Jak rozpoznać toksycznego mężczyznę?

28.02.2013
WP.PL>
 AAA
Jak rozpoznać toksycznego mężczyznę?
Czujesz negatywne emocje myśląc o partnerze? Tracisz przy nim poczucie własnej wartości? Nie jesteś traktowana z szacunkiem? Twierdzące odpowiedzi na te pytania mogą oznaczać, że masz do czynienia z toksycznym mężczyzną. Taka diagnoza nie oznacza konieczności natychmiastowego zakończenia związku. Można go jeszcze naprawić, ale trzeba się do tego odpowiednio zabrać.
„Nie chcę go widzieć, bo mnie niszczy. Sprawia, że czuję się mało kobieca i nieatrakcyjna. Jednocześnie tęsknię i kocham. Drżę na samą myśl o nim. Choć rozum mówi co innego, serce krwawi” – to dramatyczne wyznanie Agaty, która zakończyła właśnie związek z toksycznym mężczyzną.
Pociesza ją Weronika. „Znam ten stan, kiedy twoje poczucie wartości spada do zera i nic nie dostrzegasz poza twoim facetem, choć on sprawia, że czujesz się szpetna i głupia. W pewnym momencie coś we mnie pękło i odeszłam. Następnego dnia poczułam euforię, jakbym obudziła się z bardzo koszmarnego snu. Życie nabrało nowych, cudownych barw” – tłumaczy.

Każdy może być toksyczny

Rozstanie jest czasami jedynym ratunkiem przed wyniszczającym partnerem, jednak najpierw warto zdiagnozować jego „toksyczność”. Od wielu lat zajmuje się tym Lillian Glass, światowej klasy specjalistka w dziedzinie komunikacji i mowy ciała. Jej porady można co miesiąc czytać w magazynie „Cosmopolitan”, korzystają z nich także hollywoodzkie gwiazdy.

W głośnej książce „Toksyczni mężczyźni” Glass podjęła próbę zdefiniowania tego szerokiego pojęcia. Zdaniem ekspertki na miano toksycznego „zasługuje” partner, który wywołuje u kobiety negatywne emocje, nie traktuje jej z szacunkiem, a także wywołuje u niej spadek poczucia własnej wartości.

„Jeśli przychodzi ci na myśl mężczyzna, który spełnia przynajmniej jeden z tych warunków, jest on dla ciebie toksyczny. Toksyczny może być nie tylko członek rodziny, mąż, chłopak, kochanek, lecz także jakikolwiek mężczyzna, z którym masz kontakt w życiu osobistym, towarzyskim lub zawodowym. Może to być nawet ktoś, kto świadczy dla ciebie jakieś usługi, na przykład lekarz, dentysta, adwokat czy księgowy, albo ktoś, z kim prowadzisz interesy. Mężczyzna toksyczny dla ciebie może nie być taki dla innej kobiety” – tłumaczy Lillian Glass.

Ważne pytania

Jeśli mężczyzna sprawia, że kobieta czuje się niekomfortowo, ważna jest odpowiedź na pytanie: jakie negatywne emocje wywołuje partner? Czasem są one odczuwane tylko w momencie jego fizycznej bliskości, niekiedy do „zdołowania” wystarczy myślenie o mężczyźnie.

„Zdefiniowanie negatywnych uczuć, które on w tobie wzbudza, pozwoli ci lepiej zrozumieć, jakiego rodzaju krzywdę ci wyrządza” – radzi Lillian Glass i prezentuje listę pytań, pomocnych w odkryciu prawdy. Warto zastanowić się, czy partner sprawia, że czujemy na niego złość. Może jest nam smutno, gdy o nim myślimy albo odczuwamy wobec niego pogardę? Czy dzięki mężczyźnie czujemy się winne, beznadziejne albo wstydzimy się?

Określenie negatywnych emocji to początek procesu naprawy lub wychodzenia z toksycznego związku. Kolejnym etapem jest test zatytułowany: „Jak on się w stosunku do ciebie zachowuje?”.

Psychologia wyróżnia zachowania sadystyczne (mówienie przykrych i okrutnych rzeczy; wyśmiewanie, gdy kobiecie stanie się coś złego lub jest zdenerwowana, przyjemność z jej poniżania) oraz manipulacyjne (przekręcanie faktów by zwalić winę na partnerkę, wmawianie jej niepopełnionych czynów i sabotowanie kobiecych działań).

