Zazdrość czy obsesja?

Monika Doroszkiewicz / 07.09.2011
wp.pl
 AAA
Zazdrość czy obsesja?
Wszystkie wiemy, że nasz partner ma jakieś doświadczenia, z kimś się spotykał i zapewne był już kiedyś zakochany. Trudno nic nie wiedzieć o przeszłości człowieka, z którym dzielimy życie. Trzeba jednak znaleźć rozsądną granicę. Zazdrość o przeszłość może bowiem skutecznie zatruć życie i zniszczyć związek.
Magda nigdy osobiście nie poznała byłej dziewczyny Pawła, ale znała wiele tajemnic tej obcej sobie osoby. Wiedziała, że jej ojciec jest niepełnosprawny, a matka niezaradna, więc już jako mała dziewczynka musiała brać sprawy w swoje ręce, zajmować się nie tylko młodszą siostrą, ale też i rodzicami. Może dzięki temu jest przedsiębiorcza i pewna siebie – pracuje jako dyrektorka szkoły językowej.
Ta trzecia jest między nami

Paweł ma pełne albumy zdjęć ze swoją byłą dziewczyną. Mówił, że w Skandynawii jest najpiękniejsza przyroda, a w Indiach krowy leżą na ulicy. Zwiedził wiele miejsc na świecie, a pamiętał tylko te podróże, w których był z byłą dziewczyną. Ale dla Magdy najboleśniejsze było to, gdy wymykało mu się zdanie typu: "W tej knajpce byliśmy z Asią, ona umiała wyszukać dobre miejsca, mają tu pyszne jedzenie. Wejdźmy tu.” Albo: „Lubię mocne kobiece perfumy” i Magda dopowiadała sobie: „bo takich używała ona”. Poza tym wciąż potykała się o jej rzeczy w jego domu, chociaż nie mieszkali już razem dwa lata: biżuteria w szufladzie, kosmetyki w łazience, kapcie w szufladzie na buty.

- Czułam się jak w trójkącie. Nienawidziłam jej. Uważałam, że przez nią nam nie wychodzi, że ona go pokaleczyła i skrzywdziła, a on nigdy się nie pozbierał po rozstaniu. Najpierw o nią wypytywałam, a potem kłóciliśmy się, że nie umie zamknąć przeszłości, że przez to nie potrafi się zaangażować w nasz związek. Miałam jakąś obsesję na jej punkcie. Wydawało mi się, że on nadal ją kocha. Nie radziłam sobie z tym kompletnie – mówi Magda.

Anna Mochnaczewska – Dzik, psycholog z Ośrodka Psychoterapii i Treningu Osobistego „Mentis” w Warszawie zauważa, że świadomość tego, że nasz partner miał poprzednie związki, może budzić zazdrość. Zwłaszcza jeżeli osoba, z którą się spotykał, jest nam znana i pochodzi z tzw. towarzystwa. - Z drugiej strony przecież każdy z nas ma za sobą pewną historię życiową, utracone miłości, itp. To nas kształtuje i powoduje, że w dalszym życiu dokonujemy konkretnych wyborów. Nie sprzyja jednak budowaniu relacji opowiadanie ze szczegółami, jak to było w poprzednich związkach i porównywanie partnerki do poprzedniczek – mówi Anna Mochnaczewska – Dzik.

Tylko zazdrość czy już obsesja?

Maciek, chłopak Karoliny, nie reagował, jak rozmawiała z innym facetem w kawiarni albo kiedy z kolegą z pracy szła na obiad. Ale na dźwięk imienia jej byłego męża wpadał w szał. Był zazdrosny o każdą chwilę z ich wspólnej przeszłości. Nie odzywali się do siebie dwa dni, kiedy dostała od niego kartkę świąteczną. Niemal się rozstali, jak zadzwonił do niej, że jest w Polsce (mieszka w Londynie) i zaproponował spotkanie.

POLECAMY:

Zazdrość – kto jest winny?

Przekleństwo pierwszej miłości

Dlaczego Polacy boją się podrywać?

Co jest najczęstszą przyczyną rozwodów?

Polub WP Kobieta na Facebooku

1 2 z 2 następna
oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Galerie


Opinie (4)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
1
~jr 2011-10-08 (12:21) 4 lata 4 miesiące 2 dni 23 godziny i 17 minut temu

Tu nie ma obsesji, jest niepewenosć. Obsesja pojawia się wówczas, gdy partner kontroluje totalnie przy tym prowadząc równolegle życie z kimś innym. Z czasem mija, w miarę rozwoju zaufania i inwestycji w te relacje.

odpowiedz

1
1
~ewelina 2011-09-11 (13:39) 4 lata 4 miesiące 30 dni 21 godzin i 59 minut temu

A może by tak trójkąt stwożył bo to śmieszne by tolerować takie zachowanie.

odpowiedz

0
1
~Rad 2011-09-10 (02:32) 4 lata 5 miesięcy 1 dzień 9 godzin i 6 minut temu

kocham ją

odpowiedz

9
0
omen_women 2011-09-09 (23:09) 4 lata 5 miesięcy 1 dzień 12 godzin i 29 minut temu

No sory ale jak facet po dwóch latach od rozstania nadal trzymał w domu kosmetyki czy drobiazgi po eks to ja się nie dziwię że obecna dziewczyna się wkurzała...

odpowiedz

Twoja historia

opisz swoją historię