W jakim kraju matki mają najlepiej?

W jakim kraju matki mają najlepiej?

W jakim kraju matki mają najlepiej?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
Katarzyna Gruszczyńska
11.05.2010 14:50, aktualizacja: 11.05.2010 15:56

Amerykańska organizacja „Save the Children” ogłosiła ranking miejsc, w których najlepiej być matką. Na pierwszym miejscu znalazła się Norwegia. Listę na 160-tej pozycji zamyka Afganistan. Zobacz, gdzie uplasowała się Polska!


Państwa skandynawskie słyną z polityki prorodzinnej prowadzonej na wysokim poziomie. Te kraje są bardzo przyjazne matkom. W Polsce urlop macierzyński trwa 20 tygodni, w Norwegii 42 tyg.

Amerykańska organizacja „Save the Children” ogłosiła ranking krajów, w których najlepiej być matką. Na pierwszym miejscu znalazła się Norwegia. Listę na 160-tej pozycji zamyka Afganistan. Zobacz, gdzie uplasowała się Polska! Państwa skandynawskie słyną z polityki prorodzinnej prowadzonej na wysokim poziomie. Te kraje są bardzo przyjazne matkom. W Polsce urlop macierzyński trwa 20 tygodni, w Norwegii 42 tyg.

Można przedłużyć go do roku, jednak przez ostatnie tygodnie kobieta otrzyma 80 proc. wynagrodzenia. Raj? Tak sądzi większość Polek. Drugim po Norwegii krajem przyjaznym dla matek jest Australia, a na trzeciej pozycji ex aequo znalazły się Islandia i Szwecja, a za nimi: Dania, Nowa Zelandia, Finlandia i Holandia, Belgia, Niemcy, Irlandia, Francja.

Dopiero na 28. miejscu są Stany Zjednoczone. Wynika to z wysokiej - jak na rozwinięte kraje - śmiertelności matek podczas porodu (umiera jedna na 4800). Organizatorzy pod uwagę brali m.in. poziom opieki medycznej w danym kraju, a także dostęp do edukacji. Po rozpatrzeniu tych czynników Polska uplasowała się na 29-tym miejscu ex aequo z Luxemburgiem.

Dlaczego taka przepaść dzieli Norwegię, czy Polskę od Afganistanu? Mniej niż 15 proc. porodów jest tam odbieranych przez wykwalifikowany personel medyczny. Jedno na czworo dzieci nie dożywa swoich piątych urodzin.

W Polsce „walką” o lepsze traktowanie matek i o przestrzeganie ich praw zajmuje się m.in. Fundacja MaMa. Ta organizacja pozarządowa zorganizowała już wiele kampanii, m.in. "O Mamma Mia! Tu wózkiem nie wjadę" na rzecz przystosowania przestrzeni publicznej do wózków dziecięcych i inwalidzkich.

Fundacja przekazała też w Sejmie list dotyczący domowej pracy kobiet, która według pań z Fundacji MaMa jest niedoceniana. Ta pozarządowa organizacja, której prezesem jest Sylwia Chutnik, domaga się, aby panie pracujące w domu miały ubezpieczenie zdrowotne i mogły liczyć na zabezpieczenie emerytalne.

Gdzie mamom żyje się najlepiej – ranking organizacji Save the Children

- Norwegia
- Australia
- Islandia i Szwecja
- Dania
- Nowa Zelandia
- Finlandia
- Holandia
- Belgia i Niemcy
- Irlandia
- Francja
- Hiszpania
- Wielka Brytania
- Szwajcaria
- Słowenia
- Estonia i Włochy
- Portugalia
- Kanada
- Węgry
- Litwa
- Czechy
- Grecja
- Łotwa
- Austria
- Chorwacja
- Stany Zjednoczone
- Polska i Luxemburg

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (86)
Zobacz także