Dziecko z zespołem Downa

Monika Doroszkiewicz / 22.06.2010
wp.pl>
 AAA
Opieka nad dzieckiem z zespołem Downa
Kiedy dziecko przychodzi na świat, jak każdy maluszek niesie im wiele radości, wzruszeń i miłości. Na początku rodzicom wydaje się jednak, że ich dziecko będzie już zawsze zależne od innych, zastanawiają się, co będzie kiedy nas zabraknie. Co prawda dzieci z zespołem Downa rozwijają się wolniej, to jednak dzisiaj są już metody rehabilitacji, które pozwalają dogonić dzieci zdrowe. Wszystkie nauczą się z czasem czynności, które pozwolą im na samodzielność, takich jak ubieranie się, czy higiena osobista.
Poza tym chodzą do szkoły, niektórym udaje się zdać maturę, wiele z nich ma uzdolnienia plastyczne lub muzyczne. Ich sukcesy okupione są jednak dużo większym wysiłkiem również rodziców, w porównaniu do dzieci zdrowych.

Warto zaraz po narodzinach znaleźć doświadczonego lekarza pediatrę i rehabilitanta, którzy będą prowadzić dziecko. W większości miast znajdują się Ośrodki Wczesnej Interwencji lub Ośrodki Rehabilitacyjne, gdzie maluch znajdzie pomoc odpowiednich specjalistów: psychologa, rehabilitanta logopedy, neurologa itp.

Pomoc społeczna

Każdemu dziecku z zespołem Downa przysługuje tzw. zasiłek pielęgnacyjny. Aby go uzyskać należy udać się do komisji ds. orzekania o niepełnosprawności przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej lub Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, która wyda orzeczenie o niepełnosprawności.

Zaświadczenie daje też podstawy do korzystania z ulg, np. komunikacyjnej. Jeśli któreś z rodziców nie pracuje, może też ubiegać się o zasiłek stały pielęgnacyjny. Zdarza się bowiem, że jedno z rodziców decyduje się zrezygnować z pracy, żeby zająć się dzieckiem.POLECAMY: Zespół Downa u półrocznego dziecka?

Polub kobieta.wp.pl na Facebooku

1 2 3 z 3
oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Galerie


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

Bądź z nami na bieżąco