Toksyczni ludzie – jak sobie z nimi radzić?

Magdalena Mąka / 16.07.2007
wp.pl
 AAA
Każdy z nas spotkał chociaż raz w życiu toksyczna osobę. Uraz po niej zostaje na długo, gdyż toksyczne uwagi zostają na długo w naszej pamięci. Zazwyczaj po takim spotkaniu czujesz się, jak gdyby przejechał po tobie walec. Co zrobić w sytuacji, gdy spotyka się toksyczną osobę? Jak sobie z nią poradzić?
Kto jest toksyczny?
Słowa niosą ze sobą ogromną siłę. Mogą dać wiele szczęścia, ale i wiele cierpienia. Toksyczna osoba, to ktoś kto pragnie cię zniszczyć. Ktoś kto powoduje, że czujesz się źle, poniża twoją godność, zatruwa. Toksyczni ludzie gaszą cały entuzjazm, dostrzegają w tobie tylko złe cechy. Spotykasz ich w rodzinie, w pracy, wśród przyjaciół i najbliższych, nie tylko wśród wrogów. Toksyczni ludzie mają jeszcze jedną wadę, wyzwalają w tobie to co najgorsze.

Lilian Glass w swojej książce „Toksyczni ludzie” wymienia 10 technik postępowania z z takimi osobami. Poznaj je, by móc się bronić i nie dać się złapać w pułapkę złego samopoczucia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

KOBIETA-ORKIESTRA

OFIARA W PRACY

ODPOWIEDZIALNOŚĆ

Polub WP Kobieta na Facebooku

1 2 3 z 3 następna
oceń
tak 4 80%
nie 1 20%

Galerie


Opinie (40)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

9
0
~odetta 2007-07-16 (18:47) 8 lat 6 miesięcy 23 dni 7 godzin i 25 minut temu

jak najdalej!
warto zdać sobie sprawę jak zabójczy jest stres wywoływany przez tego typu osobników. Konsekwencje przebywania przez dłuższy czas pod wpływem takich osób działają zgubnie na układ nerwowy, hormonalny, a także są rakotwórcze. Ponadto, ludzie dostający się pod silny wpływ osób toksycznych mogą cierpieć z powodu destabilizacji szerokiej sfery życia osobistego, zawodowego, społecznego. Warto więc zawczasu nie dać się wciągać w żadne gierki z osobą toksyczną, ale zmykać od niej gdzie się da. Z takim typem na pewno nic nie zyskamy, a możemy wiele stracić.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

1
0
~legas 2013-12-30 (03:08) 2 lata 1 miesiąc 9 dni 23 godziny i 4 minuty temu

dzielny tata.pl pomaga w toksycznycznych zwiazkach

odpowiedz

8
0
~Ewqa 2007-07-18 (09:22) 8 lat 6 miesięcy 21 dni 16 godzin i 50 minut temu

Toksyczni ludzie-jak sobie z nimi radzić?
Przyzwyczailiśmy się do przekonania, że toksyczny bywa najczęściej partner. Ale toksyczna może być również mama, która daje nam rady "dla naszego dobra" i podcina nam skrzydła. Toksyczny może być sfrustrowany człowiek stojący za nami w kolejce na poczcie, który jednym odezwaniem zniszczy nam samopoczucie na cały dzień. Toksyczny może być dyrektor, króry zmiażdży Cię jednym spojrzeniem pełnym pogardy. Itd., itp. Znam tylko jeden sposób, którego uczę się przez całe życie: TRZEBA REAGOWAĆ OD RAZU. Brak reakcji bowiem, to zgoda na poniżanie. To nie znaczy, że trzeba krzyczeć, używać wulgarnych słów. Nie! Ale trzeba zaprotestować, aby nie zniszczyć szacunku do samego siebie. Po prostu trzeba się bronić!

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

2
0
agnieszka-gacka1 2011-03-28 (19:35) 4 lata 10 miesięcy 11 dni 6 godzin i 37 minut temu

toksyczni ludzie
Spotykałam sie z facetem, na szczescie w pore przejrzałam i zerwałam , tylko on teraz gnębi mnie smsami które sprawiaja mi przykrość . Najpierw niby jest miły a pozniej zaczyna mi ublizac, niestety nie moge zmienic numeru tel, zawsze uważałam ze z kazdym powinno sie zachować poprawne relacje ale chyba to nierealne . A taki sie wydawał idealny.... szkoda ze nie moge cofnąć czasu

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~mała 2009-02-10 (04:29) 6 lat 11 miesięcy 29 dni 21 godzin i 43 minuty temu

z toksycznym z wyboru
Związałam się z wyboru z człowiekiem toksycznym. Jestem z nim pięć lat. Wspieram go i pozwalam by wysysał ze mnie całą energię. POZWALAM - to jest najgorsze. Zabrał mi całą radość życia. Nie potrafię już cieszyć się drobiazgami życia codziennego. Nie umiem już być silna, a siły miałam bardzo dużo. W pełni zdaję sobię sprawę z tego jak bardzo jest dla mnie toksyczny, ale nie potrafię odejść. Walczę ze sobą samą, ale jak dotąd bezskutecznie. Przestrzegam wszystkich, którzy są na początku takiej znajomości. UCIEKAJCIE PÓKI CZAS. NIE ZABRNIJCIE TAK DALEKO JAK JA!

