Psychologowie uspokajają, że takie przeobrażenie relacji jest zupełnie normalne i nie powinno wzbudzać niepokoju. Panowie, którzy czują się bezpiecznie w związku, zwyczajnie się rozluźniają. Kiedy jednak czujesz, że naprawdę tracicie kontakt i zaczynacie żyć w dwóch innych światach, warto podjąć kroki, które w porę naprawią wzajemną więź.
Otwarcie mów o tym, czego oczekujesz

Pewnie nawet nigdy by ci nie przyszło do głowy, by wejść do butiku i powiedzieć sprzedawczyni, że potrzebujesz jakieś ubrania, a następnie oczekiwać, że sama zaproponuje, co będzie dla ciebie najlepsze. Mglisty komunikat wysłany partnerowi ma takie same szanse powodzenia, jak poleganie na tym, że pracownica sklepu telepatycznie odczyta twoje potrzeby w zakresie stroju.

Zamiast ogólnikowo rzucać w stronę ukochanego: „Pomóż mi w obowiązkach domowych”, bądź bardziej dokładna w określeniu, co jest do zrobienia. Poproś go, by posprzątał łazienkę, zabrał dzieci do parku albo po drodze z pracy zrobił zakupy. Im jaśniej doprecyzujesz, czego od niego oczekujesz, tym mniej niepowodzeń napotkacie we wzajemnej komunikacji.

Nie nadzoruj, nie krytykuj

Mężczyźni są bardzo przewrażliwieni na punkcie sygnałów emocjonalnych, które wysyłają im żony – twierdzi dr Rebecca Jurgensen, psychoterapeutka z San Diego. – Jeśli na głos wyrażasz wątpliwości, czy twój ukochany poradzi sobie z danym zadaniem albo krytykujesz to, w jaki sposób coś zrobił, nabierze przekonania, że nie ma sensu zabierać się za to w przyszłości.

Prosząc o pomoc, powinnaś zaakceptować, że dana rzecz nie zostanie zrobiona dokładnie tak, jak sobie to wyobrażałaś. Zachowaj dla siebie własne zdanie, chyba że partner sam poprosi cię o wskazówki. A jeżeli coś mu nie wyjdzie, sam wyciągnie z tego wnioski. Nie musisz mu w tym pomagać.

Polub WP Kobieta na Facebooku

1 2 z 2 następna
oceń
tak 10 83.33%
nie 2 16.67%

Galerie


Opinie (11)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

6
1
~orion 2013-12-08 (17:56) 2 lata 2 miesiące 4 dni 11 godzin i 34 minuty temu

Święta racja, facet nie lubi się domyślać lubi konkrety. Czasem więcej czasu traci na odgadnięcie o co jej chodziło niż na wykonanie zadania, a jeszcze często ten jazgot -"a przecież wyraźnie ci powiedziałam,, szlak może trafić człowieka.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

8
0
~wioletta 2013-12-08 (18:13) 2 lata 2 miesiące 4 dni 11 godzin i 17 minut temu

a co zrobic kiedy maz traktuje ciebie jako sluzke , nie rozmawia , nie pyta,nie opowiada co bylo w pracy, nie planuje wspolnie itp sam decyduje o wszystkim czy to dobre czy nie (w wiekszosci nie) zajety caly czas telefonem i laptopem , a wszelakie proby zainteresowania go moja osoba czy jakas rozmowa sa zbywane .

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

2
0
~Osioł 2013-12-10 (14:32) 2 lata 2 miesiące 2 dni 14 godzin i 58 minut temu

Ożeniłem się jak miałem 19 lat. Rozwiodłem w 10 lat później. Od tego czasu minęły 22 lata i cały czas w kobietach zadziwia mnie jedno. To chyba ewolucja. W 99% jak tylko coś zaczyna się kręcić ku związkowi, to natychmiast próbują organizować życie, planować, wymuszać. Coś niesamowitego.

odpowiedz

4
1
~barbara 2013-12-09 (13:07) 2 lata 2 miesiące 3 dni 16 godzin i 23 minuty temu

Na to jest sposób od dawien dawna -traktuj swojego partnera tak jakbyś chciała aby on cię traktował.Ja to stosuję i mam problem z głowy,no ale zdarza się jakiś u niego foch to natychmiast go delikatnie wyjaśniam .

odpowiedz

5
2
~PANISKO 2013-12-08 (19:36) 2 lata 2 miesiące 4 dni 9 godzin i 54 minuty temu

W sfaceciałej i sfeminizowanej Polsce partnerstwo? Jak długo będzie bałwochwalczy kult kobiet, tak długo partnerstwo nie będzie możliwe choćby on prał i zamiatał. Tak naprawdę to feministki (facetki) godzą w solidarność płci i jednakowe się traktowanie (patrz śródtytuł "facet"), w jedność rodziny i wcale nie chcą partnerstwa w rodzinach tylko matriarchat, nie chcą równouprawnienia płci tylko kobiet, nie chcą sprawiedliwości społecznej tylko dążą do przywilejów dla kobiet. Są one w mediach, u władzy w każdym rządzie, a matki i w ogóle rodziny zwłaszcza wielodzietne nadal nie otrzymują od państwa pomocy materialnej. A to tylko przykład. Czytam posty facetek - chcesz równości i sprawiedliwości? A jaki jest Twój stosunek do cmoknonsensu, do obchodzonego 8 marca święta świętych krów, do przywilejów emerytalnych kobiet?

odpowiedz

2
1
~@@@ 2013-12-08 (18:15) 2 lata 2 miesiące 4 dni 11 godzin i 15 minut temu

mam nie pedzic do domu zeby mezulkowi odgrzac obiad, tylko zadzwonic by mu powiedziec zeby sam sobie odgrzal? - kto to pisal, to facet bez pozwolenia czy tez instrukcji nie umie tego zrobic? alez pozyteczny artykul, to ja juz chyba wole o krupie czytac....

odpowiedz

3
4
~danuta.aniserowicz.9 2013-12-07 (18:40) 2 lata 2 miesiące 5 dni 10 godzin i 50 minut temu

nie żądaj od mężczyzny posłuszeństwa , bo cię wykluczy z majątku .

odpowiedz

9
7
~danuta.aniserowicz.9 2013-12-07 (18:36) 2 lata 2 miesiące 5 dni 10 godzin i 54 minuty temu

nie naprawiać trzeba się rozejść . nie zmuszać nikogo do kochania , człowiek musi być wolny życie trwa krótko .

odpowiedz

Twoja historia

opisz swoją historię