Blisko ludziDieta w ciąży

Dieta w ciąży

Dieta w ciąży
Źródło zdjęć: © WP.PL
25.07.2006 14:52, aktualizacja: 31.05.2010 16:37

Dowiedziałaś się właśnie, że już za kilka miesięcy zostaniesz mamą? Czujesz, że zmieni się cały twój świat; system wartości, potrzeby, marzenia… Zanim jednak urodzisz zdrowe dziecko musisz pamiętać, że teraz jesteś odpowiedzialna już nie tylko za siebie.

Dowiedziałaś się właśnie, że już za kilka miesięcy zostaniesz mamą? Czujesz, że zmieni się cały twój świat; system wartości, potrzeby, marzenia… Zanim jednak urodzisz zdrowe dziecko musisz pamiętać, że teraz jesteś odpowiedzialna już nie tylko za siebie. Dlatego musisz wyjątkowo dbać nie tylko o siebie. Żeby twoje maleństwo rosło zdrowo i bezproblemowo musisz zadbać o właściwą dietę w ciąży.

Najważniejsze, o czym musisz pamiętać, to przyjmowanie kwasu foliowego, o czym na pewno przypomni ci także twój ginekolog. Ideałem byłoby, gdyby każda matka brała kwas foliowy jeszcze przed narodzeniem dziecka. Jednak przyjmowanie go w pierwszych trzech miesiącach ciąży jest również bardzo istotne dla rozwoju maleństwa. Kwas foliowy zapobiega groźnym chorobom układu nerwowego. Przyjmowanie innych preparatów witaminowych jest możliwe wyłącznie za zgodą i pod opieką twojego lekarza prowadzącego. Na własną rękę nie bierz niczego.

Ciąża to nie choroba, w związku z nią nie trzeba radykalnie zmieniać diety i wszystkich swoich dotychczasowych upodobań. Jednak warto wprowadzić parę zmian w jadłospis, jeśli, oczywiście, nie zrobiłaś tego przed ciążą.

Przede wszystkim – nie odchudzaj się. Niedowaga jest bardzo groźna dla dziecka, poza tym, teraz twoje dziecko potrzebuje zdrowego, racjonalnego żywienia, a nie ograniczonej diety. Z drugiej strony – jedzenie za dwoje i folgowanie sobie wszystkim zachciankom może sprawić, że przytyjesz zbyt dużo, a to także nie jest zdrowe. Należy zachować umiar i pamiętać, że dzienna racja pożywienia w czasie ciąży powinna być większa o 300 kalorii, czyli możesz jeść ok. 1/5 więcej niż wcześniej. W drugiej połowie ciąży potrzeba ok. 500 kcal więcej. Oczywiście w czasie ciąży musisz przytyć i to nie mniej niż 7 kg, ale także nie więcej niż ok. 20% masy ciała, chyba, że masz niedowagę, wtedy lekarz sam zaleci Ci specjalną dietę, która pomoże ci nadrobić „kilogramowe zaległości”. Aby nie przytyć drastycznie pamiętaj, aby jeść często, ale niewiele. Jedz zróżnicowane posiłki, nie zapominaj także o warzywach i owocach. W czasie ciąży wzrasta zapotrzebowanie na witaminy, ale trzeba ich szukać przede wszystkim w zdrowej żywności, a
nie farmaceutykach. Podstawą twojej diety powinny być teraz m.in. mleko i jego przetwory (ale jeśli nie masz na nie ochoty, nie wmuszaj ich w siebie na siłę, bo może się to skończyć alergią twojego dziecka), chude mięso, ryby, przede wszystkim pochodzące z otwartych mórz i oceanów, ciemne pieczywo, oczywiście warzywa i owoce, najlepiej zawierające witaminę c, która pomaga przyswajać żelazo. Produkty, które powinnaś spożywać muszą być bogate w witaminy i minerały, a przede wszystkim – wapń i fosfor ( mleko i produkty mleczne), żelazo ( chude mięso, ryby), cynk ( nieprzetworzone produkty roślinne ), witaminę A (marchew, jajka, wątróbka ).

Pamiętaj o piciu wody – szczególnie latem należy pić 2 litry niegazowanej wody mineralnej dziennie. Odwodnienie jest bardzo niebezpieczne i może doprowadzić nawet do poronienia. Możesz pić także soki, ale tylko takie, które zawierają małe ilości cukru. Nie każdemu służy także zielona herbata. Najzdrowsze są teraz dla ciebie owocowe, niesłodzone, herbatki. W ciąży należy także ograniczyć picie kawy i wszelkich napojów zawierających kofeinę.

Zapomnij o tzw. fast fodach, nie pij gazowanych napojów, szczególnie takich jak cola, czy pepsi. Unikaj jedzenia poza domem, nie stołuj się w niesprawdzonych restauracjach czy barach. Nawet jeśli masz ochotę na słodycze, staraj się zastąpić je owocami. Unikaj także ciast, produktów mącznych i bogatych w cukier – to teraz nie jest ci potrzebne. Nie jedz surowego mięsa ani ryb. Sery można jeść, z wyjątkiem pleśniowych ( camambert, brie) Alkohol w ciąży jest groźny zarówno dla matki, jak i dziecka, dlatego zrezygnuj z niego, najlepiej całkowicie. Szczególny nacisk na abstynencję należy położyć w pierwszym trymestrze ciąży. O tym, że palenie jest szkodliwe, nie trzeba już chyba wspominać.

Jeśli chcesz uniknąć zaparć, które w ciąży są bardzo częstą dolegliwością, pij jogurty naturalne i kefiry, jedz suszone śliwki i morele. Zrezygnuj też z białego pieczywa. Dbając o dietę, nie zapominaj także o ruchu. Ciąża, jeśli nie jest zagrożona i nie wymaga tego lekarz, nie jest stanem, w którym należy wyłącznie leżeć i odpoczywać. Spacery, pływanie, nieinwazyjny i niezbyt męczący ruch jest dozwolony. Należy unikać sportów niebezpiecznych, jak nurkowanie, jazda konna, oraz wszystkich tych, które wymagają bardzo intensywnego wysiłku, a także podskoków.

Ciąża to stan wyjątkowy. Dbając o siebie, dbasz wtedy także o zdrowie swojego dziecka. Pamiętaj również, że to, co jesz ty, je także maleństwo, które się rozwija i rośnie.

Konsultacja medyczna – lek.med. A.Pasieczny, specjalista położnictwa i chorób kobiecych, przychodnia „Matet pro Vita”

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także