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

0
0
~Tess 2010-11-22 (17:33) 5 lat 2 miesiące 17 dni 8 godzin i 39 minut temu

Toksyczna...
Przeczytalam wszytko i jakos tak poczulam sie ta Toksyczna....jak oni maja z tym zyc???

odpowiedz

5
0
~Monika 2009-07-28 (09:13) 6 lat 6 miesięcy 11 dni 16 godzin i 59 minut temu

spotkać się z toksyczną osobą
Na wielu stronach dotyczących tego tematu przeczytałam, że manipulatorom ulegają tylko osoby słabe psychicznie. Myślę, że takie osoby nigdy z prawdziwym manipulatorem się nie spotkały. I bardzo dobrze. Jeszcze do niedawna nie miałam żadnej bliższej znajomości z toxikami. Jednak do pewnego czasu. Całe szczęście sama sobie z nią poradziłam, choć mogłam to zrobić dużo wcześniej...Osobom toksycznym zależy na tym by swojego ,, wybrańca'' zniszczyć zdeptać, by nie miał nic do powiedzenia, by nie miał własnych poglądów. Więc proszę... jeśli kotś to w ogóle przeczyta, jeśli już na początku znajomości podświadomie czujecie SZTUCZNĄ życzliwość, to starajcie się , by ta znajomość się nie ZACIEŚNIŁA... Nawet nie wiecie jaką ulgę i RADOŚĆ ŻYCIA poczułam gdy uwolniłam się od mojej drogiej manipulantki. Poczułam, że żyję, że to właśnie JA mogę decydować o swoim życiu. Pozdrawiam ;)

odpowiedz

3
3
~. 2007-07-17 (15:24) 8 lat 6 miesięcy 22 dni 10 godzin i 48 minut temu

Feminizm a toksyczne związki. To także o feministkach!
Odbicie w zwierciadle - dobry sposób na ukazanie obłudy feminizmu. Myślę, że wielu mężczyzn nieświadomie tą metodę stosuje. Ja spokojnie zapytam: dlaczego sensem waszego życia jest walka z Bogiem i mężczyzną? Bo chyba wszyscy widzimy, że feminizm w swoim szalonym procesie budowania świata antychrześcijańskiego zamiast wiary głosi niewiarę, zamiast miłości wzajemnej z wzajemnym szacunkiem i wzajemnym się wywyższaniem lansuje wyłączność w czczeniu kobiety, wyższość płci żeńskiej jako zasadę wzajemnych damsko-męskich relacji.

odpowiedz

pokaż 14 ukrytych odpowiedzi

9
0
~rozżalona 2007-07-20 (13:14) 8 lat 6 miesięcy 19 dni 12 godzin i 58 minut temu

nie można udawac, ze nic sie nie stalo
podstawowum bledem , jaki zawsze robilam bylo udawanie, ze nic sie nie stalo, kiedy mialam z kims problemy. nie mozna sie oszukiwac, ze kiedy ktos doprowadzil nas do szalu czy placzu zrobil to przez przypadek i moze brak ostrej reakci sprawi, ze z czasem sie dogadamy. ja ustepowalam, nic nie mowilam, a sprawa narosla do takich rozmiarow, ze juz za pozno na wszystko. w dodatku to ja wyszlam na winna, bo nie mowilam nikomu o tym co mnie spotykalo a na koniec nie wytrzymalam i wyrzucilam z siebie wszystko - teraz dla postronnych osob to ja jestem ta podla itd, a kat wyszedl na ofiare....

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
0
~graża 2007-07-20 (11:34) 8 lat 6 miesięcy 19 dni 14 godzin i 38 minut temu

Bardzo trafny artykuł.
To się w głowie nie mieści ile jest ludzi toksycznych dokoła. Nie da się od nich izolować. W pracy mam wspaniałego szefa, natomiast jeden ze współpracowników, na dodatek męża krewny przechodzi samego siebie. Dzięki niemu mam nerwicę. Potrafi chodzić do szefa i wygadywać na pozostałych różne bzdury, każdego krytykuje i umniejsza wartość innych. Potrafi człowieka zdołować. Jednak ja już się nauczyłam, że przy ostrej krytyce z jego strony ja odwdzięczam się tym samym i to pomaga. Nikt z nas go nie lubi oprócz szefa. Ja staram się w pracy podtrzymywać miłą atmosferę aby nam się lepiej pracowało, a taka menda wszystko psuje. Następną toksykologią jest moja teściowa. Ona narzeka, że nikt jej nie odwiedza, a jak już się do niej pójdzie to tak przygada aż w pięty idzie. No i po takiej wizycie człowiek wraca zgarbiony do domu. Dlatego ją omijam z daleka i szanuję ją na odległość. Pozdrawiam

odpowiedz

Twoja historia

opisz swoją historię