Dziecko z zespołem Downa

Monika Doroszkiewicz / 22.06.2010
wp.pl>
 AAA
Dziecko z zespołem Downa
Rodzice marzą o zdrowym dziecku. Planują jego przyszłość: myślą, że jak będzie chłopiec to zostanie prawnikiem jak tata, a kiedy dziewczynka - lekarzem jak mama. Wiadomość, że ma zespół Downa spada na nich jak grom z jasnego nieba. To jednak nie koniec świata. W Polsce rodzi się rocznie od 600 do 1000 dzieci z tą chorobą genetyczną. Wielu udaje się zdobyć wykształcenie i dużą samodzielność.
W pierwszej chwili rodzice, którzy dowiadują się, że ich wyczekiwane dziecko urodzi się z zespołem Downa, wiedzą tylko, że będzie niepełnosprawne umysłowo, charakterystycznie wyglądało i może nigdy nie uzyska samodzielności. Czują przerażenie, są zdezorientowani. Zastanawiają się: jak będzie wyglądało nasze życie, co czeka nas w przyszłości? Pytają, dlaczego właśnie nas to spotkało?
I jednocześnie mają wyrzuty sumienia, że nie potrafią cieszyć się z narodzin maluszka. Takie uczucia są zupełnie naturalne, wszyscy przeżywają szok, poczucie krzywdy i złość. I mają prawo do tych wątpliwości, bo żaden z rodziców nie jest przygotowany na narodziny niepełnosprawnego dziecka. Nie warto ani walczyć z tymi uczuciami, ani ich wypierać, ale pozwolić sobie na ich przeżywanie, dać sobie czas na oswojenie się z nową sytuacją.

Nie ma też sensu obwiniać się za to, że dziecko będzie niepełnosprawne. To wada genetyczna, na którą rodzice nie mają wpływu. W jądrze prawidłowej komórki człowieka (poza płciowymi) są zawsze 23 pary chromosomów. U osób z zespołem Downa w 21 parze znajduje się dodatkowy, trzeci chromosom.POLECAMY: Zespół Downa u półrocznego dziecka?

Polub WP Kobieta na Facebooku

1 2 3 z 3 następna
oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Galerie


Opinie (64)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
lizaczek2212xxx 2013-09-25 (14:24) 1 rok 8 miesięcy 11 godzin i 6 minut temu

Witam.. !! Ma córeczke z ZD jest kochana i nawet gdybym dowiedzial sie w trakcie ciąży ze moje dziecko jest ''chore'' i tak postanowilabym urodzic.. Szukam rodzicow z dzieciakami ZD na wymiane wiadomosci ponieważ moja nikolka ma dopiero 7 miesiecy. Chialabym sie dowiedziec jak rozwijaja sie dzieciaczki jak to pozniej dale wyglada. Prosze o kontakt :) Pozdrawiam..!!

odpowiedz

1
0
~mama 2010-07-02 (20:48) 4 lata 10 miesięcy 23 dni 4 godziny i 42 minuty temu

