Barbórkowe zwyczaje i obrzędy

ms / 04.12.2006
wp.pl
 AAA
Skok przez skórę i babskie combry
Święto patronki górników rozpoczyna się uroczystym przemarszem orkiestry górniczej, ubranej w tradycyjne górnicze stroje, a następnie mszą świętą i odśpiewaniem hymnu. Po części oficjalnej przychodzi czas na zabawę, podczas której, aby tradycji stało się zadość, kultywuje się stare zwyczaje. Do jednych z najbardziej znanych obyczajów należy "skok przez skórę", czyli zwyczaj przyjmowania nowych adeptów do braci górniczej.
Skok przez skórę to zwyczaj znany w górniczym kręgu od kilku stuleci, jednak w Polsce popularny dopiero od sześćdziesięciu lat. Obrzęd rozpoczyna się odśpiewaniem hymnu górniczego, a następnie kolejne partie tekstu odśpiewywane są z podziałem na role. Rozpoczyna się śpiewny dialog między chórem i odziałem lisów, czyli kandydatów do górniczego stanu, prowadzonych przez majora odzianego w górniczy kołpak ozdobiony lisią kitą i szpadą. Zanim młodzi adepci wykonają skok przez skórę, którą rozpościerają przed nimi profesorowie Akademii Górniczej, muszą odpowiedzieć na pytanie Starego Strzechy – doświadczonego górnika: „Czy gotowi jesteście lisy wejść do stanu górniczego?”, na co lisy odpowiadają: „Tak jest, bo w czasie studiów oraz praktyk zapoznaliśmy się ze światem górniczym. Kiedy tradycji stanie się zadość, przychodzi czas na zabawę. W święto Barbary odbywają się tzw. karczmy piwne oraz combry babskie. Słyną one z wesołej atmosfery i w ramach obchodów świąt górniczych organizuje się kilkadziesiąt takich zabaw.

Tradycyjny strój górniczy

Opowiadając o górniczej tradycji, należy wspomnieć, jak wyglądały i do czego służyły poszczególne elementy górniczego stroju. Kolory stroju mają znaczenie symboliczne -zieleń oznacza tęsknotę za przyrodą, której brakuje w podziemiach, czerń – szacunek dla świata podziemnego:

 • Czako – wysoka i sztywna czapka z pióropuszem, chroniła głowę górnika
 • Peleryna – pełniła rolę kaptura chroniącego przed wodą kapiącą ze stropów
 • Aksamitne paski z guzikami po obu stronach bluzy - pozostałości po zaszywkach, w które wtykano nasączone siarką lonty
 • Pióropusz – miotełka z ptasich piór, którą górnik wymiatał drobny gruz z otworów strzałowych. Pióropusz zielony oznacza członka nadzoru, biały - sztygara, czarny - zwykłego górnika, czerwony - członka orkiestry górniczej.
 • Polub WP Kobieta na Facebooku

  1 2 z 2
  oceń
  tak 0 50%
  nie 0 50%

  Galerie


  Opinie (6)

  Pozostało znaków: 4000

  REGULAMIN

  0
  0
  ~zakonnik 2006-12-04 (15:41) 9 lat 2 miesiące 7 dni 4 godziny i 25 minut temu

  Jaka Święta?
  Przecież ona została zdjęta z listy świętych - zapytajcie księdza!!!ONA JUŻ NIE JEST ŚWIĘTĄ

  odpowiedz

  pokaż 1 ukrytą odpowiedź

  0
  0
  ~królparkietu007 2006-12-04 (15:53) 9 lat 2 miesiące 7 dni 4 godziny i 13 minut temu

  NO NIE WIEM
  myślę że barbórka nie będzie obchodzona chucznie szczegolnie przez górników gdyż nie dawno była ogłoszona żałoba narodowa z powodu śmierci ponad 20 osób. Uważam, że mentalność niektórych górników jest niewiadoma

  odpowiedz

  pokaż 1 ukrytą odpowiedź

  0
  0
  ~Aga 2006-12-04 (16:14) 9 lat 2 miesiące 7 dni 3 godziny i 52 minuty temu

  Kochani Gornicy
  Zycze Wam w dniu Waszego swieta blogoslawienstwa bozego i aby Was nigdy nie spotkala tam na dole zadna tragedia.

  odpowiedz

  pokaż 1 ukrytą odpowiedź