Polub kobieta.wp.pl na Facebooku

1 2 z 2 następna
oceń
tak 4 80%
nie 1 20%

Galerie


Opinie (14)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~Lieke 2014-09-20 (20:35) 6 miesięcy 10 dni 13 godzin i 50 minut temu

Ja mam dylemat za 2 tyg wychodze za mąż im bliżej tym bardziej zastanawiam się czy jest tego wart!jest mi z nim żle niby kocha ale po swojemu mamy 6 letnią córke którą kocha nad życie>.pracuje u niego czuje się królem nasze łóżkowe sprawy nie istnieją zmienił się nie do poznania brak szacunku opierunku i bezpieczeństwa..nie mam odwagi go zostawić chodż go kocham mam małą nadzieje że się zmieni setki razy go pytałam czy jest pewny mnie i ślubu i zawsze było to samo że tak ale z taką niechęcią..nie pamiętam kiedy mnie przytulił przeraża mnie zycie z nim w samotności bez prawa do głosu

odpowiedz

8
0
~natalia 2013-11-06 (13:52) 1 rok 4 miesiące 24 dni 20 godzin i 33 minuty temu

jestem w takim zwiazku nikt nawet nie zdaje sobie sprawy jak chcialabym sie uwolnic ale zyjemy razem za granica pracujemy razem wiec sytuacja jest troche bardziej skomplikowana on zachowuje sie jak najmadrzejszy czlowieknaswieciejest zarozumialy wiecznie niezadowolony muszesiespowiadaczkazdego wyjscia dokolezanki gdzie ideco bede robicwszystkokiedy wroce tkwie w tym zwiazku dwa lata i zaczynam sie zastanawiac po co miktos taki

odpowiedz

3
0
~Zagubiona 2013-12-01 (01:51) 1 rok 3 miesiące 30 dni 8 godzin i 34 minuty temu

Po przeczytaniu tego artykułu stwierdziłam, że jestem w takim związku... I co dalej?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
0
~enka 2013-03-18 (13:23) 2 lata 12 dni 21 godzin i 2 minuty temu

najpierw należy otworzyc oczy i zrozumiec, że jest się z toksycznym facetem, miłośc nie dopószcz takich mysli nawet jeśli wcześniej widać symptomy to nie chcemy wierzyc w to że (to nie ten). Bardzo trudno jest odejśc od takiego faceta,serce krwawi a rozum woła hola,hola poczekaj,za rok bedzie lepiej,pomału odzyjesz tylko co to ża życie bez ukochanego, z nim się męczysz a bez niego brakuje ci powietrza

odpowiedz

0
6
~max345 2013-03-10 (11:20) 2 lata 20 dni 23 godziny i 5 minut temu

Głupi ten artykuł! Kiedy się kocha to się nad takimi bzdetami nie zastanawia i tak się nie dzieje. Kiedy się tkwi w "takim związku" bo tak wypada lub tak wygodniej to dramat i takie "problemy" będą i nic normalnego z tego nie będzie! Głupota i dramat!

odpowiedz

1
4
~asia 2013-03-05 (07:56) 2 lata 26 dni 2 godziny i 29 minut temu

Dziewczyny, jesteście znudzone swoimi facetami? Zapraszam Was na eproditio.pl ! Może czas na...dyskretny romans..?:)

odpowiedz

2
5
~ttygrysek74 2013-02-28 (21:17) 2 lata 1 miesiąc 2 dni 13 godzin i 8 minut temu

NĂ­e tylko menszczyzni soł toksyczni rowniesz kobiety tesz. ja to przechodziłem niestety .Takoł osoboł była moja exs zona Joanna.M . ale sposup jest taki sam. pozdrawiam

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

2
2
~Ja 2013-03-05 (00:48) 2 lata 26 dni 9 godzin i 37 minut temu

I tak za soba zatesknicie

odpowiedz

15
1
~marian 2013-02-28 (15:55) 2 lata 1 miesiąc 2 dni 18 godzin i 30 minut temu

a jak rozpoznać toksyczną kobietę?bo ja mam taki związek ze swoją jeszcze żoną od 10 lat i ten artykuł pasuje idealnie do niej..

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

16
0
~taka po przezyciach 2013-03-01 (17:04) 2 lata 29 dni 17 godzin i 21 minut temu

Dodałabym nałogowego kłamcę. Ten facet wzbudza u mnie niesamowicie negatywne emocje. Na szczęście zerwałam. Dotarło do mnie, że on nigdy się nie zmieni.

odpowiedz

Twoja historia

opisz swoją historię

Bądź z nami na bieżąco