TO PORAŻAJĄCE
BYŁAM MAMĄ CHŁOPCA Z ZESPOŁEM DOWNA ,NAPISAŁAM BYŁAM BO ODSZEDŁ GDY MIAŁ ZALEDWIE 3,8M-CY , ZACHOROWAŁ NA ZAPALENIE OPON MÓZGOWYCH , TO CO PRZESZŁAM OD JEGO URODZENIA I W CZASIE TEJ CHOROBY AŻ DO JEGO ODEJŚCIA JEST TRUDNE DO NAZWANIA I OPISANIA , ŻADEN SZPITAL W WARSZAWIE NIE CHCIAŁ GO PRZYJĄĆ BO TO ""USZKODZONE DZIECKO"" WIĘC JEŻDZIŁAM Z NIM SAMA BO OCZYWIŚCIE MĄŻ ZOSTAWIŁ MNIE GDY DZIECKO SIĘ URODZIŁO,PO TRZECH DNIACH TUŁACZKI OD KOPERNIKA PO NIEKŁAŃSKĄ I SZPITALE OŚCIENNE , SAMA ZAWIOZŁAM DZIECKO DO CENTRUM W MIĘDZYLESIU , TAM NA IZBIE PRZYJĘĆ PO 3GODZ.OCZEKIWANIA LEKARZ DYŻURNY POWIEDZIAŁ MI CYT."CO PANI MI TRUPKA PRZYWIOZŁA"""PROSZĘ SOBIE WYOBRAZIĆ JAK NA TE SŁOWA MOŻE ZAREAGOWAĆ MATKA DZIECKA KTÓRE JEST KOCHANE PONAD JEJ ŻYCIE .BYŁAM BLISKA ZAŁAMANIA.OKAZAŁO SIĘ ŻE U MAĆKA Z ZAPALENIA OPON WESZŁO JUŻ ZAPALENIE CAŁEGO MÓZGU I MUSIAŁAM SZYBKO PODPISYWAĆ ZGODĘ NA OPERACJĘ MÓZGU .PO OPERACJI MACIEK SIĘ NIE WYBUDZIŁ I PRZEBYWAŁ AŻ 4-RY MIES.W ŚPIĄCZCE I ODSZEDŁ.BYŁO TO W 82 R.DLATEGO OD TAMTEGO CZASU A UPŁYNĘLO JUŻ TYLE LAT GDY WIDZĘ TAKIE DZIECKO SERCE BYM MU SWOJE DAŁA A MATCE ŚWIADCZENIA PIENIĘŻNE RZĘDU PENSJI WYSOKIEGO URZĘDNIKA ŻEBY NIGDY NIE BORYKAŁA SIĘ CHOCIAŻ Z JEDNYM BO WIEM JAKI KRZYŻ DŻWIGA TO JEST PRAWDZIWA """"MATKA POLKA""""JESZCZE JEDNO GDY MOJEGO SŁONECZKA NIE BYŁO JUŻ WŚRÓD NAS, OTRZYMAŁAM TAKIE WYNIKI Z CENTRUM ZDROWIA W MIĘDZYLESIU :WYNIK BADANIA CYTOGENNEGOJEST PRAWIDŁOWY 46,XY.LICZONO12 MITOZ./CO TO ZNACZY?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

5
2
~M 2010-06-24 (14:44) 4 lata 11 miesięcy 1 dzień 10 godzin i 46 minut temu

Szacunek
Wielki szacunek dla rodziców wychowujących niepełnosprawne dzieci. Lecz z pełnym szacunkiem muszę stwierdzić, że gdyby kiedykolwiek mi sie zdażyła sytuacja, że dzięki badaniu dowiem się o chorobie dziecka przed urdzeniem zdecydowałabym sie na aborcje.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

4
2
~Agata 2012-01-20 (01:32) 3 lata 4 miesiące 5 dni 23 godziny i 58 minut temu

Uważam że osoby mówiące o aborcji nie zdają sobie sprawy jak dziecko z ZD może być kochane. Sama mam brata który ma 26 lat jest chory na ten zespół i uważam że jest na prawdę wspaniałym człowiekiem. Nie powiem moi rodzice mieli pod "górkę" operacje na nogi ale pomimo tego wszystkiego wychowali go na cudownego chłopaka jest samodzielny i gdy z nim rozmawiam cieszę się że w mojej rodzinie trafił się ktoś taki. Michał bo tak ma na imię ma jedną nogę trochę krótszą ale nosi specjalne ortopedyczne buty, ma problemy z wymową ale gdy się postara to umie ładnie powiedzieć chodzi do logopedy i ćwiczy nad tym cały czas. Michał jest ministrantem od kilkunastu lat w kościele i jest akceptowany taki jaki jest przez wszystkich w domu też pomaga z wszystkim bo daje mu to satysfakcję że może pomóc coś czy wyjdzie z psem bo robi to cały czas z przyjemnością czy wyrzuci śmieci. Na prawdę żeby oceniać to trzeba się z tym zmierzyć bo patrząc z boku na taką osobę rośnie przerażenie w oczach osób które widzą takiego kogoś który nie jest sprawny tak jak inny człowiek. Opinia innych jest taka " ohh ta osoba nie będzie miała żadnej przyszłości" itp. Na prawdę dziecko z ZD można pokochać bardziej niż dziecko które jest zupełnie zdrowe. Nie rozumiem dlaczego na samą wieść matki dziecka z ZD myślą o aborcjach i innych radykalnych rozwiązaniach. TAKIEGO CZEGOŚ NIE POWINNO BYĆ W POLSCE .!!! PROSZĘ O ŁAPKĘ W GÓRĘ KTO SIĘ ZGADZA Z MOJĄ WYPOWIEDZIĄ.! :)

odpowiedz

4
8
~karen 2010-06-27 (12:19) 4 lata 10 miesięcy 28 dni 13 godzin i 11 minut temu

badania
prenatalne powinny być przeprowadzane obowiązkowo,a jeśli zostanie wykryty ZD taką ciążę powinno się usuwać.Takie dzieci są zbyt dużym obciążeniem dla społeczeństwa.Nie chcę być obrażana,sama też nikogo nie pragnę obrazić

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
4
~studentka 2011-04-18 (16:02) 4 lata 1 miesiąc 7 dni 9 godzin i 28 minut temu

Prośba do rodziców mających dziecko z zespołem Downa
Witam serdecznie Jestem studentką studiów magisterskich o kierunku fizjoterapia. Zwracam się z prośbą do rodziców mających dziecko z zespołem downa o wypełnienie ankiety na temat problemów rodziców dzieci z zespołem Downa. Ankieta jest anonimowa i posłuży mi wyłącznie dla celów badawczych w mojej pracy magisterskiej. Z góry dziękuję Karolina I.

odpowiedz

0
2
~kobieta 2010-06-23 (11:49) 4 lata 11 miesięcy 2 dni 13 godzin i 41 minut temu

polka
zastanawia mnie tylko czy te kobiety wiedziały ze urodza chore dzieci i czy miały w prakyyce mozliwosc usuniecia takiej ciazy w naszym obłudnym kraju!

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

1
2
~gosia 2010-06-23 (14:29) 4 lata 11 miesięcy 2 dni 11 godzin i 1 minutę temu

to masakra
wieczna opieka

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

2
2
~lisaa 2010-07-05 (11:06) 4 lata 10 miesięcy 20 dni 14 godzin i 24 minuty temu

wiesz jak wygląda dziecko w 12 tygodniu kiedy można stwierdzić ZD?
Jestem po raz drugi w ciąży. Lekarz ginekolog - z przychodni regionalnej zalecił mi wykonanie badania na ZD w 18 tygodniu ciąży, koszt 180 zł- po to aby stwierdzić czy urodzę zdrowe czy chore dziecko, bo jeśli jest chore to i tak nic go nie wyleczy. Pamiętam USG pierwszego dziecka robione w 12 tyg. ciąży. Malutki człowieczek poruszający się jak kosmonauta w moim brzuchu. To było najwspanialsze badanie, później już był tak duży że widzieliśmy tylko jego fragmenty. Wówczas lekarz prywatny powiedział mi że nawet jeśli okaże się że dziecko jest chore na chorobę której nie da się wyleczyć np. ZD na moją prośbę może mi tego nie mówić. Jeśli jednak to byłaby wada np serca, którą można już leczyć w ciąży to musi mi powiedzieć. Teraz jestem w dwunasty tygodniu ciąży, moja dzidzia ma ok 7 cm, paluszki, powieki, wszystkie narządy. W pierwszej ciąży mieliśmy konflikt, na szczęście w grupach głównych, choć mam 0 Rh - , mój mąż A Rh +, synek ma A Rh -. Nie wyobrażam sobie usunięcia ciąży w 18 tygodniu, wystarczy poczytać jak bardzo rozwinięte jest wtedy dziecko! Mój mąż jak zobaczył podczas USG w 12 tyg. ciąży synka, powiedział że już wtedy zrobiłby dla niego wszystko, to już jest mały człowieczek. Jeśli moje dziecko będzie miało ZD nie chce o tym wiedzieć w ciąży, zastanawiać się przez miesiące jak to będzie. Moja mama mówi, że po prostu będziemy kochać je jeszcze bardziej. Zobaczymy jak będzie jak się urodzi, bo gdybanie i zamartwienie się do niczego dobrego nie doprowadzi. ... jeszcze jedno, będąc przyszłymi rodzicami pamiętajcie żeby nie ominąć (tatusiowie!) USG w 12 tyg. ciąży, jest najpocieszniejsze!!!!

odpowiedz

0
0
~dorota 2010-07-02 (18:58) 4 lata 10 miesięcy 23 dni 6 godzin i 32 minuty temu

dajcie mi autora tekstu
Cześć, jestem mamą pięciolatki z ZD i to co tutaj przeczytałam to w Polsce utopia !!!!!!!! Brakuje dobrych pediatrów i innych specjalistów do których dziecko musi chodzić (brak środków z NFZ) - i kogo to obchodzi oprócz rodziców, którzy muszą wywalić masę kasy na prywatne wizyty? Jestem na etapie przedszkolnym ........... tzn. córka wg mnie może uczęszczać do grupy trzylatków, ale wg państwa i dla jej dobra nie może, bo nie ma indywidualnej opieki ( brak środków z gminy). Podejrzewam, że w szkole będzie tak samo a zaznaczam, że nie oddam dziecka do innego miasta do placówki zamkniętej ( serce by mi pękło gdybym widywała swoje dziecko w domu tylko dwa dni w tygodniu). Jeżeli chodzi o rehabilitację refundowaną z NFZ.............. brak słów, nawet nie wiem jak o tej wielkiej gównianej pomocy napisać. Co zaś się tyczy pomocy finansowej to faktycznie 153 zł pobieram z mopsu. Nie wiem natomiast co to jest ten zasiłek stały dla matki, która rezygnuje z pracy aby opiekować się chorym dzieckiem (autor autor autor !!!!!!!!!!!!!!!!!!!). Jestem właśnie w takiej sytuacji, ponieważ jak pisałam nikt nie chce mojego dziecka w przedszkolu,i w związku z tym staram się o świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 520 zł. Starania moje są wielkie bo finał tej sprawy ma się zakończyć 8 lipca w sądzie. Komisje lekarskie w naszym kraju nie składają się z lekarzy tylko z polityków i speców od łatania dziur budżetowych ( kosztem niepełnosprawnych). Czy autor tego tekstu napisał go metodą "kopiuj - wytnij - wklej" nie mając pojęcia jak poszarpie mi nerwy ????? Dajcie mi tego autora !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
2
~zbychu 2010-06-24 (20:40) 4 lata 11 miesięcy 1 dzień 4 godziny i 50 minut temu

kiedys umrzecie i co wtedy? kto zaopiekuje sie takim wiecznym dzieckiem?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

1
0
~maria 2010-06-25 (07:27) 4 lata 11 miesięcy 18 godzin i 3 minuty temu

mój syn
Mój syn za niedługo kończy 20 lat. On nie jest chory,ma tylko wielkiego pecha ,że urodził się z dawnem. Nie jest głupkiem,tylko ma szczere podejście do życia. Wie ! !! kiedy sie z niego naigrawają ,żartują obcesowo.pokazuja palcami,traktują jak .... (brak słów) Muszę zaznaczyć ,że nie wszyscy!!!On potrzebuje rozmowy ,takiej zwykłej o dziewczynach,samochodach,grach komputerowych,muzyce,tańcu.Ma swoje problemy,radości. Nasze państwo nie potrafi pomóc,brak tego ,brak tamtego.... Gdyby zapewnic im prace ,(w miare mozliwosci ,umiejętności)to nie musieli by żyć z jałmużny Renty socjalnej w kwocie około 530zł .

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
0
~arleta 2010-06-24 (21:28) 4 lata 11 miesięcy 1 dzień 4 godziny i 2 minuty temu

Premier i Marszałek z zespołem Downa to dopiero jest problem dla kraju
dzieci to mały pikuś

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

2
0
~Irena 2010-06-25 (08:39) 4 lata 11 miesięcy 16 godzin i 51 minut temu

Mili i otwarci
Osoby z zespołem Downa są bardzo ciepłe, przyjazne. Takie mam odczucie. Kiedyś kolegowałam się z chłopcem z tą wadą genetyczną. Zawsze się przywitał, spytał co słuchać. Bardzo go lubiłam. Garnął się do ludzi i przyjaźnie reagował na miłe przyjęcie. To już taka cecha ludzi niepełnosprawnych, że ciepło od nich emanuje i otwartość. Mój synek jest niepełnosprawny. Tuli się do ludzi, uśmiecha. Pozdrawiam serdecznie

odpowiedz

0
2
~inka 2010-06-24 (19:47) 4 lata 11 miesięcy 1 dzień 5 godzin i 43 minuty temu

zdają maturę...
Od 10 lat pracuje w szkole specjalnej. Kiedy czytam, że "czasami zdają maturę" ręce mi opadają.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
0
~kiciunia 2010-06-24 (09:01) 4 lata 11 miesięcy 1 dzień 16 godzin i 29 minut temu

Do tych co WIEDZĄ LEPIEJ
Ręce mi po prostu opadają jak czytam wypowiedzi takich osób jak kobieta, gosia, czy zuzia. Osób które WIEDZĄ LEPIEJ. Chociaż nigdy pewnie nie miały kontaktu z dzieckiem z ZD, ale wiedzą i już! I żadne argumenty do nich nie docierają. Bo przecież gosia jest przekonana, że to masakryczna 24 godzinna opieka mimo, że rodzice z ZD piszą zupełnie co innego. Ale co oni mogą na ten temat powiedzieć! Pewnie są zaślepieni. Kobieta sądzi, że prawie wszystkie matki gdyby wiedziały w czasie ciąży o niepełnosprawności swojego dziecka i miały możliwość przerwania ciąży - na pewno by to zrobiły. Bo przecież nikt normalny takiego dziecka by nie urodził - prawda? I nawet jeśli rodzice znowu napiszą, inaczej, to kobieta będzie i tak wiedzieć swoje. Zresztą zauważyłam, że poziom wypowiedzi maleje wraz z godzinami popołudniowymi. Nagle pojawiają się wypowiedzi tych wszystkich przemądrzałych "wszechwiedzących".

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
0
~marcin wawa 2010-06-23 (12:10) 4 lata 11 miesięcy 2 dni 13 godzin i 20 minut temu

NIE
Witaj POLKO. Możliwość usunięcie, "każdego dziecka" istnieje, ale co to za matka co usuwa swoje dziecko, bo nie jest "idealne". ZD nie jest "straszny" i tylko niewiedza może przerażać i powodować pochopną decyzję. Poczytaj o ZD, a zmienisz zdanie:) Polecam "zakątek21" Życzę wytrwałości i rozsądku . Pozdrawiam.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

5
0
~marcin wawa 2010-06-23 (08:39) 4 lata 11 miesięcy 2 dni 16 godzin i 51 minut temu

super (nie)pełnosprawne dziecko
Mam 6 letniego syna z ZD, jestem SZCZĘŚLIWYM OJCEM. Zespół Downa to nie koniec świata, a na pewno początek wielkiej miłości. Miłości, która jest prawdziwa, szczera i fantastyczna. Wszystkim, którzy mają dzicko z ZD mówię głowa do Góry i na spacer bo piękna pogoda:). Pozdrawiam wszystkich ojców;)

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

2
0
~h.szczepanski 2010-06-24 (20:50) 4 lata 11 miesięcy 1 dzień 4 godziny i 40 minut temu

Dla tego zapraszam.
09.09.2010 pod KPRM. Tego dnia rodzice dzieci i osób niepełnosprawnych z całej polski, będą protestować w sprawie zmian w ustawie o pomocy ON, oraz o zmianę wysokości świadczeń. Więcej na Forum www.razem-mozemy-wiecej.org/forum

odpowiedz

0
0
~barbara1 2010-06-24 (15:31) 4 lata 11 miesięcy 1 dzień 9 godzin i 59 minut temu

odp
Cześć, macie rację, popieram w 100%

odpowiedz